журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ТЕМА НОМЕРА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ХРОНОГРАФ

КНИЖКОВІ НОВИНКИ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №7, 2001

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

Якими є попит і пропозиція господарчої літератури у книгарнях Києва

Господарча література раніше вважалася в книжковому світі абсолютно сезонною, проте зараз це вже не так однозначно. Якщо навчальна, дитяча, технічна література мають досить стійкий попит протягом всього року з невеликими відхиленнями в той чи інший бік, то господарча книга відображається на графіку попиту своєрідними стрибками. І для кожного її тематичного підрозділу можна накреслити свій графік. Так, скажімо, на літературу про гриби та їх переробку вибух попиту припадає на літо й осінь, про ягоди та варення – на кінець весни і початок літа, ну а література про зимову риболовлю взагалі не викликає питань про час найбільшої необхідності в ній.
Це, звичайно, стосується не всієї літератури про домашнє господарство, крім того, деякі покупці купують книгу у позасезонний час, щоб заздалегідь підготуватися до періоду активної праці.

"Знання", "Книги" (Дарниця), "Книги" (Святошине), "Сучасник"

Найкраще буде розглянути попит і пропозицію господарчої літератури за її тематикою, бо вони сильно варіюються через різну аудиторію покупців за їх соціальним статусом чи рівнем статків.

Почнемо з полювання і рибальства, книги про які користуються чи не найбільшим попитом. Справжній автор бестселерів літератури такого спрямування – Л. Сабанєєв, серед його найпопулярніших творів – "Легавые", "Зимняя рыбалка", "1000 вопросов и ответов". Його книги багато разів перевидавалися у різних видавництвах. Покупці знають цього автора і використовують його поради. Поруч у магазинах є багато довідкових видань, наприклад, "Современная энциклопедия охотника" В. Булгакова, а видавництво "Урал ЛТД" видало в серії "Домашняя коллекция" універсальні довідники "Рыбалка", "Охота".

Що стосується садівництва і городництва, то відчувається відносний спад купівельної активності. Продавці магазину "Книги" (Дарниця) розводять руками і навіть не здогадуються, у чому тут причина. Ті співробітники книгарень, які пам'ятають часи книжкових лотерей, наголошують, що господарча література, а особливо література про садівництво і городництво, була однією з найпопулярніших. З тих авторів, що представлені на ринку Києва сьогодні, безперечним лідером є О. А. Ганичкина. Книги за її редакцією можна вважати одними з найкращих в цій галузі. Вона видавала різного роду брошурки, невеличкі порадники, довідники, календарі. У 2000 році вийшло декілька енциклопедичних видань з її авторством, наприклад, "Большая книга садовода и огородника", "Энциклопедия огородника" (Издательский дом "ОНИКС", Москва) – видання з чудовими ілюстраціями на фінському папері, але й ціна у такої книги відповідна – 63 гривні. І будьте впевнені, це буде розкішний подарунок для людини, що займається сільськогосподарською працею.

Останніми роками в Україні літературу господарчої тематики почали випускати видавництва Харкова та Донецька. Так, видавництво "Донеччина" започаткувало серію "В помощь фермеру", до якої входять невеличкі книжечки в тонкій палітурці, за помірною ціною (3 грн. 60 коп.). Найбільш популярними серед покупців у цій серії є такі: "Сало и копчености", "Кролики и нутрии", "Коровы и телята", "Мебель своими руками", "Коневодство", "Пчеловодство" тощо. Ці книги з гаслом: "Коротко і доступно" написані в популярному стилі, у них – мінімум теорії і максимум практики. А скажімо, видання, схоже на одну зі згаданих книг, – "Все о выдерлке шкур и кожи" (видавництво "БАО", Донецьк, 2000 рік) – носить більш енциклопедичний характер, наводить багато даних, можливо, зайвих для пересічного фермера, який прагне започаткувати нову справу чи знайти якийсь метод або актуальну пораду для праці. Книги видавництва "БАО" містять історію, багато теорії з науковими термінами, крім того, вони дорожчі (10-12 гривень). Такі видання розраховані на спеціалістів, агрономів і ветеринарів або стануть у пригоді для поглибленого вивчення питань професіоналам окремої галузі. Подібна проблема є і у книг серії "Краткая энциклопедия домашнего хозяйства" московських видавництв "Внешсигма" і "АСТ", у яких в 2000 році вийшли книги "Сад и огород", "Овощи, салаты, пряные травы" та ін. Ціна цих книг приблизно дорівнює 7,00 грн.

Іншим тематичним спрямуванням господарчої літератури можна назвати переробку продуктів. Тут представлено величезну кількість найрізноманітніших книг, які користуються досить сталим попитом. Можливо, це пов'язано з тим, що майже всі господині та господарі віддають перевагу самостійному консервуванню і заготівлі овочів та фруктів, аніж закупівлі такого роду продукції в торговельних точках. Серед книг серії "Живой мир вокруг нас" московського видавництва "Фитон+" у 2000 році вийшла цікава книга А. Т. Лебедевої "Овощи круглый год" з ілюстраціями і корисними порадами. Щоправда, вона коштує досить дорого як для пересічної домогосподарки чи пенсіонера – 25 грн. Поряд із книгами, присвяченими виключно проблемі консервування і переробки сільськогосподарських продуктів, лежать книги про кухню. Наприклад, "Книга о вкусной и здоровой пище" (видавництво "Колос", Москва, 2000 рік) складається з двох розділів: домашня кулінарія та харчування і здоров'я. Тут розповідається про дитяче харчування, харчування для хворих. Хоча книга і недешева (22 грн. 50 коп.), але користується високим попитом. Це одне з видань господарчої літератури, що не має сезонних стрибків купівельного ажіотажу. Про її популярність свідчить хоча б те, що це вже 12 видання, перероблене і доповнене.

Окремо потрібно відзначити книги, які розповідають про страви національної кухні різних країн. Те ж донецьке видавництво "БАО" у 2000 році видало цілий ряд книг такого роду: "Все о американской кухне", "Все о татарской кухне", "Все о грузинской кухне" та багато інших книг про особливості кухні різних країн світу, в тому числі і стосовно переробки сільськогосподарських продуктів для вживання в зимовий період. Але найбільшою популярністю користуються видання про українську національну кухню, які найчастіше купуються для подарунку. Серед таких видань є і книги про алкогольні напої, як наприклад, "Кришталева чара… 100 українських алкогольних лікувальних напоїв" Є. С. Товстухи (видавництво "Сільські вісті", Київ, 1994 рік), "Домашнее виноделие" А. Іванова (видавництво "Русич", 2000 рік).

Читачі, мабуть, помітили з'яву численних магазинчиків, які спеціалізуються на продажу рослин, починаючи від кактусів і закінчуючи саджанцями. Що стосується кімнатних рослин, то книги про догляд за ними досить широко представлено навіть у найменших магазинчиках і просто кіосках "Преса". Книги про кімнатні рослини також є одними з найбільш популярних серед господарчої літератури – мабуть тому, що вирощуванням квітів на підвіконнях люблять займатися як городяни, так і селяни, як багатші, так і бідніші громадяни.

На думку продавців магазину "Книги", що знаходиться у віддаленому районі столиці, Святошинському, зараз користуються попитом книги про планування дачних ділянок, ескізи дачних будинків, проте такої літератури небагато на прилавках. Відносно мало книг і про технологію художньої обробки металів, виготовлення меблів. Такі книги представлені на ринку, але їх вибір недостатній.

Щодо домашнього господарства, тут є й універсальні книги, які здебільшого носять енциклопедичний характер і вміщують короткі відомості про все загалом, наприклад, "Современное домоводство. Советы со всего света" (видавництво "Воскресенье", Москва, 2000 рік).

Сьогодні багато універсальних магазинів міста Києва відкривають відділ або здають в оренду приміщення для спеціалізованих речей, наприклад, для спортивного рибальства. Коли я поцікавилася, чому поруч не продається і спеціалізована література, майже всі продавці відповіли одне: "Майже до кожного предмету прикладається детальна інструкція, яка повністю задовольняє потреби покупця". Така ж інструкція є й на упаковках із насінням, і продавець саджанців надасть найповнішу інформацію про догляд за рослиною. Крім того, через всеукраїнську мережу кіосків "Преса" і безліч приватних розповсюджувачів реалізуються спеціалізовані періодичні видання ("Рыболов", "Домашний очаг", "БудМайстер", "Календарь огородника" та ін.), які дають сучасні поради, висвітлюють найновіші досягнення щодо отрутних речовин для захисту городів і садків від шкідників, розповідають про нову техніку для оброблення землі та про будування дачного будинку тощо. Тому магазини повинні застосовувати іншу тактику для того, щоб покупці купували господарчу книгу саме у них. Книгарні виходять із цієї ситуації по-різному.

Директори великих магазинів Києва, що знаходяться в центрі і мають досить велику торговельну площу, як "Знання" (на Хрещатику), можуть дозволити собі виділити для господарчої літератури окремий відділ. Часто література цього спрямування стоїть поруч із виданнями про здоров'я, масаж, дієти та голодування, сонниками і книгами на кшталт "Сам себе психолог", "Исцели себя сам". Тут же розташовуються книги з академічної медицини. Працівники і директор цього магазину, а так само й інших, де простежується така тенденція, вважають, що ці розділи книжкової тематики близькі, тому що здоров'я пов'язано з правильним харчуванням, зв'язком людини з природою, спілкуванням із тваринами і рослинами. Крім того, поруч завжди є книги з ветеринарії.

Керівники менших за площею книгарень змушені розташовувати книги, відводячи на одному стенді виданням різної тематики різні кутки. У магазині "Книги" (Дарниця) полиці з книгами підписані (учбова література, дитяча література тощо), що допомагає орієнтуватися пересічному покупцеві, особливо такому, який вперше прийшов до цієї крамниці. Крім того, більш дорогі видання (енциклопедії, книги для подарунку та ін.) виставляються навпроти входу, це стосується не лише господарчої літератури, але й книг іншої тематики. Це слушне рішення, адже вбивається одразу двох зайців: по-перше, початкове враження від магазину – він продає гарні і красиві видання; по-друге, клієнт може побажати придбати саме таку книгу, яку, можливо, він і не помітив би, якби вона стояла між іншими, менш привабливими.

У магазині "Сучасник" немає чіткого розподілу наявної літератури за тематикою. Ця межа стерта, мабуть, через невелике приміщення, адже більшу частину торговельної площі відведено для відділу канцтоварів і пункту фотографії. Але в цьому магазині покупець просто не зможе не знайти необхідну йому книгу, тому що йому завжди допоможуть продавці-консультанти, які добре знають свій товар і, як видно зі спілкування з ними, не лише по анотаціям на перших сторінках книг. Так і повинна працювати ідеальна книгарня, або та, яка прагне бути ідеальною: необхідно починати саме з такого дбайливого підходу до кожної людини, яка завітала до крамниці.

Сьогодні багато видавництв видають книги господарчого спрямування, і майже всі кіоски, невеликі крамнички й величезні магазини пропонують цю літературу, проте спеціалізовану книгу пересічні дачники і жителі сільської місцевості починають купувати лише тоді, коли мають намір самі зайнятися селекцією або коли хвороби спіткають тварин чи рослини. Видавництва, що випускають специфічну господарчу літературу (про, скажімо, конярство чи свинарство), друкують книги в привабливих палітурках, пишуть чудові анотації та передмови, але факт залишається фактом – люди, що тяжко працюють на землі або при тих же конях чи свинях, заробляють на життя рибальством або мисливством і живуть лише завдяки своїй праці, не можуть собі дозволити купувати сучасну господарчу літературу настільки часто, наскільки це їм насправді потрібно.

Всі ціни в тексті вказано приблизно, вони варіюють у залежності від місцезнаходження магазину.

"Академкнига" (вул. Б. Хмельницького)

Вулиця Б. Хмельницького в Києві відома не лише Театром російської драми ім. Л. Українки та зоологічним музеєм, тут у будинку № 42 затишно розташувалася книгарня, що минулого 2000 року відсвяткувала своє славне 60-річчя. Як розповів директор "Академкниги" – книжкового магазину НАН України – Олег Дмитрієв, ця книгарня унікальна ще й тим, що має власну торговельну мережу в місті, яка представлена 5 кіосками періодичної літератури та кількома розкладками у вищих навчальних закладах. Влітку "Академкнига" також отримує дозвіл відкрити торговельні точки на вулицях Києва.

Співпрацюючи із різноманітними видавництвами України, серед яких такі, як "Наукова думка", "Вища школа", "Дух і Літера", "Альтернативи", "Юрінком-Інтер", "Фактор", книгарня намагається пропонувати якомога більше видань юридичної сфери, але читач знайде тут і художню, і дитячу, і навчальну, і технічну літературу, а також художню літературу іноземними мовами. Щодо літнього попиту на видання з садівництва, городництва, риболовлі, ремонту, то найбільшим попитом з них користуються книги про переобладнання помешкання: "Евроремонт своими руками", "Интерьер загородного дома / квартиры" (певно, витративши на книгу про євроремонт гривень 20, можна зекономити для своєї родини набагато більшу суму). Література про способи приготування їжі різних народів, що коштує в межах 10 грн., за визначенням продавців, добре купується на подарунки. Приємно було потримати в руках книги, підготовлені газетою "Полезные советы" – "Домашнее консервирование", "Способы приготовления домашнего вина", ціна яких не перевищує 3 грн.

Наостанку додамо, що "Академкнига" не цурається Інтернету. Нині функціонує електронна поштова скринька книгарні, у найближчому майбутньому планується відкриття сайту. Але через те, що ще не кожна домогосподарка в Україні має власний "комп" у себе на кухні, та й, мабуть, через інші дрібниці, навала віртуальних покупців "Академкнизі" поки що не загрожує. Проте щиро побажаємо цього одній із найкращих книгарень України.

Олена Грибенко

 
© агенство "Стандарт"