журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ІЛЮСТРАЦІЯ СЛІВ

ПЕРЕД ОЧИМА ДІЛО

ІНТЕРНЕТ-ТЕМА

ДИСКУРС

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ПО ДІАГОНАЛІ

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

КОЛО ЛІТЕРАТУРИ

ЩО ЧИТАЄМО?

ЛІТЕРА І ДУХ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №2, 2004

КНИГА I РИНОК

Рукописи горять

Як відомо, на початку місяця Верховна Рада України ухвалила закон про внесення змін до низки законів з оподаткування у зв'язку з прийняттям держбюджету-2004. Згідно з прийнятим законом, звільнені від оподаткування 20-відсотковим податком на додану вартість (ПДВ) друковані ЗМІ (включаючи передплату та доставку) та книжки, видані українською мовою. Не оподатковується також продаж учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників вітчизняного виробництва.

Очевидно, на результати голосування вплинула і влаштована напередодні під стінами Кабінету міністрів українськими видавцями і письменниками "неполітична культурно-просвітницька акція" з демонстративним спаленням рукописів, книжок і смаженням шашлика "для Януковича і Азарова". Учасники акції таким чином висловили протест проти введення з 1 січня цього року 20-відсоткового ПДВ на українські книги. Введенням цього податку нанесено непоправної шкоди книжковій галузі та літературному процесу в Україні, – вважають більшість книговидавців і літераторів. Українській книжці, яка і без того упродовж останнього десятиріччя переживає далеко не кращі часи, таким чином нанесено надзвичайно дошкульного удару. За даними Української асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачів, з 1 січня, коли був запроваджений закон про 20% ПДВ на книги українського виробництва, 30% українських книгарень не продають українські книжки взагалі, 40% з порушенням закону продають українські книги без ПДВ, а 30% зачинилися на переоблік. Підраховано, що за останні 8 років українці витратили 1 млрд. дол. на російські книги, на українські – у 30 разів менше. Всього у 2003 році в Україні було видано 28,8 млн. примірників книг, з яких до книгарень надійшло лише 9 млн. Усі решта – підручники (16 млн. прим.), соціально значущі бюджетні видання (1 млн.), видання міністерств, відомств, бюджетних організацій (1,5 млн.). Ще 1 млн. книг були видані на кошти спонсорів та місцевих бюджетів. Зараз в Україні на одну людину припадає менше ніж 1,5 книги, а українські видання займають лише 5% на вітчизняному ринку.

За словами організаторів, метою акцій під стінами Кабінету Міністрів було "повідомити працівників Кабміну про те, що в Україні існує українська книжка, українські видавці, українські письменники, та показати, що вони наробили своїми недолугими законами". Ведучі мітингу брати Капранови (власники видавництва "Зелений пес") розпалили багаття, куди кидали рукописи невиданих українських книг. Це символізувало "горіння української книжкової галузі". Пізніше на вогні з українських книжок вони підсмажили шашлики для прем'єр-міністра Віктора Януковича та першого віце-прем'єра Миколи Азарова зі словами: "Смачного. Сподіваємося, ви наїстеся". Навколо були розвішані плакати з написами "Рукописи горять", "Любіть книжку – джерело податків", "Спочатку було слово – Кабмін був потім" та "Подивіться, що ви наробили". Неподалік стояла урна для пожертв, на якій було написано: "Подайте українській владі 20% ПДВ на українську книжку (хай вона вдавиться)". В акції взяли участь Володимир Яворівський, Микола Вересень, Юрій Макаров, Андрій Курков, Леонід Фінкельштейн, Василь Шкляр, лідер "Братства" Дмитро Корчинський, який також кинув у вогонь свою поетичну збірку. Акція була узгоджена і з президентом Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександром Афоніним, який підтримав її проведення.

Між тим, на думку О.Афоніна, не варто особливо радіти з приводу скасування ПДВ на книги, видані українською мовою, оскільки, по-перше, таким чином ми весь ринок іншомовної книги – і не лише російської – віддаємо в чужі руки, в першу чергу тим же росіянам, які, користуючись пільговим законодавством, встановленим для книговидавців у Росії, продовжуватимуть домінувати на українському ринку, витісняючи українських видавців, заробляючи на цьому шалені гроші і "годуючи" українського читача переважно "попсою" у вигляді безкінечних і низькопробних кримінально-любовних романів. Крім того, як відзначає О.Афонін, нове формулювання п. 5.1.2 Закону "Про податок на додану вартість", яким встановлено пільгу з ПДВ на операції з продажу друкованих ЗМІ та книжок вітчизняного виробництва, виданих українською мовою, не стосується видавництв, поліграфічних підприємств і книжкової торгівлі до 1 січня 2009 року. Для преси ця норма працює зараз, зауважує О.Афонін, а для українських видавництв почне працювати лише через п'ять років, з першого січня 2009 року.

За матеріалами інформаційних агенцій

 
© агенство "Стандарт"