журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ІНТЕРНЕТ-ТЕМА

ДИСКУРС

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

ПЕРЕД ОЧИМА ДІЛО

ЛІТПРОЦЕСІЯ

ЩО ЧИТАЄМО?

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №11, 2003

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

Зоряний корсар української фантастики

27 листопада минає 77 років з дня народження письменника-фантаста та громадського діяча Олеся Бердника (1926-2003 рр.).
Перш ніж у 1957 році вийшла перша книга Олеся Бердника, збірник повістей "Поза часом та простором", молодий письменник уже пройшов фронтовими дорогами Другої світової, закінчив акторську студію театру ім. Івана Франка та звідав етапи сталінських таборів по звинуваченню в "антирадянській діяльності" за сумнозвісною 58-ю статтею.

"Любий Олесю!

Було дуже радісно почути Ваш голос, відчути дух прекрасної української мови.

Дякую Вам за Ваші книги. Ми розділяємо Ваші погляди, плекаємо ті ж самі надії щодо майбутнього. Неймовірно, що ці прекрасні гуманні ідеали могли вважатися загрозливими для старих авторитетів, і що Вас за них переслідували. Але скільки величі повинно бути у Вашому серці, якщо Ви обрали ці шляхи, вступаючи в битву з такими структурами. Я не впевнений, чи вистачило б у мене мужності, якби моє життя так склалося. Ми захоплюємося Вами!

Ми всі діти світла, і без усякого сумніву – ми всі єдина Душа!"

Це рядки з листа американського письменника, – фантаста й езотерика – Ричарда Баха, чиї повісті-притчі "Чайка на ім'я Джонатан Лівінгстон" та "Ілюзії" сколихнули уми й серця в середині 70-х років. Олесь Бердник познайомився з Ричардом в 1989 році, під час поїздки до США.

Кажуть, що Бог, створюючи людину і даруючи їй якийсь талант, завжди навзамін щось відбирає. Олесь Бердник, очевидно, був створений у момент найбільшого натхнення. Оскільки він належав до тих рідкісних людей, кого природа нагородила щедро – і вродою, й розумом, і моральними чеснотами. Височенний, сивий – він нагадував праслов'янського Бояна, що міг з однаковою легкістю читати в серцях сучасників, дивитися у майбутнє і творити нові світи в своїх книгах. Він ішов по Хрещатику – і всі оглядалися услід. Так було завжди, ще з кінця 50-х, коли вийшли його перші науково-фантастичні романи "Серце Всесвіту" та "Шляхи титанів", що вмить піднесли молодого письменника на вершину слави. Для української літератури він став тим, чим для російської Іван Єфремов, – задав новий напрямок у жанрі фантастики. Його книги стали дороговказом для багатьох із тих, кого згодом назовуть "шестидесятниками" та "дисидентами".

"Ми, покоління 60-х, не знали, чи існує в дійсності Олесь Бердник. Для нас він був просто – Зоряний Корсар, за котрим ми були готові летіти у безмежність", – згадує Тетяна Метельова, нині доктор філософских наук.

Щоправда, з кінця 60-х років, а особливо після виходу найуспішнішого його роману "Зоряний Корсар" за культовим письменником стали ходити не лише закохані у фантастику читачі, а й співробітники держорганів у цивільному. "Зоряний Корсар" за тиждень зник із прилавків книгарень. До цього часу ніхто не знає, чи його розхапали любителі фантастики, чи тираж був вилучений пильними сторожами державної цензури. Втім, усі ці перипетії не завадили літературній славі за кордоном. Зокрема, той же "Зоряний Корсар" був перекладений 26 мовами. Перекладалися й інші книги – "Чаша Амріти", "Стріла Часу", "Серце Всесвіту", "Діти Безмежжя". І полетіли листи – з Польщі і Сполучених Штатів, із Франції, Італії, Японії, Канади…

Так зав'язалася переписка фантаста Олеся Бердника з канадською письменницею українського походження Ніною Мудрик-Мриць. В одному із листів до неї Олесь писав:

"…Днями гуляв у лісі, знайшов дуба. Рідкісний дуб – йому дві тисячі літ. Сім метрів у обіймищі. Був уже при хрещенні Руси, пережив Батия, говорив із запорожцями. Недавно блискавка вдарила в нього, обпалила, але він стоїть нерушимо, гоїть рани…"

Чимось і Олесь Бердник схожий на таке дерево – могутнє й непохитне, незважаючи на всі рани.

І недаремно саме цей тисячолітній дуб першим почув проголошення Святої України – ідею Духовних Націй, яка полягає в тому, що визначати й спрямовувати розвиток держав мають творці духовності й культури, філософи, вчені, педагоги, творчі особистості, духовні подвижники, бо без усвідомлення, збереження і примноження своїх духовних цінностей нація гине, як гине дерево, позбавлене коріння. Ця ідея стала основною в подальшій творчості письменника.

"Кожний народ – це дивовижна гілка на древі людства. Тільки полюбивши рідну матір, можно полюбити все людство. Щоб розцвів Сад Людства, необхідно пестувати кожне дерево-націю окремо", – писав Олесь Бердник в есеї "Свята Україна".

"Космічний націоналізм", "хохломанія в космосі" – такими були основні звинувачення в "розгромних" рецензіях, якими розродилися "Літературна Україна", московська "Литературная газета" та інші центральні газети. Потім – виключення зі Спілки письменників, переслідування, обшуки в домі, вилучення рукописів, друкарських машинок, безгрошів'я і нарешті безжальна розправа: арешт. Ідея Духовних Націй, мрія про Альтернативну Еволюцію, – світ, де все живе співіснувало б, спираючись на закони гармонії й любові, інкримінувалися письменнику-фантасту як "особливо небезпечний державний злочин та антирадянська пропаганда і заклик до повалення існуючого ладу".

Але навіть у стінах слідчого ізолятора КДБ талант Бердника знайшов друзів. Знаходилися співробітники цього закладу, які приносили політв'язню книги та необхідні для роботи матеріали.

"Дякую за чудову вістку про Джонатана – морську чайку. Чарівна притча! Найдивовижніше, що ця історія Чайки – вища реальність. Чайки у Зграї думають, що реальність – це сірий берег і щоденна їжа, але хто доторкнувся до небувалого, той знає, що реальність – це пробуджена зі сну душа…", – писав Олесь у листі до друга, який передав книгу, що стала дороговказом для цілого покоління.

Так вони зустрілися уперше. Згодом, набагато пізніше, Олесь Бердник познайомився з Ричардом Бахом, і двоє письменників одразу відчули спорідненість душ.

У 1980 році Ватикан видав книгу "Олесь Бердник. Утопіст чи харизматик на обрії другого тисячоліття християнства в Україні". Ця книга стала реакцією на "Відкрите послання Папі Римському", яке Олесь Бердник послав на ім'я Понтифіка. У 1997 році Олесю Берднику прийшло офіційне запрошення від Папи Римського Іоанна Павла II – запрошення зустрітися для особистої бесіди.

Зустріч не відбулася…

Олесь Бердник написав близько п'ятдесяти романів, повістей, есеїв. Канадські дослідники підрахували, що Олесь Бердник входить до першого десятка східноєвропейських авторів, яких перекладають англійською та французькою мовами.

Зараз фантастика "у моді". З'являються нові імена й нові жанри. І чимало із сучасних фантастів на запитання, хто є їхнім учителем, відповідають: Олесь Бердник.

І приємно знати, що творчість Олеся Бердника знову повертається до читачів уже нового покоління. Як стало відомо з компетентних джерел, досягнута домовленість з київським видавництвом Товариства "Знання" України про те, що у наступному році буде видано серію творів Олеся Бердника, у тому числі його культовий роман "Зоряний Корсар" з продовженням, а також повісті "Вогняний вершник" та "Подвиг Вайвасвати".

Громовиця Бердник, ведуча рубрики

 
© агенство "Стандарт"