журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

КОНКУРСИ

ПАЛІТРА ФАНТАСТИКИ

ПРЯМА МОВА

ІНТЕРНЕТ-ТЕМА

КОЛО ЛІТЕРАТУРИ

ДИСКУРС

Культреванш

АВАНСИ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №10, 2004

Культреванш

Двигун одвічного регресу

Привіт, читачки! Привіт, читачі! Живі будемо – не вмремо. Вовк не з’їсть – перезимуємо. Попри усілякі виборчі хеловіни, жовтень – класний місяць, адже його двадцять шостого дня народився Той, хто живе в телефонній буді, поет в законі Роман Скиба – себто я. Як ви вже переконалися, я люблю себе піарити, хоча реклама, самі розумієте, ну ду-у-же двозначне поняття. Слово гостеві рубрики – Ігорю Долі.

Перед трапезою люди колись молилися. Тепер їм пропонують інший ритуал. "Рекламна пауза – час перекусити," – радить демонічний голос із телевізора. Піддавшись спокусі демона, сім’я вечеряє... не біля хати (за класиком), а поблизу екрана, разом із харчем споживаючи чергову порцію реклами. Щодня. Так пауза стає вічністю.

Людство схильне до самоаналізу, особливо на межі тисячоліть. Питання сенсу буття в такі епохи видається надзвичайно глобальним. Та, зрештою, усі суперечки з цього приводу зводяться до одного: шлях людства – це пошук формули щастя. Поети і філософи різних епох не змогли відкрити такої формули. Теореми є, аксіоми немає. Занадто складне воно, це поняття щастя, аби трактувати його однозначно. Тому сенс має не відповідь, а пошук. У добу ж загального спопсіння пошук – зайва справа. Реклама покладе край усім нашим сумнівам. "Підключіться до нового пакету нашого оператора, і ви станете щасливим," – кажуть нам. Навіщо мучився Фауст, коли усе так просто?

Реклама знецінює поняття і змінює їх значення. Подружжя, діти ставляться в один ряд з синтетичною їжею. Слова матері родини: "Я така щаслива! У мене золотий чоловік, золоті діти й золотий кубик "Маггі". Одвічну проблему самотності реклама теж вирішила. Після прання "Аріелем", наприклад, дівчині "хочеться обняти білизну". Коханню тут не місце.

Трапляються реклами-жахалочки. В одному з роликів мама бажає своїй дитині таких зубів, як у акули (це про зубну пасту). Уявляєте такого малючка? Іноді реклама апелює до прадавніх інстинктів. Виявляється, після гаврилівських курчат люди стають смачнішими. Страшно! Ще одна жахалочка: "Ви ще не в білому? Тоді ми йдемо до вас!" (Про що це вони, чи не про білі капці?)

Важко жити в епоху суцільної реклами... Правда, й раніше люди вдавались до рекламних акцій. Згадаймо хоча б, як Нерон популяризував свою літературну творчість або як прославився Герострат. Але то було не так глобально. Зараз же реклама настільки серйозно впливає на масову свідомість, що творці можуть зникнути. Залишаться самі колекціонери, або, по-сучасному, споживачі.

Ігор Доля

 
© агенство "Стандарт"