журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

ІНТЕРНЕТ-ТЕМА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ДИСКУРС

ПЕРЕД ОЧИМА ДІЛО

КНИГА І СУСПІЛЬСТВО

КОНКУРСИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №10, 2003

КНИГА I РИНОК

Слуги народу книжок не читають?

Після голосування за бюджет вітчизняні видавництва вступають у 2004-й рік у стані тотальної податкової невизначеності

"Ухвалення парламентом 23 жовтня проекту Держбюджету України на 2004 рік у фактичному пакеті із законопроектом, що вносить зміни до дюжини базових податкових актів, раптово, за два місяці до початку нового фінансового року, ставить багатьох платників податків перед ймовірністю різкої зміни податкового середовища, в якому вони перебувають. Значною мірою це стосується і вітчизняних видавництв", – так прокоментував результати четвергового голосування народний депутат, член політичної групи Української народної партії фракції "Наша Україна", член бюджетного комітету Євген Жовтяк.

Народний депутат, зокрема, нагадав, що з 1 січня 2004 року мав набути чинності Закон України "Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні", яким передбачалося на період до 2008 року продовжити для вітчизняних видавців пільги з ПДВ та податку на прибуток, а також запровадити звільнення від ввізного мита на імпорт паперу, картону, целюлози як сировини для виробництва книжкової продукції, інших поліграфічних матеріалів, які не виробляються в Україні. Для організаційного забезпечення виконання цього надважливого для розвитку видавничої галузі закону Кабінет Міністрів України своєю постановою від 15 жовтня ц.р. затвердив для таких платників податків – а їх близько 450 в Україні – "Порядок спрямування коштів, вивільнених у зв'язку з наданням податкових пільг, на переоснащення видавничо-поліграфічної бази, розроблення і впровадження новітніх технологій, розширення виробництва книжкової продукції".

Однак той же уряд в проекті бюджету запропонував призупинити на 2004-й рік дію цього закону, і парламент у першому читанні значною мірою з цим погодився, запропонувавши зберегти преференції лише для виготовлення учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників вітчизняного виробництва. На думку Євгена Жовтяка, такі результати голосування "повісили дамоклів меч над вітчизняної видавничою індустрією".

Втім, на думку депутата, в кінці бюджетного тунелю є щонайменше два обнадійливі промені для вітчизняних книговидавців. Передусім, законопроект, який голосувався паралельно і який передбачає "осінню оранку всього українського податкового поля", не торкається пункту 7.13.7 Закону про оподаткування прибутку підприємств, яким видавництвам та видавничим організаціям передбачено пільгу з цього податку. Ще одним компромісом могла б бути пряма бюджетна підтримка організацій, які друкують свою продукцію українською мовою та включені до Державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції. Джерелом цієї дотації були б ті самі суми корпоративного податку та ПДВ, які перераховувалися б видавництвами на спецсубрахунки Казначейства та поверталися платникам податку. Така форма бюджетної підтримки вітчизняних митців дорбе зарекомендувала себе, скажімо, у Франції, де з кожного квитка, проданого на голівудську стрічку, частина суми йде на спецрахунок і перераховується на підтримку французького кінематографа. Втім, зауважує Євген Жовтяк, "в українському контексті такий алгоритм є радше податковим теоретизуванням – за українських реалій такої дотації можна і не дочекатися або, як у випадку із простроченим ПДВ, отримати її за відкупного".

Євген Жовтяк навів також цифри, якими, на думку податкової служби, оцінюється загальна вартість пільг, отриманих українськими видавцями. З них, зокрема, складається враження, що поточного року видавці стали значно рентабельнішими – якщо торік сума їх пільг по корпоративному податку оцінювалася в 80 мільйонів гривень, то в 2003 очікується вже 210 мільйонів, а наступного, у зв'язку із зниженням ставки до 25%, 175 мільйонів. Це тим дивніше, що обсяг продажів, якщо дивитися на пільгу по ПДВ, залишається відносно стабільним, адже сума пільги в 2002–2004 роках оцінюється в щорічні 40-45 мільйонів гривень.

За матеріалами ЗМІ

 
© агенство "Стандарт"