журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

ПРЯМА МОВА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

Рецензії

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

ДИСКУРС

КОЛО ЛІТЕРАТУРИ

МАСКУЛЬТ

ІНТЕРНЕТ-ТЕМА

КРУПНИМ ПЛАНОМ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №12, 2004

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

"Зоряний міст-2004": три дні під сузір'ям фантастики

Репортаж з ліричними відступами

Отже, цього року в Харкові пройшов Шостий міжнародний фестиваль фантастики "Зоряний міст". Три дні місто на чолі з мером Володимиром Шумілкіним (який є співголовою оргкомітету "Зоряного Моста") жило під стягами Її Величності Фантастики. У книжкових магазинах міста можна було зустрітися з улюбленими письменниками, задати давно наболілі питання, підставити зачитану до обтріпаної обкладинки улюблену книгу під автограф... Можна було зустріти улюбленого письменника на вулиці і запросто випити з ним пива. Можна було... А втім, читайте і робіть висновки, чи варто їздити восени до Харкова.

Підсумовуючи рік, що минає, ми бачимо, що останні його місяці були вельми "гарячими". Осінь, що традиційно вважається порою "сплячки", порою розлучень, порою смутку і туманів, продемонструвала, що вона може бути зовсім-зовсім інакшою. І не лише для політики. Для українського літературного процесу осінь 2004 року можна назвати просто таки фантастичною. Судіть самі – у Харкові відбувся найбільший в Україні фестиваль фантастики "Зоряний міст". А в Києві презентували книжкову серію "Всесвіт Олеся Бердника".

І про все це – у нашій рубриці...

Громовиця Бердник, ведуча рубрики

Цього року гостями "Зоряного Моста" були такі відомі фантасти як Сергій Лук'яненко, Василь Головачов, Олег Дивов, Олександр Громов, Вадим Панов (усі – Москва), київське фантастичне подружжя Дяченків представляла його прекрасна половина Марина. Проїздом з Миколаєва у Москву заїхав Володимир Васильєв, з Мінська завітали співавтори Юрій Брайдер та Микола Чадович, приїхав з Томська фантаст-музикант-поет Юлій Буркін. І звичайно, присутня була "могутня кучка" харківських фантастів, очолювана невгамовно-всюдисущим Генрі Лайоном Олді (в миру – Дмитро Громов та Олег Ладиженський): Андрій Валентинов, Олександр Зорич, Олексій Бессонов, молода зірка вітчизняної фантастики Валентин Леженда, Ігор Чорний та ін.

Були представники видавництв з Москви і Донецька, Києва і Пітера. Були гості з Польщі, США і Німеччини... Я вже не кажу про любителів фантастики, яких з'їхалося з усіх куточків СНД більше 300!

Чим відрізняється "Зоряний Міст" від інших конвентів-фестивалів фантастики, так це безкінечними сюрпризами, котрі він любить і уміє дарувати своїм гостям. Судіть самі: тільки першого дня, одразу після урочистого відкриття фестивалю, учасники мали можливість піднятися у небо Харкова на повітряних кулях, стати учасниками найсправжнісінького лицарського турніру (навіть мер міста не втримався, надів обладунок). Потім була презентація і допрем'єрний показ повнометражного мультфільму за оповіданням та авторськими малюнками Дж. Р.Р. Толкієна "Містер Блісс".

Ліричний відступ № 1. Зізнаюся відверто: політ на повітряних кулях я пропустила, і заздрю тим, хто літав на них, білою-пребілою заздрістю! Але – скажу на своє виправдання – пропустила я цю забаву, бо спеціально для нашого журналу брала інтерв'ю у відомого харківського фантаста-історика та критика від фантастики Андрія Валентинова.

А увечері був святковий концерт на честь фантастів і феєрверк, ради якого перекрили центр Харкова. Кажуть, що німецький консул, проїжджаючи мимо, поцікавився, з якої нагоди перекриті вулиці. Йому пояснили, що мовляв, у місті проходить фестиваль фантастики. Німець здивовано відреагував: "А в Німеччині на честь письменників вулиці не перекривають". Так-то! Тепер в Європі будуть знати, що Харків – місто, де не тільки народжуються прекрасні ідеї, наукові відкриття і творчі особистості, але й де ради фантастики здійснюються фантастичні речі... Як, наприклад, той же феєрверк...

Ліричний відступ № 2. Бліда і немічна мова людська, щоб описати це явище. Але спробую! Всі людські почуття зливаються в єдиний порив захоплення, коли розколюються небеса, і на землю опускаються зорі, аби вилаштувати той самий зоряний міст між буденністю і фантастичним всесвітом наших мрій і улюблених книг, коли між небом і землею летять сотні дивовижних золотих істот, – чи то на поклик фантастів з'явилися саламандри із тиглів середньовічних алхіміків, чи то взяти участь у фестивалі фантастики прилетіли казкові вогняні змії-перелесники...

Другий день – як кожен другий день кожного "Зоряного Моста" (це одна з добрих традицій харківського конвенту) пройшов під знаком диспутів, доповідей, семінарів та інших серйозних заходів, як, наприклад, похід у обсерваторію Харківського університету. І, звичайно, ознаменувався другий день легендарно-знаменитим семінаром для молодих авторів від Генрі Лайона Олді.

Цього разу темою семінару метри обрали "Десять спокус юного літератора", кожна з яких, на думку панів Громова та Ладиженського, має як плюси, так і мінуси (втім, це особливості кожної спокуси, принагідно зазначу я!). Вдаватися в подробиці не буду, скажу лише: пролетів семінар як одна мить! "Хто попереджений – той озброєний!" Ось девіз олдівського семінару.

Третього дня був дивовижний пісенно-поетичний ранок під романтично-грайливою назвою "Олдінська осінь" у Домі вчених м. Харкова. Творчий народ фантасти співали, грали, читали вірші і слухали. Було весело.

А потім наступив момент істини: вручення "Кадуцеїв" – основних нагород "Зоряного Моста" та інших призів і премій. Вручали їх довго і пишно, як і належиться. І – уперше в історії фестивалів фантастики – "Золоті кадуцеї" були дійсно золотими (200 грам чистого золота!), срібні і бронзові – відповідно. Воістину, меценати "Зоряного Моста" – золоті люди!

А ще на церемонії закриття відбулася презентація унікальної колекції. Це колекційна книжкова серія сучасної фантастики "Зоряний Міст". Серію заснував Арсен Аваков, меценат та член оргкомітету "Зоряного Моста". Упорядники серії – Арсен Аваков та голова оргкомітету "Зоряного Моста" Микола Макаровський.

До цієї серії увійдуть твори відомих авторів, котрі мають безпосереднє відношення до фестивалю – засновники, гості, лауреати та друзі "Зоряного Моста", на знак визнання та поваги до їхньої творчості.

Книги виходять обмеженим накладом, на спеціальному папері, в шкіряній палітурці із тисненням та золотим фольгуванням, з кольоровими ілюстраціями. Також за бажанням авторів чи упорядників можуть бути зроблені спеціальні іменні примірники.

Щороку передбачається презентувати три таких книги. Серію розпочали роман Генрі Лайона Олді "Герой має бути один", роман Василя Головачова "Цвинтар джиннів" та роман Олександра Золотька "Ігри богів". Ще одна "фішка" серії – книжки-малятка, – тобто, окреме оповідання чи повість видається окремою книжкою розміром заледве більшим від сірникової коробки – але у тому ж розкішному оформленні, що й "великий" варіант. Тут же на сцені авторам були вручені перші авторські примірники, і вони їх тут же подарували...

Ліричний відступ № 3. Останній. Нагород і призів було багато. Але, напевно, головна нагорода, що її отримали усі учасники VI Міжнародного фестивалю фантастики "Зоряний Міст", це – спілкування. З улюбленими письменниками. З красивим осіннім Харковом. Одне з одним. Спасибі тобі, любий "Зоряний Міст". За тепло й ніжність, за світлі спогади й прекрасні заходи – спасибі всім твоїм організаторам, спонсорам і помічникам. Спасибі – за ці три дні, упродовж яких на честь і во славу Її Величності Фантастики перекривалися дороги і виходили в прямий ефір спеціальні телепередачі, влаштовувалися грандіозні феєрверки і мер міста відкладав свої інші справи. Спасибі усім письменникам, читачам і любителям фантастики, разом з якими ми будували цей "Зоряний Міст". За ці три дні народилося чимало історій, і вирішено безліч питань, найголовніше з яких – фантастика все таки жива.

А отже – хай живе Фантастика!

Лауреати

"Зоряного моста-2004"

У номінації "Цикли, серіали та романи з продовженням":

1 місце ("Золотий Кадуцей"): Сергій Лук'яненко (Москва) за книгу "Сутінкова варта".

2 місце ("Срібний Кадуцей"): Євген Лукін (Волгоград) за книгу "Портрет чарівника в юності".

3 місце ("Бронзовий Кадуцей"): Володимир Васильєв (Москва – Миколаїв) за книгу "Лик Чорної Пальміри".

У номінації "Крупна форма" (Романи):

1 місце: Олег Дивов (Москва) за роман "Нічний наглядач".

2 місце: Олександр Громов (Москва), Володимир Васильєв (Москва – Миколаїв) за роман "Антарктида online".

3 місце: Марина та Сергій Дяченко (Київ) за роман "Варан".

У номінації "Дебют":

1 місце: Олег Овчинніков (Москва) за книгу "Сім гріхів".

2 місце: Олена Бичкова, Hаталя Турчанинова (Московська область) за книгу "Рубін Карашехра".

3 місце: Ірина Ясиновська (Волгоград) за книгу "Кордон світів".

У номінації "Критика, публіцистика та літературознавство": Андрій Шмалько (Харків) за доповідь "Hарешті, література!", Дмитро Байкалов та Андрій Синіцин (Москва) за статтю "В очікуванні Його" та Василь Владимирський (СПб) за статтю "Справа про пошуки істини" (1-е, 2-е, 3-є місця відповідно).

Також були відзначені кращі художники-ілюстратори, автори кращої епіграми на фантастичний твір, вручена премія творчої майстерні "Второй блин" (отримав київський журнал "Реальність фантастики"); спеціальною премією від мерії за краще відображення м. Харкова у фантастичній літературі нагородили Андрія Валентинова.

"За глобальність науково-фантастичних ідей у літературі останніх років" за рішенням журі нагороджено Василя Головачова (Москва).

А Гран-прі "Зоряного Мосту", нагороду від Харківського інституту диваків – "Філософський камінь", за визначні заслуги перед Її Величністю Фантастикою, привезли до Києва Марина та Сергій Дяченки.

Призи читацьких симпатій розділили подружжя Дяченків та московський фантаст Вадим Панов.

Були нагороди й іноземні. Так, приз читацьких симпатій з Німеччини як найпопулярнішому в Німеччині російськомовному фантасту, вручили Сергію Лук'яненку. Андрію Шмальку дістався "Кинджал північних земель Німеччини", за цикл критичних статей "Тіні Четвертого Рейху", а журналу "Реальність фантастики" – "Шпага братерства" за популяризацію російськомовної фантастики в Німеччині.

 
© агенство "Стандарт"