журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ТЕМА НОМЕРА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ХРОНОГРАФ

КНИЖКОВІ НОВИНКИ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №7, 2001

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

Видавництва готуються до книжкових виставок-ярмарків

В Україні найближчим часом планується проведення кількох помітних книжкових ярмарків:
"Зелена хвиля" (м. Одеса) – 2-4 серпня;
"Книжковий сад" (м. Київ) – 15-19 серпня;
"Книжковий світ" (м. Київ) – 28-31 серпня;
"Форум видавців" (м. Львів) – 21-23 вересня.

Ми провели дослідження з метою визначення рівня готовності і настрою видавців напередодні проведення цих заходів. У яких саме виставках вони планують брати участь і чому саме в них, як репрезентуватимуть свою продукцію, які умови створюють для команди, що виїжджає з книгами до міст, де проводяться виставки, – на ці питання відповідали керівники відомих в Україні видавництв.

Загалом позиції видавництв у визначенні проблем підготовки до виставок збігаються. Кожен директор для зацікавлення потенційних покупців намагається придумати й втілити щось нове відносно попередніх ярмарків: змінити вигляд стенду, підготувати цікаву рекламу, залучити більше коштів для проведення презентації нових книг на якісно новому рівні. З іншого боку, кожне видавництво відрізняється від іншого своїми особливими вимогами до команди, стилем спілкування із покупцями, залученням авторів і проведенням невеличких аукціонів, конкурсів тощо.

"Кальварія" (м. Львів)

Оскільки "Кальварія" знаходиться безпосередньо в одному місті з найгучнішим ярмарком "Форум видавців", то головним завданням видавництва є представлення своєї продукції саме на цій виставці. Щодо інших виставок дирекція веде переговори з організаторами, але ще не визначилася.

Метою участі у "Форумі" для "Кальварії", у першу чергу, є презентація львів'янам і гостям Львова усіх виданих за останній рік книг, пошук нових приватних розповсюджувачів, а не лише оптових покупців із магазинів, представлення книг невідомих молодих авторів широкому загалу, ознайомлення читачів із новітньою літературою України.

"Форум" минулого року був переповнений відвідувачами, тому вже тоді "Кальварія" збільшила свій стенд

утричі. У цьому році дирекція не пошкодувала додаткових коштів на оренду кращого місця, більшого за площею, але всі ці витрати обов'язково виправдаються.

На відміну від багатьох інших видавництв, "Кальварія" має патент на продаж своїх книг на ярмарку. Тому поряд із місцем проведення заходу постійно чергує водій, який оперативно підвозить додаткові примірники видань, які закінчуються у продавців. На ярмарку майже ніколи не бувають директор і головний редактор, замість них з клієнтами спілкуються замісник директора з комерційних питань і весь відділ збуту. Місця працівників на стенді телефонізовано, вони постійно підтримують зв'язок із керівництвом видавництва. За тиждень до проведення ярмарку з представниками видавництва, які будуть консультувати покупців, проводяться бесіди, даються останні вказівки, ставиться мета. Особливо велике значення це має для людини, яка вперше потрапила на такий великий ярмарок, як "Форум".

Оскільки видавництво "Кальварія" спеціалізується на український літературі останніх років, то на найближчому ярмарку вирішено познайомити читачів із ще невідомими, але перспективними прозаїками і поетами. Для цього у перший же день виставки кожну годину чи півгодини будуть провадитися презентації книг авторами. Видавництво запрошує письменників з усіх куточків України, повністю оплачує дорогу, проживання в готелі і харчування. Дирекція обіцяє і цього року зробити з виставки-ярмарку "Форум" справжнє свято як для пересічних львів'ян, так і для гостей міста, професійно зацікавлених у проведенні цього заходу.

"Махаон-УкраЇна" (м. КиЇв)

Директор видавництва "Махаон-Україна" Олег Погребний планує взяти участь у двох виставках: "Зеленій хвилі" в Одесі й "Форумі" у Львові. Метою виставлення є показ асортименту, особисті зустрічі з партнерами, з якими видавці зазвичай спілкуються заочно, по телефону, а також прагнення знайти нових оптових покупців, поспілкуватися з новими людьми, набратися досвіду від колег із різних областей України або з-за кордону.

Раніше проводилися спеціалізовані ярмарки, наприклад, дитячої книги, але зараз заходів "вузького" спрямування немає, тому "Махаон-Україна", видавництво, яке спеціалізується на дитячій літературі, представляє на виставках всю свою продукцію без орієнтування на якогось окремого покупця чи вікову категорію читачів.

Видавництво "Махаон-Україна" на ярмарках лише виставлятиме свої книги для ознайомлення. Директор вважає, що доцільніше представляти повний асортимент, ніж везти по декілька десятків примірників на продаж (для чого потрібна вантажна машина, що також потребує багато коштів).

Зазвичай на книжкові виставки до різних міст України виїжджають директор, комерційний директор і менеджер, оскільки різним покупцям потрібна різна форма спілкування: одній людині досить переговорити з менеджером, іншій потрібен лише директор. Видавництво давно працює на ярмарках, його фахівці мають великий досвід, тому якихось особливих настановчих лекцій чи вивчення спеціалізованої літератури, на думку Олега Погребного, вони не потребують.

"Обереги" (м. КиЇв)

Видавництво "Обереги" представлятиме свої книги на всіх зазначених ярмарках, окрім одеського, хоча це і досить втратно для бюджету підприємства. Стосовно такого дещо упередженого ставлення видавництва до "Зеленої хвилі" зазначимо, що директор "Оберегів" Наталія Охмакевич вважає, що цей ярмарок "проводиться у нас, але не для нашої держави. Книга – це не галантерейний виріб і не одяг, книга – це дещо націоналізований продукт, а одеські виставки всіма силами пропагують російські та російськомовні видання, така сама тенденція, на жаль, останніми роками почала проявлятися і на виставках у Харкові. Звичайно, потрібно звертатися до досвіду іноземних представників, але не зациклюватися на ньому. Що стосується проведення в Києві двох великих виставок ("Книжковий світ" і "Книжковий сад") протягом одного місяця, то це можна назвати лише "перетягуванням ковдри", ліпше було б покращувати умови на вже відомому ярмарку, ніж утворювати новий".

Мету участі у ярмарках директор визначає не лише як пошук нових оптових і разових покупців, але й як проводження цікавих семінарів, спілкування з новими людьми. Адже дуже часто до стенду підходять читачі, котрі звертаються з проханнями, пропозиціями, висловлюють своє позитивне чи негативне враження тощо. При видавництві "Обереги" в Києві було відкрито магазин роздрібного продажу україномовних книг, тому його працівникам потрібно досліджувати й асортимент книг інших видавництв. Тобто підприємство не лише репрезентує свою продукцію, але й виступає як потенційний партнер інших видавництв.

Цього року "Обереги" відсвяткували своє десятиріччя (видавництво засновано в лютому 1991 року), і Наталія Охмакевич вважає, що до свого ювілею, а також до десятої річниці визнання України незалежною державою, потрібно представити найповніший асортимент видавництва за цей час. Багато організаторів ярмарків просять виставити їхні перші книги, які побачили світ ще в перехідний період між Радянським Союзом і незалежною Україною. На жаль, представити всі ці видання немає можливості, всього буде привезено 80-90 книг, які будуть не лише виставлятися, але й продаватися. Планується підвозити ті видання, що будуть користуватися попитом і швидко розкуповуватимуться під час виставки.

Від видавництва "Обереги" на виставки їдуть керівник або досвідчені фахівці маркетингової групи. Корисно побувати на таких заходах всім співробітникам видавництва, оскільки ярмарок – це не лише виставка досягнень, але й "велика метушня", в якій можна дізнатися багато нового, набути досвіду спілкування з широким загалом. Але Наталія Охмакевич під час проведення ярмарків змушена знаходитися на своєму робочому місці і залишати на роботі більшість працівників, позаяк колектив і так невеликий, кожен його член незамінний; тому на ярмарок від'їжджає одна-дві особи, рідко – три.

Директор видавництва "Обереги" вдячна організаторам всіх виставок, які враховують побажання, актуально змінюють концепцію і методику проведення заходів, намагаються поліпшити умови і забезпечити навіть незначні потреби учасників і відвідувачів. Сьогодні всім подобається львівський "Форум", але мало хто замислюється, що для його вдосконалення всі разом докладали зусиль протягом семи років. На думку Наталії Охмакевич, київський ярмарок "Книжковий світ" має непогані перспективи і потенціал.

Щодо реклами своєї продукції на виставках-ярмарках директор "Оберегів" повідомила, що розповсюджуватимуться листівки, прайси, брошури, візитівки, які будуть викладені просто на стенді й доступні всім. Раніше представники видавництва роздавали їх, але ввечері, виходячи з місця проведення ярмарку, можна було побачити ці листочки в баках для сміття або просто на землі. Більш дорожчі друковані рекламні матеріали, наприклад, невеличкі книжечки, прес-релізи, роздаються не всім, а лише зацікавленим – оптовим покупцям, представникам бібліотек, викладачам, іноді – журналістам.

"Основа" (м. КиЇв)

Видавництво "Основа" збирається взяти участь у львівській та одеській виставках, щодо київських – ще не вирішено, позаяк у столиці його книги постійно виставляються у Центрі виставок та ярмарків, рекламуються в журналах тощо.

Оскільки видавництво "Основа" має чітке орієнтування на технічну літературу, то на ярмарках ставиться за мету знайти нових покупців серед керівників підприємств, що виробляють техніку або обслуговують її. І звичайно, розширити коло магазинів, які закуповують відповідну книжкову продукцію. Оскільки ставиться саме така мета, то видавництво на виставках літературу не продає, а лише виставляє для ознайомлення відвідувачів з асортиментом.

Зауважень до організаторів виставок попередніх років видавництво не має. Всі умови обговорюються в угоді, і всі зручності чи незручності безпосередньо залежать від грошового внеску до фонду виставки, а також від дати подання заявки (краще подавати її якомога раніше, оскільки організатори більшості ярмарків надають суттєві знижки таким учасникам).

Заввідділом реалізації планує представляти на виставках не всю наявну продукцію: буде привезено лише близько 70 назв книг (обираються найбільш популярні і найновіші). На її думку, важлива не кількість книг, а їх якість.

Як правило, представляти продукцію їдуть дві особи: директор і менеджер або заввідділом реалізації. Ці люди вже сім років представляють книжки видавництва і тому не проходять якоїсь спеціалізованої підготовки напередодні ярмарків; вони мають великий досвід і точно знають, що слід робити і як.

"ФолІо" (м. ХаркІв)

Харківське видавництво "Фоліо" цього року має намір брати участь у двох ярмарках: вже традиційному для себе "Форумі" і "Книжковому світі". Одеський ярмарок "Зелена хвиля", на думку директора "Фоліо" Олександра Красовицького, цього року занадто дорогий, і вперше видавництво не буде присутнє на ньому.

Мета представлення книг на різних ярмарках різна. У Києві – це спілкування із співробітниками великих бібліотек і з людьми, що відповідають за бібліотечну і книжкову справу в міністерствах. Слід відзначити, що кияни не дуже охоче відвідують такого роду виставки: є багато великих книжкових магазинів як у центрі столиці, так і на околицях, крім того працює величезний за площею та асортиментом ринок "Петрівка". В регіональних центрах, таких, як Львів, книжкові магазини ледь животіють, тому відвідувачів на "Форумі" буває надзвичайно багато, для декого з простих громадян він – чи не єдина можливість купити цікаву книгу. Але така форма організації має і негативні риси, оскільки складно належно представити продукцію видавництва для юридичних осіб, що цікавляться її закупівлею в великих обсягах. Закордонний досвід свідчить, що найкраще запрошувати простих покупців не в перший ярмарковий день, якщо захід проводиться досить довгий час, якщо ж він проводиться лише декілька днів, двері для широкого загалу слід відкривати у другій половині дня.

"Фоліо" видає дуже багато назв книг, тому зазвичай на виставки привозилися лише зразки. Але на цьогорічному "Форумі" Олександр Красовицький вперше планує продавати книги. Оформленням стенду займаються самі члени групи, що приїжджають із виданнями. Навіть досить великий стенд все одно замалий – книги можна виставити лише дуже щільно, що створює деякі незручності для відвідувачів. Прайси на 40-50 сторінках друкуються для роздачі представникам підприємств, магазинів, бібліотек, а простим громадянам пропонуються кольорові, гарно оформлені поштові каталоги (20-30 сторінок), які нададуть змогу не лише ознайомитися з продукцією видавництва, але й після закінчення ярмарку без перешкод замовити книгу поштою з будь-якого міста України. Ця система пересилки найрізноманітніших книг потрібна жителям невеликих міст і сіл, районних центрів, вона завойовує все більше прихильників серед українських шанувальників літератури.

Для представлення продукції видавництва на виставки зазвичай виїжджають декілька представників фірми: генеральний директор, замісник директора з реалізації або ще хтось із цього відділу. Оскільки у Львові можна зустріти також багато авторів книг, на "Форум" цього року поїде ще й член редакційного відділу. Всі ці люди вже давно працюють разом і добре знають, як краще представляти свою продукцію.

Що стосується умов проживання під час проведення виставок, то Олександр Красовицький вже має своє враження від проведення попередніх ярмарків і добре орієнтується в побутових умовах, що існують у тому чи тому місті. Так, у Львові команда "Фоліо" більше не зупинятиметься в готелях, тут найкращий варіант – зняти квартиру на декілька днів. А от у Києві так звана побутова тема не викликає якогось занепокоєння.

Залишається лише побажати всім видавництвам України, які збираються брати участь у виставках-ярмарках, а особливо тим, хто вперше представлятиме свою продукцію, вдалої поїздки, знаходження нових покупців і взагалі прихильних читачів їхніх книг; зрештою – цікаво і корисно для себе і своєї справи провести час.

Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"