журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

ЛЬВІВСЬКИЙ ФОРУМ ВИДАВЦІВ

КНИЖКОВI НОВИНИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

АНОНС

ГРИМАСИ РИНКУ

КНИГА І СУСПІЛЬСТВО

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №9, 2003

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

Реальне явлення фантастичного

Читачів нового журналу “Реальність фантастики” чекають ексклюзиви від Роберта Шеклі, Урсули Ле Гуін, Артура Кларка, а можливо, і Бредбері

Який читач фантастичних творів не мріяв поспілкуватися з Робертом Шеклі, Артуром Кларком чи Бредбері? Тепер інтерв’ю з ними можна буде прочитати не на інтернетівських сайтах чи в іноземних періодичних виданнях, а в журналі “вітчизняного виробництва” “Реальність фантастики”. У ньому зібрані всі фантастичні “свіжинки” країн СНД та далекого зарубіжжя, новини фендому та критичні огляди. Про ситуацію на теренах української фантастики та про перші кроки нового журналу – наша розмова з головним редактором “Реальності фантастики” Іраклієм Вахтангішвілі.

– Іраклію Миколайовичу, виходячи з того, що журнал “Реальність фантастики”, який ви очолюєте, – це перше українське серйозне періодичне видання, присвячене фантастиці, ми хотіли б почути ваші думки щодо стану цього напрямку літератури в Україні. Які українські видавництва займаються фантастикою?

– Передусім це видавництво “Фоліо” у Харкові. Нещодавно спільно з московськими колегами серію фантастики в Україні почав видавати “Сталкер”. Окремі книги друкуються й в інших видавництвах, але великого видавничого дому, який би займався фантастичною літературою, останнім часом не було. В Росії ж, на відміну від України, виданням фантастики переймаються багато видавництв: “ЕКСМО-Пресс”, “Терра”, “Віче”, “АСТ”. Серію книг вони успішно видають більш як десять років, експортують до нас, задовольняючи тим самим попит українських любителів фантастики.

– У період існування Радянського Союзу на території України функціонувала велика кількість клубів любителів фантастики, які розпалися на початку 90-х років. Чи працюють подібні товариства тепер?

– Після розпаду СРСР залишилися любителі фантастики, які продовжували спілкуватися між собою. Реставрація таких клубів і товариств почалася нещодавно. Наприклад, декілька років тому Марина та Сергій Дяченки організували в Києві літературну майстерню для молодих письменників-початківців.

– Як відомо, в різних країнах проводяться фестивалі, конгреси, нагородження в сфері фантастики. Наприклад, у США щорічно відбувається вручення двох премій за найкращі фантастичні твори: “Хьюго” (вручається любителями) та “Небьюла” (професійна літературна премія). У Росії за останні десятиліття також сформувалася низка літературних премій у сфері фантастики: “Бронзовая улитка”, “Интерпресскон”, “Аэлита”, “Большой Зилант”, “Сигма-Ф”, “Урания”, “Роскон”, “Странник” та інші, які мають свої механізми щодо нагородження. Чи існують премії, конкурси, фестивалі письменників-фантастів в Україні? Чи наші автори їздитимуть за нагородами за кордон?

– Щоб відшукувати нових авторів, редакція журналу “Реальність фантастики” планує з часом започаткувати конкурс для молодих письменників-фантастів, оскільки на сьогодні це в Україні не практикується.

У Києві з 1989 по 1992 рік проводилася конференція любителів фантастики “Чумацький шлях”, у минулому році відбувся Київкон (Київська конференція любителів фантастики). “Реальність фантастики” і видавничий дім “Мій комп’ютер” збираються підтримати цю добру традицію.

У Харкові вже впродовж п’яти років проводиться міжнародний фестиваль “Зоряний Міст”, ініціаторами проведення якого є прекрасні українські письменники Олег Ладиженський та Дмитро Громов. На ньому відбуваються творчі зустрічі, дискусії, семінари молодих авторів, театралізовані шоу та нагородження письменників. У вересні цього року Харків гучно відсвяткував п’ятий ювілейний фестиваль фантастики. Уявіть собі феєрверк, який тривав протягом двадцяти хвилин, а потім у нічному небі засяяв величезний надпис “Зоряний Міст”!.. Ми також хочемо організувати свято для всіх любителів фантастики, а крім того, створити робочу атмосферу, приділивши велику увагу проведенню творчих семінарів, дискусій, творчих вечорів, де читачі зможуть безпосередньо поспілкуватися з улюбленими письменниками. Як ви бачите, ми беремо активну участь у суспільному житті навколо фантастики, яке проходить у середовищі, що зветься фендом. Я відчуваю, що в Україні є великий потенціал у цьому напрямку, який потрібно реалізувати.

– Ми вже говорили і про конкурси, і про видавництва, звернімося тепер до “Реальності фантастики”. Яка “вона”?

– Вихід журналу “Реальність фантастики” в Україні – неабияка подія, адже дотепер подібного періодичного видання в нашій країні не було. Натомість у Росії такі журнали існують вже протягом 15-16 років. Ми починаємо видавати свій журнал, усвідомлюючи, що попит на фантастику в Україні досить великий. Прикладом тому є значні обсяги книг російської фантастики на книжковому базарі “Петрівка”. Періодика ж завозиться в незначній кількості, до того ж вона у два рази дорожча. З іншого боку, в нашій країні живуть і працюють такі майстри слова, гранди фантастики, як Марина та Сергій Дяченко, творчий дует Генрі Лайон Олді, Володимир Васильєв. Тобто в нашій країні ми заповнюємо нішу, яка до цього була вільна.

Перший номер “Реальності фантастики” ми випустили п’ятитисячним накладом. Передбачалось, що просування на ринок принципово нового періодичного видання – процес тривалий, тому розраховували на півроку-рік “розкрутки”. Однак реальність спростувала наші песимістичні прогнози. Читачі сприйняли журнал надзвичайно доброзичливо. Звісно, цьому сприяло саме те, що вже з першого номера ми публікуємо твори найбільш відомих письменників СНД, передусім України та Росії, серед яких: Сергій Лук’яненко, Володимир Васильєв, Геннадій Прашкевич, Яна Дубінянська (Україна), Ілля Новак (Україна), Руді Рюкер (США).

За місяць з 5000 примірників у нас залишилося 400. Це дуже приємно. Нам телефонують з Одеси, Кіровограда, Донецька, Харкова, цікавляться, де можна придбати журнал.

– Чим, на вашу думку, зумовлений вдалий запуск проекту?

– Це пояснюється кількома факторами: наявністю організації, яка була ініціатором видання журналу (Видавничий дім “Мій комп’ютер”); наявністю існуючої інфраструктури – верстка, редакторат, тобто не потрібно було проходити деякі кроки з нуля; фінансування; можливість широкої реклами у своїх виданнях, на радіо, телебаченні; ну а найголовніше – професійна команда. Я займаюся фантастикою більш як 25 років, особисто знайомий з багатьма письменниками. Тому на моє прохання відомі автори із задоволенням погодилися присилати свої оповідання.

– Яка концепція вашого журналу?

– Єдина концепція – якомога повне відображення такого літературного явища, як фантастика. Ми будемо слідкувати за всіма новими та актуальними течіями цього багатогранного жанру. У кожному номері публікуватимуться нові твори, які ніде раніше не друкувалися. Для авторів з далекого зарубіжжя вимоги менші. Достатньо, щоб їхні оповідання не видавалися на території СНД та Прибалтики. Основний критерій у відборі творів – гарний літературний рівень. Також ми будемо публікувати оригінальні переклади, над якими працюють наші перекладачі. Читач побачить у журналі не лише фентезі чи наукову фантастику, а чудовий калейдоскоп, де є все: містика, детектив та інше.

У другому номері на читача очікує зустріч з Анжеєм Сапковським, відомим польським письменником, у третьому – з класиком Робертом Шеклі, підбираємося до Урсули Ле Гуін, Артура Кларка, хотілося б узяти інтерв’ю у Бредбері.

Загалом передбачені рубрики: “Проза”, “Критика”, “Публіцистика”, огляди кінофантастики, новини фендому та галерея. Остання буде знайомити читачів із сучасними українськими митцями. До речі, редакція журналу відійшла від стандартного оформлення фантастичних видань космічними кораблями, чудовиськами, дівчатами та тому подібним. Ми пішли шляхом журналу “Іноземна література”, який видавався ще за радянських часів. Його обкладинки прикрашали репродукції творів мистецтва. Перший номер “Реальності фантастики” оформлений ілюстраціями камерних скульптур української художниці Наталі Дерев’янко, в наступному будуть представлені роботи живописця Ігоря Єлисеєва.

– Журнал “Реальність фантастики” видається російською мовою. Чи будуть у ньому публікуватися україномовні твори?

– Наша позиція – охопити всі цікаві явища як в україномовній, так і в російськомовній фантастиці. Тому у нас буде друкуватися й україномовна проза, й рецензії на неї.

Згодом, коли журнал набуде популярності, будемо до нього видавати книжковий додаток. У серію книг увійдуть ті автори, які в нас публікуватимуться.

Інтерв’ю записала Вікторія Падалко

 
© агенство "Стандарт"