журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

ІНТЕРНЕТ-ТЕМА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ДИСКУРС

ПЕРЕД ОЧИМА ДІЛО

КНИГА І СУСПІЛЬСТВО

КОНКУРСИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №10, 2003

ІНТЕРНЕТ-ТЕМА

Всього потроху

Короткий огляд українських літературних інтернет-ресурсів

"А були й… [автори], що вважали за першопричину світу павука, який, прядучи, створив з свого павутиння першоелементи, а пізніше – небесні сфери. Він повинен був керувати своїм твором, постійно будучи присутнім аж до кінця світу. І ще вони вважали, що цей кінець дійсно наступить
разом з загибеллю світового павутиння".
Теофан Прокопович. Натурфілософія або Фізика // Прокопович Т. Філософські твори: В 3-х т. Т. 2. – К.: Наук. думка, 1980. – С. 293.

Український літературний інтернет-ресурс наразі доволі незначний. Але навіть з того, що є, далеко не все привертає увагу. Навпаки: більшість сайтів радше відштовхує, аніж приваблює літературних поціновувачів. Спробуємо оглянути бодай ті з них, що вже певною мірою "засвічені". Звичайно, на вичерпність цей огляд не претендує, але навіть він охоплює більшість нашого web-"літінтелекту", що вже само по собі характеризує, наскільки розвинутий цей сеґмент.

Отож:

www.kalmius.narod.ru або ж www.kalmiyus.h1.ru – сайт андеґраундового самвидавівського журналу "Кальміюс", що його видає в Донецьку "пролетарський письменник" (так він сам себе називає) Олег Соловей. Автори часопису – провідні сучасні українські молоді письменники, представники "покоління дев'яностих" – Анатолій Дністровий, Ростислав Мельників, Дмитро Білий, Василь Махно, Юрій Бедрик та ін. Зважаючи на те, що кожне нове число одразу ж стає без перебільшення бібліографічною рідкістю, вихід "Кальміюса" в Мережу можна вважати подією. Щоправда, у 2002 році вийшло, на жаль, усього лише одне-єдине число, а цього року – наразі жодного. Але ще не вечір…

www.franko.lviv.ua/ifranko/zmist.html – сторінка, чиє ім'я говорить само за себе, створена за підтримки The American Council of Learned Societies і є частиною сайту Львівського держуніверситету ім. І. Я. Франка. Окрім текстів великого українського письменника (наразі чомусь лише поетичних, хоча незле було б відтак знайти тут і прозу, й драматургію, і наукові та публіцистичні праці) тут уміщено кілька наукових розвідок про його творчість, а також довідковий том п'ятдесятитомного академічного видання класика, який дозволяє зацікавленим принаймні зорієнтуватися в огромі ним зробленого.

www.kolos.com, вихід на www.uabook.com – віртуальний магазин, розрахований, в основному, на діаспору. Продають здебільшого класику, про літературу сучасну нема навіть мови. З художньої – 10 книг, із дитячої – 38. No comment.

users.swing.be/babowal/index.htm – авторська сторінка відомого українського поета з Бельгії Романа Бабовала. "Я не є дерево, що його пересадили проти волі в іншу землю. Я – дерево, що виросло на іншій землі зовсім природньо", – визначає автор.

www.gilan.uar.net/nasu/sil.html – сайт Інституту літератури НАН України плюс сторінка журналу "Слово і час". Він усе ще розробляється і триває це чомусь підозріло довго. Досить сказати, що головним редактором "СіЧі" вже, якщо я не помиляюся, кілька років є Лукаш Скупейко, а на сайті – ще Віталій Дончик.

pysar.tripod.com, що торік переїхав на www.pysar.net – "Бібліотека кошового писаря", автор – Роман Бріскін. Дещиця поезій авторів XIX – початку ХХ століття. Зроблено не без смаку, але – "на любителя".

www.internetri.net/lib – одна з найповніших наших електронних "книгозбірень". Від Джона Апдайка до Юрія Андруховича (останній, щоправда, у фраґментах). Зрештою, з-поміж найповніших – лише в порівнянні, коли порівнювати особливо ні з чим. Страшенно незручний інтерфейс; немає розподілу за жанрами; користувачу абсолютно не ясно, хто з авторів там представлений; мішанина графоманів під ніками і класиків, поезії з прозою, літератури з маразмом. Але – якщо вчитатися, таки дещо можна знайти.

www.brama.com/art/litu.html – дещо кумедна добірочка текстів на відомому діаспорному порталі "Брама", де поряд з єдиним віршем Драча "Єдина" розміщено кілька текстів Віктора Неборака, Тараса Шевченка та ще кількох цілковито випадкових.

www.aviso.com.ua/lit – добірка українських російськомовних графоманів, поміж яких "затесалися" зі своїми текстами цікавий, але російськомовний письменник Ігор Кручик і нецікавий бридкоязикий неписьменник Дмитро Корчинський.

pozayak.narod.ru – авторська сторінка прекрасного поета-авантюриста Юрка Позаяка (Лисенка), зроблена, вочевидь, одним з поціновувачів його специфічного таланту. Це не тільки зворушливо, але й направду класно!

novela-rebus.hypermart.net. "Талант ніщо, піар – все", – так відкриває авторську сторінку письменник Валерій Нечипоренко. Про тексти, яких автор понаписував і розмістив таки чимало, не cкажу нічого – не читав, бо після вищеозначеної "заяви" чомусь не захотілося…

virtep.hypermart.net. Прекрасний сайт театралів, створений за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". Має надзвичайно цікаву бібліотеку сучасної української та перекладної драматургії, упорядковану відомою письменницею Недою Нежданою.

abetka.8m.com – цю симпатичну за дизайном і наповненням дитячу сторінку зроблено на замовлення Світової Федерації Українських Жіночих Організацій, що не могло не накласти на неї специфічний відбиток, але все ж не зіпсувало. Чи не єдиний справді класний український дитячий закуточок у Мережі.

www.slovnyk.org.ua, або ж www.slovnyk.org, колишня vesna. sammit.kiev.ua. Безперечно, найцікавіше на цьому сайті – англійсько-білорусько-польсько-російсько-український тлумачний словник. Також – невелика, але цікава бібліотека, в якій, крім іншого, можна знайти роман Василя Кожелянка "Дефіляда в Москві", дещо з Павла Загребельного, Валерія Шевчука і навіть Борхеса. А вже присутністю Горація і Лукреція в українських перекладах я взагалі був шокований – таким нас Унет не часто "балує"! На "закуску" – низка наукових праць з історії, мовознавства та політології. От тільки дизайн привабливим назвати важко.

www.geocities.com/diana_magliona/poetry.htm – зі смаком зроблена, але давно не оновлювана авторська сторіночка поетки Діани Маґльони. Фото авторки, чесно кажучи, значно цікавіші від віршів.

http://www.utoronto.ca/elul – ґрунтовна електронна бібліотека класичної української прози, укладена в діаспорі професором Максимом Тарнавським. Найповніше представлені Іван Нечуй-Левицький і проза Тараса Шевченка, але є й "Доктор Серафікус" та "Без ґрунту" Домонтовича. Школярам на замітку: Кобилянська, Коцюбинський, Свидницький, Мирний et cetera. Науковцям: каталог архіву Аркадія Любченка у бібліотеці Торонтського університету.

www.library.kr.ua/elmuseum. Електронний музей книги, підготовлений Кіровоградським ОУНБ, вразив навіть мене. Тут розміщено низку старовинних рукописів і книг, серед яких – Євангеліє кінця XIV – початку XV століть та Апокаліпсис з тлумаченнями Андрія Кесарійського кінця XVIII століття!

www.ji-magazine.lviv.ua – сайт журналу "Ї", відомого кожному інтелектуалу. Також невеличка бібліотека, в якій – статті й переклади філософа Тараса Возняка, поезія Богдана-Ігоря Антонича, українські переклади прози Бруно Шульца і навіть… сумнозвісна "Плєрома" графомана Єшкілєва. Попри останнє, це за якістю наповнення один з найпотужніших ресурсів.

www.ukrart.lviv.ua – сайт Західноукраїнської мистецької спілки з локацією "Львів-Коломия-Москва". У львів'ян – безліч цікавої інформації та поетичні конкурси, серед лауреатів яких я з подивом і радістю виявив імена Людмили Таран і Назара Федорака. У коломиян – симпатичний реґіональний мистецький дискурс. У "кацапів" – "Украинская читальня", де поруч із жахливими перекладами на відповідний "язик" текстів Шевченка можна знайти прецікаві розвідки українського культуролога Андрія Окари. Загалом – один з найпотужніших ресурсів.

www.ko.if.ua/cultpub/poezia/index.htm – сто віршів десяти поетів з містечка Коломия на Прикарпатті. На любителя.

members.tripod.com/~svitiaz. "Кобзар" Тараса Шевченка. Без коментарів. Цікава зноска на www.chass.utoronto.ca/~tarn/courses/429-sp.html – шевченкознавство в Торонтському унівеситеті.

www.ppnews.poltava.ua/

book/index.shtml – ще один "живий" літературний інтернет-ресурс. Роблять його, як це не дивно, в Полтаві. Конкурси, тексти їхніх учасників і переможців. Поміж "завалами" буває дещиця цікавого, як от розвідка Юрія Коржикова (він же Рудницький) про Ієремію Вишневецького або поезії Д. Учителя.

krejda.ukrwest.net – літературно-мистецька інтернет-газета "Крейда". Цікаво. Іноді навіть дуже цікаво. Але – іноді. Нібито передбачена електронна розсилка-"передплата", яка… не працює.

http://www.ultima.te.ua/hamletua/index.html – авторська сторінка Леся Подерв'янського з епіграфом: "Всі – богоносці…"… Без коментарів.

www.asahi-net.or.jp/~as9d-kvlv/WelcomeU.html – давно не оновлювана сторінка "Українці всіх країн, кохайтеся!"… Ранні тексти Тичини і не менш ранні БуБаБу, поезія Юрія Тарнавського і матеріали з українсько-японських літературних взаємин.

members.tripod.com/~moonstation/5/ – прекрасна книжка віршів для дітей поета Миколи Воробйова. Жаль, що тільки ця книжка. Хотілося б бачити в Мережі й інші тексти цього досі належно не оціненого поета.

lit.portal.kharkov.ua/catalog/grp/www.istigkeit.kiev.ua. Харківський літературний портал. Один з найвідоміших ресурсів, цікавий хіба тим, що насичений численними корисними зносками.

lucl.lucl.kiev.ua. Сайт публічної бібліотеки імені Лесі Українки. Прообраз того, яким має бути бібліотечний інтернет-ресурс в ідеалі. Але – прообраз наразі доволі блідий. Зрештою, молодці, що роблять бодай щось.

romangazeta.bigmir.net – відомий сайт "Роман-газета". Сучасна проза з претензією на масовість. "Ключ" Василя Шкляра, "Щоденний жезл" Євгена Пашковського і "Нейтральна територія" Андрія Кокотюхи…

www.geocities.com/CollegePark/4747/verses.html – невідь-що, де роміщені тексти Стуса, Тичини й Шевченка, а "Кобзар" знову обізвано "Кобзарь".

ideya.uazone.net – сторінка, гордо названа "Українська ідея". Дещиця текстів на теми "наука", "політика" і "філософія". Але якщо Корчинський філософ, то я – космонавт…

library.org.ua – електронна бібліотека на UAZone, цінна лише тим, що її складовою є знаменита "Поетика".

www.angelfire.com/tn/tysovska. Творчість самодостатня, – стверджують автори цього сайту, де представлено добірки кількох прекрасних, але важко пов'язуваних між собою поетів.

www.ukrtown.com/library. Бібліотека "Українське місто". До чого тут українське місто, сказати важко, але – Загребельний, Іваничук, Валерій Шевчук, Хвильовий, Франкове "Для домашнього вогнища"… Також – "Історія України" Крип'якевича та "Історія запорізьких козаків" Яворницького.

ukrlit.kma.mk.ua – сайт "Сучасна українська література", який готують у Миколаївській філії Києво-Могилянської академії. "Родзинка" сайту – розділ критики, чого нема практично ніде, окрім "Кальміюса" і "Книжника". Поповнюється хоч і нерегулярно, але посутньо.

ukrlife.8m.com/main/index.html. "Українське життя в Севастополі". Які тут можуть бути завваги? Молодці! Дерзайте!

(Продовження в наступному числі).

Олег Шаган, krhts@ukr.net

 
© агенство "Стандарт"