журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ТЕМА НОМЕРА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ХРОНОГРАФ

КНИЖКОВІ НОВИНКИ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №7, 2001

ТЕМА НОМЕРА

Публічні бібліотеки, або Про фінансистів та стоїків

Сьогодні бібліотечна справа переживає не найкращі часи, але держава поволі починає повертатися до неї обличчям, вчасно виплачувати зарплатню персоналу і забезпечувати оплату послуг комунальних служб. Що стосується фінансування комплектування фондів, то в різних бібліотеках надходження коштів дуже різне. Щоправда, і воно останнім часом набуває систематизованості та чіткого окреслення.

На сьогоднішній день державні бібліотеки України за фінансуванням можна умовно розділити на три категорії:

1) бібліотеки, що знаходяться в містах, населення яких перевищує мільйон мешканців (Донецьк, Дніпропетровськ, Одеса та ін.), або розташовані в областях, які пов'язані з енергетикою і важкою промисловістю. Ці бібліотеки фінансуються досить добре;

2) бібліотеки таких областей аграрного типу, як Рівненська, Волинська, Тернопільська тощо. Нагальні потреби бібліотек у коштах не задовольняються, фінансуються комунальний сектор, зарплатня, проте мало грошей виділяється на періодику і комплектацію фондів;

3) бібліотеки міст найменших областей України, як, скажімо, ужгородські (Закарпатська область), де закупівля книг не фінансується взагалі, а лише проводиться оплата комунальних послуг і немає затримок із заробітною платою; реальні ж гроші виділяються лише на періодику.

Директори п'ятьох бібліотек різних регіонів України, що належать до категорій, наведених вище, погодилися надати інформацію про проблеми своїх установ.

Волинська обласна бібліотека для юнацтва

Волинська обласна бібліотека для юнацтва, що знаходиться в Луцьку, має у своїх фондах більш ніж 150 тис. примірників книг. Оскільки площа приміщення невелика (706 кв. м.), багато нової літератури просто не вміщується в стінах бібліотеки. Тому директор, Марія Мах, вважає за найкраще співпрацювати з такими організаціями, як "Айрекс" – Міжнародна рада наукових досліджень і обмінів. Не так давно бібліотеці було передано 300 книг, які є унікальними і існують лише в декількох примірниках. У найближчому майбутньому планується передати їх іншим зацікавленим бібліотекам, університетам чи організаціям, а натомість звільнити місце під якусь іншу, новішу і актуальнішу, літературу. Крім того, бібліотека на таких самих засадах співпрацює з жіночою громадою Волинської області, декількома книгарнями, що цікавляться букіністикою. Невелику кількість грошей для поповнення фондів бібліотека отримує від благодійних організацій, за останній рік найбільше коштів надійшло з Міжнародного фонду "Відродження" та на "Пушкінський проект" із Москви (по 2-3 тис. грн.). Із таких самих джерел бібліотека отримує комп'ютерну й іншу потрібну їй техніку.

Кошти до Волинської бібліотеки для юнацтва із бюджету області надходять щоквартально – на укомплектування літературою і один раз на півроку – на передплату періодичних видань. На останнє грошей виділяється обмаль, тому з загальнодержавних і універсальних засобів масової інформації керівництво бібліотеки може дозволити собі передплатити лише декілька, як, скажімо, "Урядовий кур'єр". Всі інші газети, що надходять, мають вузьке спрямування (педагогіка, краєзнавство, культурологія тощо). Партійні газети надсилаються їхніми редакціями безкоштовно. А от стосовно журналів директор бібліотеки вважає за свій обов'язок передплачувати всі часописи.

Платні послуги, що надає Волинська обласна бібліотека для юнацтва, забезпечують надходження додаткових коштів для розвитку бібліотеки. Ця сума становить близько 20 тис. грн. на рік. Серед послуг є такі:

1) ксерокопіювання;

2) нічний абонемент – книги з читального залу видаються в кінці робочого дня додому за невелику плату;

3) надання дефіцитної книги (на термін не довше двох діб);

4) реєстрація документів (ціна – 10 коп.);

5) книги з абонементу видаються додому безкоштовно на суворо визначений час, у разі прострочення терміну здачі книги читачу нараховується мізерна пеня (1 коп. за книгу).

Оскільки сьогодні ця бібліотека, як і всі українські, знаходиться в скрутному становищі щодо фінансування комплектування фондів, то дирекція намагається знайти найрізноманітніші шляхи для отримання додаткових коштів, щоб своїми силами забезпечувати внутрішній розвиток бібліотеки.

Так, однією з форм отримання коштів є випуск газети "Краєвид" (ціна одного примірника – 30-50 коп., залежно від кількості сторінок). У цій газеті друкуються учбові програми для 9-11 класів загальноосвітньої школи та хрестоматійні матеріали по історії Волині. Також працює відділ методико-соціологічних досліджень та менеджменту, який координує роботу з освітянами, вивчає запити і потреби відвідувачів бібліотеки і на основі цього пише шкільні сценарії, які продаються вчителям Волинської області. В сценаріях йдеться про цікаві історичні події; складаються літературні портрети постатей, здебільшого забутих або понівечених радянською владою. Останнім часом працівники бібліотеки підготували матеріали про маловідомих і раніше заборонених письменників "Празької школи" (Є. Маланюка, О. Ольжича), які зараз введені до шкільної і університетської програм освітянського курсу. Примірник такого сценарію чи історичного есе продається за ціною близько 3,00 грн.

Закарпатська державна обласна універсальна наукова бібліотека

Ця бібліотека, що знаходиться в Ужгороді, за словами її директора Людмили Григаш, є найбіднішою і найменш фінансованою на сьогоднішній день в Україні. За останні шість років із бюджету області не було надано жодної гривні на придбання нових книг, внаслідок чого фонд бібліотеки складається з 500 тис. примірників застарілої літератури.

На періодику з бюджету області виділяється лише 30 тис. грн. на рік, але і їх доводиться "вибивати" з управління культури області. Директор та її помічники довго ходять у відповідні установи, щоб хоч якась дещиця грошей надійшла на рахунок бібліотеки. А треба брати до уваги, що мова йде про періодику, тобто передплату треба оформляти ще в жовтні-грудні попереднього року.

Щорічно бібліотека надає читачам платних послуг на 12-13 тис. грн. Звичайно ж, цього не вистачає навіть на найнеобхідніше. Тут вже давно немає вогнегасників, а електрична проводка залишає бажати кращого, дах вже давно не ремонтувався й існує ще ряд питань, вирішення яких потребує великих капіталовкладень.

Фонди бібліотеки поповнюється книгами лише за рахунок подарунків від спонсорів, надання книг із фондів "Відродження" та "Вибір Світла" (увага яких до проблем області була привернена катастрофами, від яких останнім часом потерпає Закарпаття).

Незважаючи на аварійне становище бібліотеки, її відвідують дуже багато читачів: на рік книговидача становить більш ніж 480 тис. примірників. Читальні зали переповнені, оскільки не розраховані на таку кількість людей. Зали краєзнавства і спеціальної літератури відвідують науковці, а от у читальних залах не вміщуються всі бажаючі студенти і школярі старших класів. Одночасно приходять до 500 чоловік, які туляться на східцях і підвіконнях.

Одеська державна наукова бІблІотека ім. О. М. Горького

На потреби бібліотеки щороку виділяється близько 2 млн. грн., ця сума включає в себе і зарплатню, і оплату комунальних послуг, і укомплектування фондів, і передплату періодики. Але така стабільність спостерігається лише останніми роками, до цього ж всі бібліотеки були у надзвичайно скрутному становищі. За даними директора бібліотеки Ольги Ботушанської, цей заклад – найстаріший в Україні, бібліотеці вже виповнилося 170 років, але з бюджету виділяється лише 20-30 тис. на капітальний ремонт пам'ятника архітектури, реставрацію фасаду, нову покрівлю. Звичайно, таких коштів може вистачити лише на аварійні роботи, тому деякі деталі будинку вже втрачено.

У трьох будівлях, крім бібліотеки, знаходяться ще й музей рідкісної книги, який внесено до міжнародного переліку, та центр ретрографії.

На думку Ольги Ботушанської, сьогодні із бюджету недостатньо фінансується закупівля нових технологій, що є порушенням рекомендацій Уряду України. Але бібліотека знаходиться на гідному рівні, навіть вигравала гранти від фондів "Відродження" і "Відкрите суспільство", а фонд, що відкрито за сприяння посольства США в Україні, заснував у бібліотеці інтернет-центр на 5 місць, у поточному році планується ще більше розширення в цьому плані.

Бібліотеці дуже допомагають спонсори. За їх допомогою Одеська державна наукова бібліотека ім. О. М. Горького забезпечила новою літературою п'ять шкіл-інтернатів Одеської області, але на шляху такої діяльності є багато перепон, зокрема, Закон про місцеве самоврядування забороняє структурі, що знаходиться на суто державному фінансуванні, надсилати грошові перекази стороннім організаціям. Тому зацікавлені організації можуть допомагати лише акціями, розігрувати гранти тощо.

Директор бібліотеки наголошує, що доки не буде випущено загального всеукраїнського каталогу систематизованих видань по всій країні, комплектування літератури не буде повним, сьогодні воно – розбите, неструктуроване.

Рівненська державна обласна універсальна наукова бібліотека

Державна обласна бібліотека утримується коштом обласного бюджету. Розташована у сільськогосподарському районі і тому фінансується менше. Так, у 2000 році цій установі було виділено 247 тис. грн., а на 2001 рік планується виділити 200-258 тис. Ці гроші виділяються на зарплатню і аванс (двічі на місяць), на комунальні послуги (по надходженні квитанцій із відповідних організацій).

Вижити бібліотеці допомагають послуги, які вона надає згідно з постановою Кабінету Міністрів про платні послуги, що можуть надаватися бібліотеками, які перебувають на державному забезпеченні. За даними директора бібліотеки Валентини Ярощук, Рівненська державна обласна універсальна наукова бібліотека знаходиться на третьому місці по Україні за обсягом отриманих за такі послуги коштів; на них купуються канцтовари і речі господарчого вжитку, експлуатуються ліфти, оплачуються рахунки за телефон, купуються електронні бази даних. На зарплатню персоналу ці гроші не використовуються.

Крім того, бібліотека поповнює фонди книгами і періодикою за допомогою спонсорів, меценатів, програм і грантів від міжнародних і всеукраїнських фондів.

На сьогоднішній день закуповуються такі видання:

1. Гуманітарна література, економіка і правознавство.

2. Літературознавство.

3. Природничо-наукова література.

4. Технічна література.

Навчальна література переважає над монографіями, які користуються меншим попитом (їх читають лише фахівці), та купується переважно для вищої школи. Що стосується довідників, словників, енциклопедичних видань, то директор бібліотеки вважає доцільним купувати їх всі. Крім того, бібліотека намагається закуповувати літературу на допомогу приватному бізнесу, щоб підтримати знаннями і теорією підприємців-початківців і реорганізаторів своєї справи.

Останніми роками коло читачів збільшилося вдвічі. Валентина Ярощук вважає, що оскільки книга дорожчає, не кожен студент чи науковець може її собі купити. Якщо в 1997 році книга коштувала близько 10 грн., то сьогодні її середня ціна – 36 грн. У зв'язку з таким пожвавленням читацького інтересу щотижня іде відстеження відгуків і відмов. Книги, що замовляються, але їх немає в бібліотеці, обов'язково купуються хоча б в одному примірнику для задоволення попиту читачів.

ХаркІвська державна наукова бІблІотека ім. В. Г. Короленка

Ця бібліотека є однією з найстаріших в Україні, незабаром їй виповнюється 115 років. У фондах бібліотеки зберігається 7 млн. книг; щорічно її відвідують понад 56 тис. читачів, а книговидання сягає 3 млн. примірників.

Державна наукова бібліотека, за повідомленням її директора Лілії Незнамової, до 2000 року не отримувала ніяких коштів, крім зарплатні, і це грошове забезпечення виплачувалось із великим запізненням. За останні два роки ситуація більш-менш стабілізувалася. Бібліотека отримує кошти щоквартально через Міністерство науки й освіти. У першому півріччі 2001 року близько 400 тис. грн. було виділено на періодику і комплектацію фондів, ще 200 тис. грн. – на капітальний ремонт.

Бібліотека, як і більшість інших, надає читачам такі платні послуги: виготовлення пластикових карток; використання комп'ютерної техніки, роздрукування матеріалів, доступ до електронних баз даних; готування бібліографічних довідок тощо.

Оскільки тематичних планів видань по Україні немає, а лише окремі великі видавництва надсилають свої каталоги, то закупівля наукової літератури не може відбуватися на професійному рівні. Головним чином фонди поповнюються науковою літературою (технічні книги; книги про комп'ютерні техніку і програми; видання з маркетингу і менеджменту), а от на художній літературі доводиться заощаджувати.

Лише тоді, коли відповідні державні органи серйозно сприйматимуть проблеми сучасних бібліотек, а рівень їх фінансування не буде залежати від регіонів розташування, ми зможемо побачити поліпшення справ у цій галузі, яка повинна забезпечувати відвідувачів найновішою, найкращою і найактуальнішою літературою, у тому числі і за допомогою електронних засобів інформації.

Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"