журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ДИСКУРС

КОЛО ЛІТЕРАТУРИ

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

ВИСТАВКИ

ЛІТПРОЦЕСІЯ

ЩО ЧИТАЄМО?

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №12, 2003

ВИСТАВКИ

Рукописні раритети з Криму

Нещодавно у Державному музеї книги та друкарства України у всіх, хто цікавиться історією культури кримців, була нагода побачити унікальну виставку рукописних книг та інструментів для їх переплітання (загалом 90 експонатів) з фондів Бахчисарайського державного історико-культурного заповідника. Автор виставки – науковий співробітник Бахчисарайського музею кримськотатарської архітектури Зіра Мамутова, хранитель фондів Галина Золотова. Цей захід відбувався у рамках днів кримськотатарської культури в Києві.

Рукописні книги, що були представлені на цій виставці – частина наукової бібліотеки з вивчення Сходу та Криму, яка була заснована 1928 року в Ханському палаці на базі музею. Кримські рукописні книги XIII–XVIII ст. – безцінне джерело для вивчення багатовікового надбання духовної та матеріальної культури кримців. Зібрання книг-пам'яток духовної та матеріальної культури народів Криму, що створювалися в період XIII–XIX століть, охоплюють багатовікову історію кримців. Переважна частина презентованих книг – релігійного змісту: Корани, тлумачення на Корани, книги релігійних обрядів, твори відомих мусульманських теологів, релігійна поезія. Натомість у колекції є рукописи й іншого спрямування: граматика арабської та перської мов, твори з державного адміністрування, економіки, цивільної та карної юриспруденції, з правил розділу спадків, з питань медицини (рецептурні довідники), астрономії, життя тваринного світу. Розмаїття тематики кримських рукописних книг обумовлене розквітом на теренах Криму духовної та культурної спадщини мусульманської релігії та загальним вивченням її основи – Корану. Пізнання ісламського Святописьма та наук, що базуються на ньому, є однією з засад віри в ісламі. Це положення завжди служило поштовхом для розвитку писемності та книжного ремесла. Найдавніші манускрипти з зібрання заповідника належать до періоду початку широкого розповсюдження ісламу на півострові в XII–XIV століттях. XIII сторіччя було репрезентоване на виставці двома Коранами, граматикою арабської мови "Лісан", автором якої є філолог Замах-Шарі (1083–1144 р.р.), та рукописом відомого філософа Суфі Аль-Газзалі (1058–1111 р.р.). Розквіт рукописної майстерності в Криму припадає на XVI– XVIII ст., тобто на добу Кримського ханату. Книжні зібрання країни поповнювалися як через завезення до Криму книг із сусідніх країв, так і працями місцевих майстрів. Історія зберегла імена кримських переписувачів XVII–XVIII ст. На виставці демонструвалися старовинні матеріали та інструменти для переплітання книг, які застосовували кримські майстри.

2002 року вперше за пост-кримськотатарську історію видано унікальний альбом, присвячений маловідомому, але своєрідному феномену ісламського мистецтва пізнього середньовіччя і початку нового часу – туграм кримських ханів і принців (тугра –графічний символ верховної влади низки мусульманських держав), а також графічним моделям Всесвіту на грамотах с туграми. Автори-упорядники: Сагіт Фаізов, Ісмет Шейх-Заде (видавництво "Древлехранилище", Москва-Бахчисарай, 2002). В альбомі вміщено 75 репродукцій різноманітних зображень тугр.

Сергій Гайдук

 
© агенство "Стандарт"