журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

ІНТЕРНЕТ-ТЕМА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ДИСКУРС

ПЕРЕД ОЧИМА ДІЛО

КНИГА І СУСПІЛЬСТВО

КОНКУРСИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №10, 2003

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

Премії в галузі фантастики

А на закінчення рубрики – коротко про НАГОРОДИ, що ними відзначаються фантастичні твори та діячі від фантастики. Їх – нагород – чимало. Тож про основні

У СВІТІ

Є дві основні світові премії в галузі фантастики, отримати які означає здобути світове визнання.

"Неб'юла" (Nebula Awards). Її вручають члени Асоціації письменників-фантастів Америки за кращу НФ року. Вручається по номінаціях: роман, повість, коротка повість та оповідання.

"Х'юго" (Hugo Awards, названа по імені Х'юго Гернзбека, письменника-фантаста, якого вважають "батьком" наукової фантастики) вручають демократичним шляхом, а саме голосуванням любителів фантастики – учасників Світового конвенту фантастики (Worldcon). Вручається по номінаціях: роман, повість, коротка повість, оповідання, нехудожня книга, постановка (фільм), кращий редактор, художник, журнал, кращий фензин (любительський журнал), кращий письменник-непрофесіонал, художник-непрофесіонал, краща оригінальна художня робота, спеціальна премія Джона У. Кемпбелла, що вручається кращому молодому авторові.

З вітчизняних фантастів почесними гостями Світового конвенту були брати Стругацькі.

Є Всесвітня премія фентезі – вручають її за кращу фентезі року, Премія британської асоціації фантастів, Премія Брема Стокера – вручається за кращі твори у стилі хорор.

Також є премії, засновані майстрами фантастики. Найвідоміші з них – це Приз Артура Кларка, премія з грошовим доповненням, вручається особисто сером Артуром за кращу НФ року, і Приз Філіппа Діка – премія вручається за кращу книгу, видану у форматі "покетбук".

У НАС

Що стосується пострадянського простору, то тут премій ще більше. Оскільки конвентів фантастики дедалі більшає, то й премії множаться. Добре це чи погано? Час покаже… А на даний момент найпрестижнішими преміями вважаються:

"Аеліта" – премія найстарішої конференції любителів фантастики на території колишнього Союзу. Заснована у 1982 році. Вручається авторитарним журі за кращу НФ.

Тим же журі в рамках конференції "Аеліта" вручається премія "Старт" – за кращий дебют молодого автора та Приз ім. І. А. Єфремова – за внесок у розвиток вітчизняної фантастики.

Лауреатом цьогорічної "Аеліти" став патріарх української НФ Володимир Савченко.

"Інтерпрескон" – премія заснована у 1993 році. Вручається на однойменній конференції видавців та любителів фантастики, що проходить під Санкт-Петербургом. Вручається демократичним шляхом (голосуванням усіх учасників) за кращі роман, повість, оповідання та публіцистику року.

З українських письменників-фантастів лауреатами цієї премії неодноразово ставали Марина та Сергій Дяченки (роман року), Андрій Валентинов (як кращий публіцист),

"Бронзовая улитка" вручається на "Інтерпресконі" особисто Борисом Стругацьким за його власним вибором.

Серед українських фантастів лауреатами премії були Борис Штерн, Марина та Сергій Дяченки.

"Кадуцей" – премія харківського фестивалю фантастики "Зоряний міст" (про "ЗМ-2003" та його лауреатів читайте у "КО" №9). Там же вручається премія "Філософський камінь" – за заслуги перед ЇЇ Величністю Фантастикою.

"Українськими" лауреатами "Філософського каменя" ставали Володимир Савченко та Олесь Бердник.

"Роскон" – премія Російського конвенту фантастики, який проходить у Підмосков'ї. Вручається демократичним шляхом. Має три номінації і спеціальну премію "Великий Роскон", яка вручається за заслуги перед фантастикою.

"АБС-Премія", заснована у Санкт-Петербурзі "Центром сучасної літератури та книги". Вручається щороку 21 червня (цей день знаходиться рівно посередині між днями народження Аркадія та Бориса Стругацьких, в честь яких і названа премія). Має вигляд семикутної гайки (символ фантастичного предмету, якого не існує у природі), вручається авторитарним журі. Борис Стругацький до складу журі не входить, але визначає учасників фіналу.

Премія вручається за кращий художній твір та за кращий критико-публіцистичний твір. На відміну від більшості нагород має грошове доповнення.

Премією нагороджується не автор, а твір. Тому один і той же письменник може ставати лауреатом неодноразово.

Лауреатом цьогорічної "АБС-Премії" за кращу публіцистику став Андрій Шмалько, він же письменник-фантаст Андрій Валентинов (Харків).

"Странник" – премія Конгресу фантастів Росії, який проводиться щороку у Санкт-Петербурзі. Професійна літературна премія, вручається авторитарним журі, до якого входять провідні письменники Росії, в галузі літератури, видавничої діяльності та за внесок у фантастику.

В рамках "Странника", раз у два роки також вручається жанрова премія "Мечи": "Лунный меч" (містика, хорор), "Меч в камне" (фентезі), "Меч Руматы" (героїко-пригодницька фантастика) та "Меч в зеркале" (альтернативна історія). У вересні цього року з'явився ще один – "Звездный меч" (вручається за відображення фантастики театральними методами).

З українських письменників лауреатами у різні роки ставали: Генрі Лайон Олді, Марина та Сергій Дяченко.

ІНШІ ПРЕМІЇ

Також є: премія "Уранія" – нагорода томського фестивалю фантастики, вручається голосуванням серед місцевих книжкових магазинів.

Є "Великий Зилант" – приз молодіжного конвенту любителів фантастики та рольових ігор "Зиланткон", який щороку проходить у Казані. Вручається за фантастичний твір, що став подією, але не був відзначений жодною із престижних премій.

А тепер щороку навесні проходитиме "КиївКОН" – київський конвент фантастики, який матиме, звісно, й свою премію. Вручатиметься вона у таких номінаціях: "Краща фантастика року", "Краща критика (публіцистика) року", "Краща україномовна фантастика року". А також спеціальна премія "Чаша вічності" – за особливі заслуги перед жанром.

 
© агенство "Стандарт"