журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ДИСКУРС

nota bene

ПО ТОЙ БІК

ПРОФІ

Не для еліти

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

ПРЯМА МОВА

ЕКЗИСТЕНЦІЙНІ МОНОЛОГИ

КОЛО ЛІТЕРАТУРИ

Культреванш

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №7, 2004

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

«Кидали» серед книгоросповсюджувачів

За часів Союзу система книгоросповсюдження була централізована: державні видавництва друкували книжки на державне ж замовлення і розсилали в державні книгарні. Сьогодні, коли ми потроху входимо в ринкову економіку, видавництвам і магазинам доводиться якось домовлятися між собою. Про асортимент тих чи інших видавництв магазини дізнаються найчастіше під час книжкових виставок, форумів, ярмарок чи з реклами у спеціалізованих виданнях. Педставник магазину закупає у видавництві книжки за оптовою ціною, а далі намагається "відбити" гроші продажем цієї продукції. Вгадати, що саме користуватиметься попитом досить важко. Книги можуть зависнути, а це для молодого підприємства дуже погано. До того ж книжкові магазини, особливо регіональні, як правило, не мають достатньо коштів у вільному обігу. Тому українські продавці та виробники книг часто домовляються таким чином: магазинни набирають книжок на певну суму, повертають яку після того, як книжки продадуться. А ті, що продати не вдалося, повертають.

Так донедавна працював і Костянтин Прихожай, директор видавництва "Інкос". Але відтоді, як представники одеської книгоросповсюджуючої фірми "Компас" взяли в його фірми книжок майже на 20 тисяч гривень і... зникли, пан Костянтин більше довіряти нікому не хоче. Він сказав бухгалтеру та своїм помічникам переробити договори з іншими фірмами, зробити їх більш жорсткими. Так що деякі його партнери дивуються: і чого це ви стали такими злюками?

"А інші партнери дивувалися, що ми працюємо з одеситами на довірі та чесному слові, - розповів Костянтин Прихожай. - Шкода, що через одну нечесну фірму зникає довіра до інших, цілком порядних".

Зрозуміло, що "Інкос" подав на "Компас" в суд. На розгляд справи директор "Компасу" Самодай Олег Генадійович просто не з'явився. Суд призначив повернути гроші за взяті книжки, на задекларовану на паперах суму (це близько 7 тисяч гривень). Але стягнути її практично неможливо, бо, як сказав у приватній розмові пану Костянтину Олег Генадійович, директор колишнього "Компасу", фірми вже не існує, тепер вони реєструють іншу - "чисту, білу і пухнасту". Назву фірми Самодай повідомити відмовився.

Як виявилося, так "Компас" працював з багатьма видавництвами. Спочатку книготорговці книжок брали на невеличку суму, яку повертали, повертали гроші і ще кілька разів, завойовуючи довіру, потім брали книжок на "кругленьку суму" і зникали.

В "Книжковому клубі +" (за січень 2003 року) була стаття "Увага: боржники!" про той же "Компас", на який тоді подало до суду видавництво "Консум". "Нажаль, цю статтю мені принесли вже після того, як "Компас" обікрав і нас, - говорить Костянтин. Якби я прочитав її раніше, то людям з "Компасу" нізащо не давав би книжки під реалізацію, лише за передоплатою. Інші фірми також знають пана Самодая як "кидалу", але, розумієте, для видавництва тисяча, три чи навіть 6 тисяч гривень не такі великі гроші, щоб через них директор був готовий подати на фірму в суд. Ми ще надто м'які. У нас ще немає такого жорсткого ставлення до ділових партнерів, як на Заході. Ми намагаємося домовлятися: добре, тоді давайте через місяць віддасте гроші. Таке положення з одного боку допомагає протриматися нашим книжковим магазинам, а з іншого - розслабляє їх, продавці не змушені розвиватися так, як вони могли б".

Костянтин Прихожай жалкував, що на Україні немає в загальному доступі інформації про боржників чи таких ось "кидал", скажімо, інтернет-сторінки, інформацію на яку надавали би видавництва і фірми, які працюють в книжковій галузі. В нашій країні економічна ситуація, попри декларовані з екранів телевізорів "нечувані темпи зростання" залишається досить нестабільною. Тому добре було б знати, у якої книготоргівельної фірми тимчасові труднощі, і не посилювати їх вимогами негайних виплат заборгованостей. Непоагано було б розбиратися, які фірми розраховуються з клієнтами за принципом піраміди, коли борги віддають за рахунок інших заборгованостей. І дуже важливо знати тих, хто заробляє гроші нечесним шляхом - взявши книжки, за які ніхто й не збирається платити. Найчастіше ці гроші осідають в кишенях керівників фірм-"кидал", адже справжній бізнесмен більшу частину прибутку намагається вкладати в розвиток фірми.

Анастасія Богуславська

 
© агенство "Стандарт"