журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

ЛЬВІВСЬКИЙ ФОРУМ ВИДАВЦІВ

КНИЖКОВI НОВИНИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

АНОНС

ГРИМАСИ РИНКУ

КНИГА І СУСПІЛЬСТВО

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №9, 2003

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

“НЕОПАЛИМА КУПИНА” ЯК ДЗЕРКАЛО СУЧАСНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Нещодавно в Національній спілці письменників України відбулася презентація нової серії книжок з бібліотеки журналу “Неопалима купина”, виданої силами однойменного видавництва. Назвати цей факт подією у сьогоденному літературному процесі України буде хоч і голосно, але справедливо. І причин тому кілька. Передусім мова йде про бібліотеку більш-менш масштабну з представницької (за кількістю авторів) точки зору. Протягом року видавництво планує випустити в світ 24 видання різних авторів. Крім того, у серії представлено майже весь спектр жанрів сучасної літератури. І, зрештою, мова йде про досить дешевий за собівартістю, а відповідно і за ціною український продукт.

Однак сьогодні над усім вище сказаним тяжіє велике “АЛЕ”. Побачити, а тим більше потримати в руках і прочитати перші дітища “Неопалимої купини” нині може тільки нечисленне коло друзів та близьких самих письменників. Оскільки тисяча тиражу на одну письменницьку душу в межах України – це краплина в бурхливому морі інформації.

Таким чином, щасливі власники “новонароджених” раритетів (як уже сказано, переважно це – самі ж письменники) ламають голови над тим, де знайти гроші, – читай щедрішого спонсора, – щоб додрукувати тираж.

У вересні в Національній спілці письменників видавці презентували першу добірку книжок. Зокрема, це збірки оповідань “Забутий смак свіжини” Михайла Малюка, “Голубко моя Сиза” Євгена Концевича, “Кохання глухого Леля” Михайла Прилуцького, збірки поезій “Уникнення мовчань” Миколи Семенюка, поетично-есеїстичні тексти “Happy nation або сповідування архітектури” цьогорічного лауреата Шевченківської премії В’ячеслава Медведя, “Атлантида під вербою” Дмитра Креміня, низка творів інших авторів.

Як обіцяють видавці, у найближчих номерах бібліотека журналу “Неопалима купина” поповниться творами Василя Скуратівського (оповідання “Баба здуріла”), Миколи Закусила (роман-гризайль “Норинчанка і птах”), Олександра Шарварка (гостро-публіцистичні роздуми “Від Апостола до Яготина”). На черзі також твори Віктора Баранова, Юрія Завгороднього, Віктора Доманського, Володимира П’янова, Анатолія Скрипника, Анатолія Шевчука та ін. Планується видати і збірки давньої китайської поезії “Вежа прощань” у перекладі Гервасія Шеня та древніх японських поезій “Небесна гора” Геннадія Туркова.

Сьогодні автори проекту (до слова, видавництво “Неопалима купина” – це лише кілька осіб: письменники Михайло Малюк – директор, Євген Пашковський – редактор, Олександр Єзікян – виробничий відділ та Ганна Солдатенко – комп’ютерна верстка) активно працюють як над підготовкою видань, так і над пошуком нових партнерів. Зокрема, це налагодження мостів із земляцтвами різних областей України у Києві. Так, столичне “Земляцтво житомирян” вже профінансувало вихід у світ кількох книжечок із цієї серії.

Розмірковуючи про важливість і актуальність виходу в одній бібліотечці кращих творів сучасних майстрів пера, на презентації багато говорили про ті процеси, які відбуваються у вітчизняній літературі загалом. Зокрема, український письменник Юрій Мушкетик відзначив “безликість”, невиразність характеру літературного героя у більшості сучасних популярних художніх творів. Тобто нерідко головний герой твору, який мав би бути прикладом для наслідування, водночас постає майже “антигероєм”. Такі видання, розраховані здебільшого на дешеве читво “в електричці”, насправді не формують, а деформують читацькі смаки. Утім, комерційне їх підґрунтя нерідко є досить вдалим, що, за словами авторів проекту, є цілком реальним і для бібліотечки “Неопалимої купини”. Але, знову-таки, за однієї умови: якщо тиражі видань удасться суттєво збільшити.

У будь-якому разі вихід у світ серії книжок з бібліотеки журналу “Неопалима купина” сьогодні нагадує своєрідне дзеркало сучасної української літератури. Мова йде більше про здатність доносити до споживача той самий український літературний продукт. І поки цього не станеться, будь-яка, навіть досить приємна, подія в літературному культурному житті нашої країни для більшості її населення залишатиметься непоміченою.

Ірина Столяр

 
© агенство "Стандарт"