журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

ЛЬВІВСЬКИЙ ФОРУМ ВИДАВЦІВ

КНИЖКОВI НОВИНИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

АНОНС

ГРИМАСИ РИНКУ

КНИГА І СУСПІЛЬСТВО

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №9, 2003

ГРИМАСИ РИНКУ

Банальна історія наших днів

“Медична книга” як ще один урок для сучасників

Вже набридло писати про несправедливість буття, про повну антипатію сучасної влади до культури, науки, мистецтва, про втрачене покоління без духовності, віри, книги. Але, на жаль, доводиться вкотре згадувати про це.

У єдиної в Україні спеціалізованої крамниці “Медична книга” “неприємності” почалися у березні цього року. Щоправда, все відбувається під виглядом цивілізованого суду, з “юридичним оформленням”. Але мета все та ж і примітивна, як рефлекси у членистоногого: виштовхати ще одну книжкову крамницю на вулицю задля того, щоб звільнити місце під модний бутік, казино чи банк.

А конфлікт розпочався так. У зв’язку зі зміною кількості районів столиці та їхніх меж будинок, у якому розташована книгарня “Медична книга”, територіально з Старокиївського району відійшов до Печерського. Спершу, оцінивши досвідченим оком цінність “ласого шматочка”, розташованого у самому центрі столиці, зацікавлені фігуранти цієї справи скористалися незнанням директором книгарні юридичних тонкощів, у результаті чого з “Медичною книгою” було підписано орендний договір, досить невигідний для крамниці. На початку року комунальна перевірка від “Печерськжитла” виявила з боку книгарні “грубе порушення законодавства”. Як виявляється, це порушення полягало в тому, що на території крамниці продаються не лише книги, але й канцтовари. Це було витлумачено як “незаконне використання торговельної площі”, наслідком чого стало подання позову до Господарського суду м. Києва з вимогою негайного розірвання договору про оренду і виселення магазину з приміщення. Не зупинило позивачів і те, що канцелярські товари є супутніми товарами, і торгівля ними в книгарнях законодавством не заборонена, що, зрештою, і практикується у більшості книжкових магазинів.

У березні суддя Господарського суду м. Києва В. Хілінська приймає рішення про дострокове розірвання договору оренди і виселення книгарні з приміщення за вищезгадане порушення. Апеляційний суд м. Києва, розглянувши врешті-решт апеляційну заяву “Медичної книги” (засідання відбувалися кілька разів), залишив рішення Господарського суду м. Києва без змін.

Після цього “Медична книга” звернулася до Вищого Господарського суду України з проханням розглянути її справу. Але, як відомо, в наших державних органах деякі папери мають дивну властивість “кудись пропадати” на певний час, а то й назовсім. Щось схоже трапилося і в нашій історії, в чому, між іншим, було звинувачено саму книгарню.

На сьогодні питання щодо майбутнього єдиної в Україні спеціалізованої медичної книгарні залишається відкритим. На захист “Медичної книги” виступив президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів О. Афонін. Колектив крамниці не впевнений у завтрашньому дні. З боку державних чиновників, які мають відношення до книготоргівлі – у кращому випадку байдуже споглядання “процесу заковтування” чергової жертви т. зв. “ринку”, доморощені філософи якого прирівнюють книгу як товар до шкарпеток або трусів.

З іншого боку, звичайно, закони ринку безжальні. Слабкіший поступається місцем сильнішому, і в цьому полягає вічний закон розвитку. Цілком можливо, що і колектив книгарні, і його керівництво десь не встигли за нестримним часом, опинившись перед жорстоким (для них) фактом ліквідації магазину. Так, “Медична книга” зараз не виблискує євроремонтом. Але хіба не держава має підтримувати науку, медицину в країні? І чи настільки утопічним виглядає створення на базі цієї крамниці спеціалізованого книжкового супермаркету, що був би центральною крамницею медичної книги в Україні?

Зрозуміло, що дана боротьба у будь-якому разі нерівна. Але, якщо книгарня програє, програємо всі ми, залишившись уже вкотре без науки, книги, культури. Без “sapiens”у, що так гордо приставляється до “homo”.

Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"