журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

ІНТЕРНЕТ-ТЕМА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ДИСКУРС

ПЕРЕД ОЧИМА ДІЛО

КНИГА І СУСПІЛЬСТВО

КОНКУРСИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №10, 2003

КНИГА I РИНОК

Великі проблеми перспективних книгарень

Зрозуміло, що мати в центрі міста маленьку крамницю краще, ніж велику за площею, але десь "на периферії". Але що робити, якщо в центрі всі місця вже зайняті? Вихід один – піти війною, і тоді " нехай переможе сильніший". У нашій країні "війна" – це юриспруденція, а "сильніший" – той, у кого більше грошей або наближений до влади.

Як відомо, Президент оголосив нинішній рік роком культури в Україні. Але, здається, мало хто розуміє, що ж це таке – "рік культури". Разом з тим, очевидно, що книга в "рік культури" (втім, як і в інші роки) для окремих чиновників навряд чи потрапляє до категорії цієї самої "культури". Книга для тих, хто формує "культурну" політику в державі (втім, хіба лише культурну), у нас не є культурним, інтелектуальним і мистецьким явищем. Це просто товар, причому не найкращий. Бо як інакше можна пояснити масований наступ на книгарні, що знаходяться в центрі столиці – "Мистецтво", "Медичну книгу" та "Знання"?

Приміщення, в якому знаходиться книгарня "Мистецтво", належить Мінагрополітиці, офіційні представники якої вважають місцеперебування книгарні на їхній території незаконним і відповідно намагаються за допомогою прокуратури Шевченківського району міста Києва через Господарський суд виселити її на вулицю. Принаймні так стверджує директор і колектив книгарні. Влітку минулого року Президент України розпорядився поновити договір про подальше використання приміщень книгарнею, але... Коментує директор "Мистецтва" Неля Васильєва: "Минулого року нас вже виселяли, і лише завдяки активній підтримці громадськості, багатьох добрих людей і втручанню Президента, ми залишилися тут. І знову все починається спочатку.

Книгарні "Знання" вже понад 70 років. У директора цієї книжкової крамниці є подяки і почесні грамоти всього лише півторарічної давнини від О.Омельченка "за особистий внесок" у розвиток книготорговельної справи. Але... Якщо з "Мистецтвом" і "Медичною книгою" (про останню читайте в попередньому номері "КО") борються руками нашого "справедливого" суду, то зі "Знанням" взагалі розмова коротка. Їм просто не дозволяють приватизувати приміщення. Хоча всі їхні сусіди вже давно це зробили і чудово себе почувають, працюючи або здаючи в оренду іншим фірмам ласий шматочок території центру за непогані гроші. Проблема в тому, що у книгарні договір на оренду закінчується з початком реставрації Хрещатика, яка планується на 2004 рік. Книгарня навіть згодна на фінансування реконструкційних робіт, кошти будуть надані партнерами у безвідсотковий кредит, але це, схоже, нікого не цікавить... Зрозуміло, що відповідні органи різними способами зволікають з вирішенням питання приватизації. І знаходять цьому різні причини. Наприклад, посилаються на те, що книгарня одразу після приватизації змінить профорієнтацію. "Знання" буквально засипало всіх листами про "свою любов до книги до кінця", але... Влада не каже книгарні "ні", а заспокоює – "почекайте", що в їхній ситуації означає підписати собі смертний вирок. І знову, вже вкотре, книгарня "Знання" виключена з "Переліку об'єктів, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва та підлягають приватизації". Їхнє питання відноситься до категорії таких, що потребують "подальшого вивчення та опрацювання". Директор книгарні звернулася до голови спеціальної контрольної Комісії з питань приватизації Верховної Ради України В.Семенюк з проханням втрутитись в розв'язання питання щодо приватизації приміщення книгарні згідно з законодавством України. 8 жовтня 2003 року книгарня отримала відповідь від В. Семенюк, в якій відзначено, що на запит комісії Київрада надала відповіді, з яких неможливо визначити позицію Київради з питання приватизації.

Коментує директор магазину "Знання" Світлана Вархолова: "Персонал книгарні у розпачі. Що робити, що чекає нас завтра? Ніхто не знає... Зараз це приміщення – власність Київської територіальної громади. Але хто така ця громада? По-моєму, це кияни. Хіба ми не кияни? То хто ж ця громада? На це відповіді поки що немає".

Кожен бореться по-своєму: "Медична книга" подає апеляційні заяви до вищих судових інстанцій, "Знання" звертається по допомогу до Верховної Ради України, "Мистецтво" збирає підписи громадськості.

Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"