журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

ПРЯМА МОВА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

Рецензії

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

ДИСКУРС

КОЛО ЛІТЕРАТУРИ

МАСКУЛЬТ

ІНТЕРНЕТ-ТЕМА

КРУПНИМ ПЛАНОМ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №12, 2004

Рецензії

Пам'ять століть відтворена у слові

Пам'ять століть відтворена у слові / Упор.: А.В.Денисенко, В.П.Прокопенко, В.Д.Туркевич. – К.: Інформаційно-видавничий центр "Планета", 2004. – 448 с.

Така назва книги, яка присвячується 50-річчю факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. Її упорядники – кандидат історичних наук Анатолій Денисенко, заслужений працівник культури України Володимир Прокопенко, заслужений діяч мистецтв України Василь Туркевич не випадково обрали висвітлення творчого доробку вихованців цього факультету. Якщо синтезувати зміст матеріалів, представлених в унікальному зібранні, то можна синтезувати в одну містку фразу "Серцем і розумом з Україною". Адже йдеться про тих, хто своїм пером щодня відтворює наше сьогодення, яке з часом стане історією держави і водночас сприяє формуванню політичної і суспільної думки. І ще одна суттєва особливість: у цій книзі читачів знайомлять з власною творчою лабораторією самі колеги-журналісти. Такий собі імпровізований погляд на свою громадську місію зі сторони. Глибинний. Часом прискіпливий аж до дрібниць. Часом іронічно-критичний, навіть саркастичний. Одним словом, журналістський підхід: чесний, відкритий, принциповий, правдивий. Бо йдеться не тільки про професію, але й про час, епоху.

Півстоліття львівського факультету журналістики у вимірі історії не так уже й багато, але у вимірі людського життя – це епоха. Наповненна значними подіями, завдяки яким кардинально помінялися ми і наше суспільство.

Факультет журналістики – це унікальна навчально-наукова інституція. Власне, йдеться про львівську школу журналістики, витоки якої сягають у минулі століття, до славетних імен світочів української думки, духовності, культури.

Факультет, попри шалений тиск і титанічні намагання комуністичної тоталітарної системи, через тенета великоросійського шовінізму, приправленого інтернаціоналізмом, виховував справжніх українських патріотів, висококваліфікованих професіоналів, не байдужих як до минулого, так і до майбутнього рідного краю, сприяв формуванню високих національних якостей. Це значним чином спричинило до того, що з факультетських лав вийшло багато знакових постатей, які стали гордістю України. Вони зробили суттєвий внесок у розвій не лише вітчизняних мас-медіа, але й загалом української науки й культури.

Вихованці львівського факультету журналістики гідно репрезентують нашу країну у зарубіжжі, доносячи через засоби масової інформації до світової спільноти правдиве слово про Україну, її минулу славу і сьогоденне буття.

Напередодні ювілею оргкомітет із святкування 50-річчя факультету журналістики звернувся через засоби масової інформації до випускників факультету з проханням надіслати щось із власного творчого доробку з тим, щоб створити колективний історико-соціальний портрет факультету, подати широку палітру про його внесок в український історико-культурний і духовний соціум. Редакція отримала понад 200 літературних, наукових творів, публіцистичних статей. Зрозуміло, таку кількість вмістити у книзі було просто неможливо. Перед редакційною колегією і упорядниками постало складне і відповідальне завдання, а саме: відібрати і винести на ознайомлення широкого читацького загалу ті матеріали, які найсуттєвіше відтворювали не тільки історію факультету, а ще й слугували посібником і дороговказом журналістам, тим, хто збирається обрати для себе цю неспокійну, а часом і ризиковану професію, без якої немислимий розвиток сучасного демократичного суспільства. Так зусиллями численного авторського колективу народилося це видання. Ювілейне, але водночас і дуже прогматичне з огляду на вміщені там матеріали.

Серед публікацій варто окремо виділити фундаментальну і оригінальну новими науковими поглядами статтю одного з фундаторів факультету доктора філологічних наук Володимира Здоровеги "Львівська школа журналістики". Про історію та перспективи цього учбового підрозділу йдеться у розлогій розвідці декана факультету Михайла Присяжного "Надійні крила високого покликання". Рубрика "Високий лет" представляє творчий доробок вихованців факультету: письменників Романа Федоріва, Романа Андріяшика, Яреми Гояна, публіцистів Василя Базіва, Зиновія Кулика, хвилюючі розповіді Богдана Білійчука, Миколи Петренка, Олександра Масляника про знакові постаті нашої України. Зі сторінок книги читачі дізнаються про творчу лабораторію відомого фотомайстра Василя Пилип'юка, письменників Петра Перебийніса, Володимира Прокопенка, Василя Губарця, Михайла Кічковського та ін. Різнобічні і цікаві своєю наповненістю рубрики "Факультетська робітня", "Дослідження. Розвідки", де виступають відомі дослідники історії журналістики і видавничої справи Василь Лизанчук, Йосип Лось, Іван Крупський, Степан Кость, Борис Потятинник, Мирослав Романюк, Ігор Мельник, Анатолій Денисенко та інші.

Рубрика "Карби художнього слова" знайомить з творчим доробком відомих письменників Петра Перебийноса, Євгена Дударя, Володимира Науменка, Петра Шкраб'юка, Мирослава Лазарука, Романа Дідули, Василя Василашка, літературознавців, публіцистів Михайла Нечиталюка, Василя Марусика, Петра Войцехівського, Василя Кухти, Леоніда Фарафона, Лариси Остролуцької, Івана Нагірняка, Миколи Шота та інших.

У книзі відтворена реальна історія українського народу такою, якою б гіркою вона не була, без парадного лицювання. Надруковані наукові дослідження, спогади, есе, аналітичні публікації, проблемні статті, літературні твори без перебільшення є зразком творчості високого гатунку і можуть бути корисними діючому і майбутньому журналістському корпусу.

 
© агенство "Стандарт"