журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

ІНТЕРНЕТ-ТЕМА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ДИСКУРС

ПЕРЕД ОЧИМА ДІЛО

КНИГА І СУСПІЛЬСТВО

КОНКУРСИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №10, 2003

ІНТЕРНЕТ-ТЕМА

І для "чайників", і для профі

Український ринок літератури на інтернет-тематику.
Погляд зсередини

Українських видавництв, які спеціалізуються на комп'ютерній літературі, зокрема присвяченій Інтернету, загалом багато, та назвати основні вдасться без проблем. Найбільші вітчизняні фірми "Діалектика" та "Dia Soft" конкурують з російськими "Пітер" та "BHV". На території Росії помітна тенденція скуповування маленьких видавництв великими задля захоплення ринку. Але гіганти не зможуть проковтнути все, завжди буде існувати шпаринка, яку заповнять нові, молоді.

З огляду на книжковий бум у Росії, українські видавці намагаються бути присутніми на сусідському ринку, постачаючи туди комп'ютерну літературу безпосередньо чи через фірми-розповсюдники. З рук реалізаторів книги буквально розлітаються по світу, їх можна зустріти і в Ізраїлі, і в Німеччині, і в країнах Балтії. Можна зробити висновок про дужу емігрантську "підтримку". Очевидно, велика кількість екс-громадян України бажає навчатися українською чи російською мовою. Хоча навряд чи це ностальгія за вітчизняним продуктом. Скоріш, спрацьовує ціновий чинник: порівняно, приміром, з англомовною книжка, видана в Україні чи Росії, є значно дешевшою.

До речі, україномовних книг про глобальну мережу Інтернет майже нема. Щоправда, "Юніор" не так давно видав рекомендовану Міністерством освіти та науки книгу "Комп'ютерні мережі", в якій, окрім усього іншого, достатньо широко розглядається тематика, пов'язана з Інтернетом.

Важливими покупцями літератури про Інтернет є вищі навчальні заклади. Втім, їхні замовлення залежать від фінансування та потреби у подібних книгах.

Щодо вартості, то порівняно недорогому виданню прогнозується успіх у тому випадку, якщо воно побачить світ раніше за інші подібні, навіть якщо перше не буде відрізнятися за якістю та інформаційним наповненням. Книги на Інтернет-тематику, зокрема видавництва "Юніор", друкуються переважно накладами 3000 – 5000 прим., хоча література, яка розрахована на масового читача, на зразок "самовчителя", друкується накладом 10 000 прим. Серйозне видання складніше продати, оскільки на сьогодні є великий обсяг випуску літератури для різних категорій читачів багатьма видавництвами. Це вже не одна книжка, розрахована на певного користувача, а декілька видань на одну тему, написані і для тих, хто просто використовує ресурси гіпер-простору, і для програмістів чи тих, хто займається підтримкою серверів. Тому відбувається щільне заповнення ринку. На ньому співіснує серйозна література для системних адміністраторів, яка дозволяє навчитися не тільки створювати мережі, але і наладновувати програмне забезпечення; та книги, що містять інформацію про Internet Explorer, електронну пошту, тобто більш простого рівня. Останні користуються підвищеним попитом. Можна навести простий приклад їх необхідності: людина хоче захистити дисертацію, приміром, з біології. Комп'ютерними технологіями вона раніше не цікавилася, однак для того, щоб швидко ознайомитися з великим обсягом інформації на українських та закордонних сайтах, Інтернет їй просто необхідний. Тут і стають корисними книги для звичайних користувачів.

Цікаво, що, під час підготовки видання до друку, спілкування з авторським складом, зокрема в видавництві "Юніор", відбувається також і через мережу – обміном файлами. Найпростіший спосіб пошуку авторів, за словами директора видавництва "Юніор" Юрія Ковтанюка – реклама в Інтернеті. Наприклад, розміщення на сайті сторінки. Розглядаються також матеріали, які люди розміщують в мережі, щоб поділитися своїми знаннями на форумах, в електронних бібліотеках. Серед таких електронних книг трапляються досить цікаві, з їх авторами зв'язуються і починають працювати. Робота базується на довір'ї, адже людина передає матеріали, а видавництво повинне гарантувати врахування її побажань при підготовці тексту до друку. Існує ряд авторів, які перевидають, обновлюють свої книги слідом за випуском нових версій комп'ютерних програм. Користувачі, в свою чергу, очікують на конкретне видання.

Ринок підвищення комп'ютерної грамотності розвивається, відбувається помітний приток нових читачів. Постає важливе питання: як зорієнтуватися в такій кількості літератури? Над цим повинні працювати вже книгарні. Та, спостерігаючи за роботою деяких продавців у книжкових магазинах, можна подумати, що вони неначе оберігають від покупців книги: не пропонують їх, не намагаються допомогти, порадити, проконсультувати клієнтів. Натомість вбачається, що головне їхнє завдання – стежити за тим, аби ніхто не поцупив книжку. Тож спробуємо дати допитливим покупцям-читачам деякі рекомендації щодо купівлі літератури на інтернет-тематику.

Як не прогадати, купуючи книгу?

Поради дає директор видавництва "Юніор" Юрій Ковтанюк:

– Без сумніву, найголовніше – визначитися з потрібною темою. Якщо людина купує літературу бездумно, тут щось порекомендувати дуже важко. Також існує помилкова думка, що потрібно прочитати певну книгу, перш ніж починати працювати з ПК. Іноді навіть трапляється, що комп'ютер ще не купили, а вже "читають про співпрацю з ним", не враховуючи необхідності безпосередньої роботи за комп'ютером для його вивчення. Тут рекомендація така: чим більше працювати, тим краще.

У деяких виданнях дуже детально розписаний зміст. У такому випадку потрібно оцінювати обсяг викладеної інформації. Книга, в якій кожній темі приділено зовсім мало уваги, буде корисна для тих, у кого немає конкретних цілей та завдань, але є бажання ознайомитися. Рекомендація проста – купуйте видання якомога товстіше, та звертайте увагу на поля й розмір шрифту, щоб не купити випадково "Буквар".

Знову ж таки, якщо маєш конкретне завдання, тоді швидше знайдеш потрібну книгу. Не треба соромитися просити у продавця для перегляду багато примірників, показати і продати – його робота.

Важливим питанням також є ціна. Можливо, є сенс придбати не таку яскраву книгу з дешевого паперу, але повноцінну та корисну за інформаційним наповненням. Тим більше не слід забувати, що викладене на сторінках, умовно кажучи, вже завтра починає морально застарівати. Адже комп'ютерна галузь розвивається дуже швидкими темпами. Комп'ютери винайшли 1985 року, а вже з'явилися нові досягнення та технології, в числі яких і Інтернет.

Вікторія Падалко

 
© агенство "Стандарт"