журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ІНТЕРНЕТ-ТЕМА

ДИСКУРС

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

ПЕРЕД ОЧИМА ДІЛО

ЛІТПРОЦЕСІЯ

ЩО ЧИТАЄМО?

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №11, 2003

КНИГА I РИНОК

Київ у "Іншому форматі"

18 листопада Київ потрапив у інший формат. Чи, радше, "Інший формат" нарешті потрапив до Києва. Івано-франківське видавництво "Лілея НВ" презентувало в столиці свій гучний проект "Інший формат".

Гучний з декількох причин. По-перше, це оригінальність ідеї: показати відомих письменників, публічних людей, власне, всіх тих, "кому довіряєш, у кому впевнений", у процесі вільного розвою думки. Коли під час бесіди з'являються думки, котрі могли й не з'явитися поза нею. По-друге, серія "Інший формат" уже відзначена нагородою поважного Х Форуму видавців у Львові в номінації "Есеїстика, публіцистика, мемуарна література". До речі, видавництво "Лілея НВ" стало одним із фаворитів цьогорічного форуму, отримавши відзнаки за чотири з п'яти поданих на конкурс книг.

Мабуть, варто нагадати, що перша книга серії вийшла ще в березні й містила інтерв'ю з поетом Олегом Лишегою. Слідом завдяки копіткій роботі упорядника серії Тараса Прохаська в "Іншому форматі" постали Юрко Іздрик, Юрій Андрухович і Оксана Забужко. Неординарна постать киянки Оксани Забужко й привела івано-франківську "Лілею" в столицю. Хоча це вже друга презентація книги з письменницею – перша відбулась у рідному місті видавництва ще в кінці травня. Отож актова зала Могилянки заповнена майже вщерть, тележурналісти, приваблені брендом Забужко, налаштовують камери, студенти нетерпляче гортають книги пані Оксани в надії отримати автограф письменниці. Та, на жаль, з авторкою "Польових досліджень" прихильники так і не зустрілися. Натомість на сцені з'явились головний редактор видавництва "Лілея НВ" Василь Іваночко й упорядник серії "Інший формат", журналіст і письменник Тарас Прохасько, й ніяково оголосили, що пані Оксана захворіла при перельоті з Італії й не в змозі прийти на презентацію (з офіційного сайту письменниці www.zabuzhko.com нам стало відомо, що останнім часом вона перебувала в Генуї, в Лігурійському дослідницькому центрі, де працювала над своїм новим романом "Музей покинутих секретів"). Однак київська публіка виявилася прихильною до галицьких хлопців, бо навіть після розчарування від заяви про відсутність Забужко ніхто зали не залишив. Тож ми нарешті мали змогу отримати інформацію про "Інший формат" з "перших вуст" від ініціатора серії Василя Іваночка та її упорядника, власне "форматувальника" Тараса Прохаська. Останньому потрібно віддати належне – він одразу налаштував залу на близьке спілкування, ніби зібралось вузьке коло друзів. Говорено було про всі чотири виданих інтерв'ю та про плани на майбутнє. Найбільше вразили просто-таки містичні речі, що діялись, за словами Прохаська, при записі розмов з письменником, редактором журналу "Четвер" Юрком Іздриком. Із дбайливо записуваних найсучаснішою апаратурою інтерв'ю на касетах збереглась лише третина, причому виключно репліки Іздрика. Таким чином виникла досить незвична форма цієї книги – на місці слів Прохаська одні знаки питання. Кожне інтерв'ю відрізняється за формою і змістом: розмова з Олегом Лишегою – то майже суцільний монолог поета, у випадку з Юрієм Андруховичем Прохасько зізнався, що вони старанно писали заплановане, та найцікавіше було сказано вже після того, як був вимкнутий диктофон. Оксана Забужко, розчулено поділився з глядачами Тарас Прохасько, подарувала йому цілий день поруч із собою. Вони разом їздили у справах пані Оксани, а в перервах записували інтерв'ю. Читаючи результат цієї роботи, ще раз переконуєшся, що українській письменниці Оксані Забужко завжди є що сказати своїм читачам у будь-якому форматі. Потік її думок, розмислів, зізнань спонукає до розвитку, руху, вдосконалення. Тому книга вийшла оптимістична, не дивлячись на часто важкі й болючі для українців питання, над якими розмірковує письменниця.

Насамкінець про те, що прикро вразило – це такий проблемний чинник розвитку нашого книговидання, як ціна. Книги серії "Інший формат" у київських книгарнях коштують 7-8 гривень, що є надто шокуючим для читача, зважаючи на обсяг близько п'ятдесяти сторінок кишенькового розміру. Та це, здається, наша спільна проблема, яку й потрібно вирішувати гуртом. Наразі залишається тішити себе тим, що видавництво "Лілея НВ" завжди має свіжі ідеї, вміє їх оригінально втілити й з'являються вони з завидною постійністю. Чекатимемо на чергову книгу серії – інтерв'ю з ректором Українського Католицького Університету отцем Борисом Гудзяком.

Валентина Янчук

 
© агенство "Стандарт"