журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
СУСПІЛЬСТВО І КНИГА

СУСПІЛЬСТВО І СЛОВО

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ПРЕЗЕНТАЦІЯ

КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

КОЛО ЛІТЕРАТУРИ

ДИСКУРС

МОНОЛОГІЧНІ ЕКЗЕРСИСИ

ІНТЕРНЕТ-ТЕМА

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №3, 2004

СУСПІЛЬСТВО І СЛОВО

Пропала грамота!

Краще пізно, ніж ніколи.
Проблемами освіченості українських урядовців перейнялися письменники і видавці. Щоправда, клієнти, схоже, безнадійні

"Піклування" української влади про розвиток книговидавництва призвели до того, що, зазвичай аполітичні, українські пиьсменники та видавці останнім часом вдаються до дещо нестандартних, скажімо так, методів у відстоюванні своїх корпоративних інтересів. Не так давно під стінами Кабміну вони влаштували публічну акцію зі смаженням шашликів у полум'ї спалюваних книжок. Ця акція мала за мету "повідомити працівників Кабміну про те, що в Україні наявні українська книжка, українські видавці, українські письменники, та показати, що вони наробили своїми недолугими законами". Їх помітили, навіть облаяли. Але за місяць, що минув із дня акції, жоден високопосадовець так і не завітав до хоча б однієї київської книгарні, аби самому дослідити питання, або ж просто купити книжку.

Чому? Вони ж спускаються у копальні, відвідують хімічні та металургійні заводи, об'їжджають поля. А до найближчої книгарні від будинку Кабміну всього близько трьохсот метрів. У пошуках виходу із ситуації письменники розробили законопроект, який зобов'язує державних службовців і співробітників Кабінету Міністрів (це стосується і прем'єр-міністра) хоча б раз у рік прочитати українську книжку будь-якого автора, відвідати театр, переглянути кінострічку вітчизняного виробництва. "Ми розуміємо, що для держслужбовців знайомство з українською п'єсою або книгою може мати негативні наслідки, вони отримають культурний шок. Для запобігання цих наслідків пропонуємо застосувати ось це..." – одягаючи на голову каску монтажника, сказав один із організаторів нової акції (один з братів Капранових) на прес-конференції в УНІАН. Закон передбачає введення низки заходів, які покликані забезпечити підвищення культурного рівня працівників державних органів виконавчої влади в царині світової, зокрема, української культури. Мета закону – підвищення компетентності працівників виконавчої влади при прийнятті рішень, які впливають на стан і розвиток культури.

На думку письменників, уряд не уявляє реальної глибини культурної кризи в державі. Письменники запропонували, щоб контроль за виконанням закону здійснювався прокуратурою. Якщо виникне підозра, скажімо, що Віктор Янукович не прочитав обраної книжки, то його викличуть і будуть перевіряти на знання сюжету. Це стосується всіх державних службовців усіх рівнів – від сьомої до першої категорії. Атмосфера прес-конференції була сумно-веселою. Дотепно й іронічно відповідали на запитання журналістів всі ведучі програми ліквідації неписьменності урядовців: Леонід Фінкельштейн, Андрій Курков, Петро Мацкевич, Василь Шкляр, Юрій Покальчук, брати Капранови. "Розробкою закону займалися професійні юристи. Усе серйозно," – повідомили брати Капранови. А на запитання, який народний депутат буде представляти у Верховній Раді цей законопроект, відповіли, що зараз їх це менш за все хвилює. Більше цікавить, хто з народних депутатів виступить проти. Цей законопроект вносить зміни до Закону "Про державну службу", які забороняють держслужбовцям говорити неправду, навіть за вказівкою начальства. Понад місяць тому уряд звинувачував Верховну Раду, яка не приймала закон 4000-1. Наступного дня після акції "Рукописи горять!!!" народні обранці ухвалили горезвісний закон, але Президент України 1 березня наклав на нього вето й охарактеризував як "невігластво". Проте вето на закон 4000-1 розвіяло останні сподівання видавців на відновлення минулорічного статус-кво. Тобто, українська книжка обкладається ПДВ з 1 січня 2004 року. Видавництва були змушені підняти ціни. Наразі книжка на прилавку подорожчає на 30%. Видавці скорочують видавничі плани. Доля ринку вітчизняних книжок, що минулого року складала за різними оцінками близько 5%, нині зменшиться до 3 відсотків. Тобто на одну вітчизняну книжку буде продаватися 30 російських. Справу довершено. Якщо навіть в авральному темпі прийняти закон про повернення пільги по ПДВ, видавництва зможуть вийти на попередні обсяги виробництва не раніше ніж за дванадцять місяців. Бо книжки – це не млинці, їх роблять довго. Оптимізму додає лише сподівання, що бюджет наступного року писатимуть люди, які вже прочитали 1 (ОДНУ) українську книжку у відповідності до запропонованого Закону.

Сергій Гайдук

 
© агенство "Стандарт"