журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ІНТЕРНЕТ-ТЕМА

ДИСКУРС

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

ПЕРЕД ОЧИМА ДІЛО

ЛІТПРОЦЕСІЯ

ЩО ЧИТАЄМО?

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №11, 2003

КНИГА I РИНОК

Петрівка: хай живе книжковий ринок!

Здається, що базари повинні поступово зникати, залишаючи місце теплим супермаркетам та затишним крамничкам, де є зручна система пошуку, ввічливі продавці, приємна стилізація замість дощу з неба, калюж під ногами, продавців у рукавичках, задубілих від холоду і абсолютної асистемності. Звичайно, є відсоток людей, що поступово починає забувати ці базари, але, як не дивно, це здається зовсім не правильним. Тому що Петрівка – найбільший книжковий ринок України не тільки не здає своїх позицій, він ще й набирає обертів.

Взагалі-то зараз Петрівку називають уже не просто книжковим ринком, а книжково-компакт-дисковим. І справді – перші ряди, що найближчі до метро, вщент заповнені компакт-дисками, ціни на які викликають заздрощі у іноземців. Більше того, вже виросло покоління молодих людей, хоча поки що їх не так багато, які вважають, що на Петрівці книги – це просто супутній товар, такий як канцтовари, пазли та різні китайські обереги, основа ж тут усього – компакти з музикою, фільмами, іграми усіх жанрів та категорій, безкоштовними шпаргалками та рефератами з усіх предметів і... словниками, довідниками, навіть художньою літературою – тільки у електронному вигляді. Така собі міні-бібліотека, що включає в себе 6000 назв книг від Архімеда та Платона до Куельо та Муракамі, може обійтися покупцю лише у 10 грн.

Зараз вже просто не віриться, але починалось усе... з того, що на невеликому майданчику на Петрівці у вихідні дні продавалися в рядах книжки. Лише кілька торгових місць було обладнано столиками, інші ж продавці свій товар розкладали просто неба на землі. Проте стару початкову Петрівку і сучасну об'єднує одна незмінна річ – як тоді було багато бажаючих саме тут купити книгу, так і зараз. Як тоді майже кожен покупець перед купівлею має обійти все-все-все по колу, перед тим, як зупинити свій вибір на чомусь конкретному, так і тепер. Як тоді всі вважали, що на Петрівці є ВСЕ, так і тепер. Незважаючи на всі книгарні, супермаркети, збільшення асортименту, інтернет-крамниці, літературні кафе, а все ж, розшукуючи потрібну книгу, кожен думає, а на Петрівці це точно є. І їде на Петрівку. Чому?

Бренд

Мабуть, немало хто здивується, але на Петрівці є багато інших місць, крім книжкового ринку. Однак у більшості (як киян, так і гостей столиці) назва «Петрівка» асоціюється не з залізничною станцією "Петрівка" чи речовим ринком, а саме з книгою. Роками в голови наших людей вбивалася одна думка – всі книги, які взагалі існують на книжковому ринку України, є на Петрівці. Ця думка постійно зміцнювалася усвідомленням того, що там вона ще й дешевша. Причому все це відбулося якось непомітно – без реклами, презентаційних заходів, фуршетів для журналістів та багато чого іншого, здається, такого потрібного для розкрутки.

Цей бренд настільки вкорінився в мізки наших читачів, що просто не може існувати окремо від них. Чому так сталося, сказати важко, але економісти-спеціалісти вважають, що неабияку, якщо не найважливішу роль у створенні такого іміжду зіграв існуючий у Радянському Союзі дефіцит на все, і на книгу зокрема, який тривав з середини 70-х років (тобто понад 10 років), а потім – занадто повільний розвиток книгарень в уже незалежній Україні (ще 10 років). Як наслідок, близько 10 років без книги, а потім "затоварення" книгою в одному місці, як мінімум, привчають до звички.

Місцерозташування

Останнім часом Петрівка розбудовується, відкриваються нові крамниці та супермаркети. Це не дивно, бо район розташований недалеко від центру, тут велика транспортна розв'язка, і під боком уже розкручений роками бренд – книжковий базар «Петрівка», де кожного дня товчеться немало народу.

Для самої Петрівки, як книжкового ринку, таке місцерозташування також надзвичайно вигідне. Справді, читачеві, що живе не в центрі, однаково добиратися годину чи то в будь-яку книгарню, чи на Петрівку. Зрозуміло, що більшість зробить вибір у бік останньої.

Умови

З часів створення книжкового ринку "Петрівка" відбулося багато змін. І згадуючи зараз про капання на голову та калюжі під ногами, мимоволі робимо це вже за інерцією. Тому що Петрівка має зараз зверху гарне покриття, кожна ятка обладнана столом і полицями, а також залізною завісою, що ретельно охороняє товар від злодіїв. І яткою ми її вже називаємо теж за інерцією, бо це вже щось середнє між відкритим кіоском і крамницею з одним прилавком. Тут працюють прибиральники і охорона. Тут є рекламні вказівники, в яких не так важко розібратися після декількох годин блукання між рядами. Тут є ятки, на яких представлено сотні назв книг.

Тобто книжковий ринок «Петрівка» поступово перетворився на більш-менш цивілізоване місце продажу книги, яке відповідає певним нормам. Здебільшого всі ці заходи є вимогами часу. Керівництво ринку розуміє, що з'являються конкуренти (книгарні), які прагнуть переманити бодай частку покупців до себе. Тому відбувається покращання умов, ремонт.

Оптова торгівля

Петрівка – це не лише роздрібний продаж книжок, це ще й оптова торгівля. Та саме тут Петрівка і здає свої позиції, поступаючись серйозною гуртовою торгівлею книгою великим торговим підприємствам, що поступово з'являються на українському ринку. Оптовиками здебільшого залишаються лише поширювачі найдешевших видань детективів, жахів, любовних романів.

Раніше оптова книжкова торгівля на Петрівці мала широкий розмах, адже у неї не було конкуренції. Зараз, втративши положення монополіста, вона не може навіть приблизно зрівнятися з книготорговельними організаціями, які серйозно взяли курс на оптову торгівлю книгами.

А ціна...

На Петрівці справді книжки дешевші. Проте які і де конкретно. Зрозуміло, що книги, видані в київському видавництві "Либідь", найдешевше будуть коштувати саме в цьому видавництві. Так само і з іншими українськими видавництвами. Інше питання, що книги російських та білоруських видавництв можуть різнитися в ціні залежно від того, як їх привезли в Україну, відповідно, хто саме їх привіз. Чи не якийсь торговець з Петрівки? Подейкують, що на цьому базарі, якщо знати місця, можна купувати книги за мінімальними цінами.

З іншого боку, багато що залежить від місцерозташування торгової ятки безпосередньо на самій Петрівці. Орендна плата на торгову точку біля входу на базар (там, де зупинки транспорту, паркувальний майданчик, вихід з метро) вища за більш периферійні точки. Тому часто у одного власника яток, які знаходяться в різних частинах базару, ціна на одну й ту саму книгу буває різною. Наприклад, Великий Енциклопедичний Словник поблизу входу на ринок коштує 75-90 грн., в кінці ринку – лише 45 грн. Тому половина відвідувачів Петрівки впевнена, що ціни там таки дійсно нижчі, а інша половина (більш лінивих, що не дійшли до кінця) – не бачить жодної різниці між Петрівкою і супермаркетом "Буква".

А може, все-таки...

Попри всі незручності Петрівки, які, до речі, визнають покупці, вона не втрачає свого наповнення. Йдучи між її рядами в будень, можна побачити лише декілька закритих яток, у вихідний – такого не буває. Більше того, за Петрівкою ще є довгий ряд продавців книги "б/у", який іноді не має, здається, кінця.

І хоча всі кажуть, що Петрівка – це не зовсім "цивілізований" спосіб продажу, що тут незручно, що тут і те погано, і се, все ж покупців на Петрівці не меншає. Зрозумівши, що нашу людину ніякими рекламами не переманиш у більш тепле і зручне місце, видавці вирішили піти назустріч читачам. Так, на Петрівці є спеціалізовані ятки видавництв "Софія", "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА", "Книгоноші" та інших.

Багато хто з продавців зорієнтувався і перепрофілювався в певний напрямок літератури. Так, дуже багато яток, на яких продається виключно література іноземною мовою, причому окремо англійською й іншими, є ятки для продажу комп'ютерної літератури, мап, медичних книг, підручників, і навіть просто – україномовна книга. Щоправда, рекламні вивіски розташовані настільки щільно одна від одної, а окремі види літературної продукції так розкидано по всьому базару, що справжньою систематизацією це назвати важко. Скоріше, спробою систематизації.

От і виникає питання: що зараз привабливіше для продавця – забезпечити для своєї книжки тепле місце в книгарні на полиці чи спробувати виокремитися серед величезного загалу на Петрівці? Відповідь одна – потрібно йти всіма шляхами. Але про те, щоб скинути Петрівку з рахунку, як це хтось пробував поспішно робити – про це тепер уже взагалі не йдеться.

PS: Розглядати питання існування ринків (втім, не лише книжкових) не можна без порушення серйозної проблеми, яка мало ким зараз піднімається. На Петрівці продають книгу звичайні люди, це їхня робота, і не секрет, що соціальна захищеність цих людей нульова. Більшість стоїть на ятках без необхідних документів, тому за умови травмування тощо ніяких виплат не буде, ніхто не заплатить за лікарняний, а відпустка в принципі не передбачена. Та і кількість відпрацьованих годин далеко переважає 40-годинну тижневу норму. Якщо ж працівник оформлений, тобто стоїть за власними документами, тоді все, що проводиться на нього в податкових службах і в пенсійному фонді – це 30 чи трохи більше гривень. Ні про який соціальний захист, майбутню пенсію, пристойний стаж роботи говорити взагалі не доводиться.

Втім, це вже питання не до адміністрації Петрівки, а до державних органів.

Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"