журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ТЕМА НОМЕРА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ХРОНОГРАФ

КНИЖКОВІ НОВИНКИ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №7, 2001

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

Десять кращих київських книгарень

Ми неодноразово зверталися до теми: якими є і, головне, мають бути книжкові магазини в столиці нашої країни. Варто відзначити, що зусилля наші не сходять на пси. Директори й працівники книгарень, обдаровані здатністю мислити, після подібних публікацій не ховають голову в пісок, а намагаються враховувати розумну критику. Нині вельми модним є створення різного роду чартів та хіт-парадів, тож пропонуємо вам десятку кращих київських книгарень, створену на основі суб'єктивних вражень співпрацівників редакції "Книжкового огляду".

Назва та місце книгарні за рейтингом

Фактори "за" (+) та "проти" (-), а також оцінка за п'ятибальною шкалою.

№ 1, "Орфей"

+ Помітна вивіска-бренд. Обладнаний up-to-date торговий зал. Єдина в Києві книгарня, де жанрові покажчики зроблені на належному рівні й висять над кожним сектором. Сучасне обладнання (відеокамери, комп'ютерний облік, використання штрих-кодів). Приємна музика в залі.

- Попри велику кількість назв книжок, асортимент все одно досить обмежений. Після довгих пошуків було знайдено декілька книжок українських авторів (Б. Олійника, Євгенії Кононенко та О. Олеся), які стояли поряд із творами В. Пікуля та Н. Гумільова. Найголовніший "мінус" – невдале місцезнаходження книгарні.

Оцінка: 5

№ 2, "Гранд-Експо"

+ Привабливе оформлення вітрин. Чудова атмосфера в залі завдяки комплексу факторів: гумористична об'ява про режим роботи ("Працюємо завжди, крім того часу, коли п'ємо каву й складаємо звіти; вночі працюємо рідко" тощо); винахідливе оформлення стендів із використанням іграшок, світлин; зручні фотелі для того, щоб переглянути потрібну книгу. Великий вибір навчальної англомовної літератури. Вільний доступ до книжок.

- Майже не представлена література українською мовою. Поганеньке оформлення вивіски.

Оцінка: 4,5

№ 3, "Академкнига" (вул. Б. Хмельницького)

+ Прекрасно оформлені вітрини, на яких представлено десятки бестселерів. Єдина київська книгарня, в якій просто на вхідному порталі значиться: скільки років магазин працює на книжковому ринку; кількість постачальників та книг, що є в продажу; послуги, які книгарня може надати клієнтам, та асортимент, що ним вона може забезпечити оптових та роздрібних покупців; телефон, факс та e-mail магазину. Чудове внутрішнє оформлення, що створює особливу атмосферу "книжкового храму". Попри порівняно невелику торговельну площу з максимальною ефективністю використано кожен квадратний метр. В асортименті представлено все, що може зацікавити будь-якого читача – від професора університету чи професійного програміста до школяра або ж домогосподарки. На кожній полиці – жанрові покажчики. Використовуються "вертушки" і нестандартні стенди й полички. На кожній вільній стіні чи дверях – реклама пропонованої продукції. Вельми чемні й обізнані продавці. Поряд, на вулиці – ятка книгарні.

- Відсутність кондиціонерів, що влітку ще більше спокушало би відвідувачів до візиту й покупки. В жодному разі не можна дивитись на стелю: складається враження, що звідти будь-якої миті щось впаде (у відділі комп'ютерної літератури).

Оцінка: 4,5

№ 4, "Наукова думка" (книгарня НАНУ)

+ З усіх книгарень – найінформативніше оформлення вітрин. Найбільший у Києві асортимент української літератури за найнижчими цінами.

- Відсутність вільного доступу до книжок. Застаріле обладнання. Оформлення вітрин не відображає політики книгарні, а є рекламними стендами видавництв. Замість віддання в оренду другого поверху варто було б подумати про розвиток книгарні, розширення асортименту.

Оцінка: 4

№ 5, "Знання"

+ Книгарня, що не здала ані метру торговельної площі претендентам. Широкий асортимент. Найвигідніше з-поміж усіх книгарень місцезнаходження.

- Непривабливе оформлення вітрин. Алюмінієві двері, що поряд із вхідними групами інших крамниць на Хрещатику виглядає анахронізмом. Інтер'єр потребує оновлення. Вельми неефективне використання торгової площі, особливо на другому поверсі, де "гуляє" більша частина залу.

Оцінка: 4

№ 6, "Мистецтво"

+ Одна з найстильніших книгарень Києва. Широкий вибір філософської та гуманітарної літератури. Особлива атмосфера створюється завдяки відділу букіністичної літератури та виставці-продажу творів художників – оформлювачів книжок.

- Яскраве, але малоінформативне оформлення вітрин. Половина торгового залу на першому поверсі – порожня. Що б це значило? Відсутність жанрових покажчиків (на стінах написано: "Література з питань мистецтва", хоча насправді представлено й навчальну, й художню літературу). Завелика торговельна націнка на деякі категорії книжок.

Оцінка: 4

№ 7, "Академкнига" (Львівська площа)

+ Широкий вибір літератури філософського та гуманітарного спрямування. Букіністична література іноземними мовами. Приємний інтер'єр.

- Відсутність вільного доступу до книжок та жанрових покажчиків. Замість розвитку книгарні половину приміщення віддано аптеці.

Оцінка: 4

№ 8, "Дніпро"

+ Вигідне місцезнаходження. Затишна обстановка. Сучасні книжкові стенди. Портрети українських письменників.

- Досить вузький асортимент, який рідко поновлюється. Нераціональне використання торговельної площі. Відсутність жанрових покажчиків. Відсутність кваліфікованого персоналу, спроможного допомогти у виборі літератури. Відсутність великої вивіски, яка б заохочувала читачів.

Оцінка: 3

№ 9, "Медична книга"

+ Найбільший у Києві асортимент медичної літератури. Зручне для відвідування місцезнаходження. Великий торговий зал. Можливість придбати канцтовари, географічні карти, листівки, періодичні медичні видання. Портрети світочів медицини і неговіркі, проте ввічливі продавці створюють своєрідну ауру, що відповідає напрямку книгарні. Непогане оформлення вітрин.

- Застаріле обладнання. Відсутність іноземних медичних видань (крім російських). Література на полицях не завжди відповідає покажчикам – над словниками написано: "Медична мікробіологія та паразитологія". Асортимент досить повний, проте привертає увагу велика кількість архаїчних видань й слабке представлення найновіших медичних досліджень. Центральна книгарня мала би подумати про розширення асортименту, зміну концепції з тим, щоб краще задовольняти потреби київських читачів.

Оцінка: 3

№ 10, "Плакат"

+ Завдяки великому вибору листівок, плакатів та шкільних канцтоварів у магазині завжди повно підлітків.

- Досить вузький книжковий асортимент: переважно дитяча та масова література. Невелика площа торгового залу, яка, до того ж, використовується неефективно: полиці розташовані по периметру, біля них стоять столи, які заважають вільному доступу до книжок; решта простору вільна. Вітрини для реклами продукції не використано. Антураж та інтер'єр не сприяють зацікавленню відвідувачів.

Оцінка: 3

Замість епІлогу

Перша спроба суб'єктивного рейтингу не була викликана бажанням підкреслити чиїсь недоліки, оскільки ми усвідомлюємо, за яких складних умов доводиться працювати київським книжковим магазинам. Ми ставили собі за мету допомогти менеджерам цих книгарень подивитися на свій бізнес очима покупця, який, як відомо, завжди має рацію.

Щоранку, приходячи на роботу в одне й те ж приміщення, ми звикаємо до нього і ризикуємо втратити здатність об'єктивно оцінювати стан справ.

Послухаймо покупців; вони вже звикли купувати продукти харчування, електроніку, косметику тощо, покрутивши річ у руках, понатискавши на кнопки, понюхавши, а в деяких випадках – навіть спробувавши на смак. Споживачі нового покоління все частіше відмовляються купувати річ, яка стоїть на полиці на відстані 2 метрів. Шкода, що переважна більшість директорів київських книгарень досі не усвідомила, що книга – це саме той товар, до якого треба забезпечити вільний доступ.

Безперечно, успіх будь-якого підприємства роздрібної торгівлі складається з величезної кількості чинників. Звернемо увагу на один із них – власний стиль магазину. За винятком "Орфея", "Гранда" та "Мистецтва", решта не дбає про це, тому покупцеві важко знайти суттєву різницю між тією чи іншою книгарнею: після відвідин нічого особливого в пам'яті не залишається.

Покупці жаліються на вкрай вузький асортимент представленої літератури. У книгарні можна знайти новинки або бестселери, однак якщо ви цікавитеся творчістю того чи того автора глибше і бажаєте знайти його книжку, видану, скажімо, 5 років тому, можна стверджувати, що ваша справа буде приречена на невдачу.

Причина? Очевидно, що неефективним є використання торговельної площі, до того ж, ігноруються сучасне обладнання та меблі. Ризикуємо бути набридливими, але вкотре повторимо: у всьому світі заведено розміщувати книги за так званим бібліотечним принципом, тобто вони стоять корінцями назовні у великих шафах, розміщені за жанрами, а всередині жанру – за алфавітним порядком. Кожен покупець має змогу підходити до будь-якої шафи і самостійно переглядати та вибирати книги, які його цікавлять.

Переважна більшість персоналу київських книгарень вважає за можливе відпочивати в ті дні, коли покупцеві хочеться зробити покупку, а саме – на вихідні. Певно, в епоху капіталізму, що все більш охоплює нашу країну, швендяти магазинами в робочий час можуть лише безробітні. Однак навряд чи саме в такому відвідувачі зацікавлені книготорговці. Для ілюстрації цієї думки пропонуємо керівникам тих книгарень, що зачинені в неділю (а це – всі з даного рейтингу, крім "Орфея" та "Гранда"), підійти до своїх колег із магазинів на Хрещатику, наприклад, "Фарфор-фаянс", "Grand gallery" або з мережі "Арго", і поцікавитися сумою виторгу в цей день порівняно з іншими днями тижня. Отримані відомості напевно змінять ваше ставлення до такого жаданого недільного вихідного. Оглядачі "КО", що готували даний рейтинг, розділилися на дві групи: перші пояснювали небажання працювати цього дня елементарними лінощами, а другі – релігійними переконаннями, що забороняють пастві працювати в неділю. Справжні ж причини залишаються нез'ясованими.

Авторам даного матеріалу не хотілося б виглядати в очах читачів злобними критиканами, які здатні розгледіти будь у чому лише негатив. Адже ми також купуємо книги, і інколи навіть у книгарнях. Тому, як співав В. Цой, "чекаємо змін". Змін на краще.

Власна інформація

 
© агенство "Стандарт"