журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

ЛЬВІВСЬКИЙ ФОРУМ ВИДАВЦІВ

КНИЖКОВI НОВИНИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

АНОНС

ГРИМАСИ РИНКУ

КНИГА І СУСПІЛЬСТВО

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №9, 2003

ФАНТАСТИЧНІ ОБРІЇ

Зоряні зустрічі на “Зоряному Мосту”

Фантастика… Колись її змушували служити комуністичному вихованню молоді. Потім перевели у розряд “маскультури”. І дотепер деякі високочолі критики та діячі від “мейнстріму” вважають її розважальною літературою.
А її писали. І читали. І любили. І завжди фантастика була мірилом пристрастей та таємниць людської душі, бо фантасти намагалися відчути самі і допомогти відчути читачам, як будуть жити люди у далекому майбутньому… або й в інших світах…
Отже, наш журнал відкриває нову рубрику – “Фантастичні обрії”. У ній ви знайдете критично-публіцистичні статті з питань розвитку фантастичного жанру, інтерв’ю з відомими фантастами, рецензії та огляди фантастичних книжкових новинок та багато інших цікавих, фантастичних матеріалів.
А почнемо ми з розповіді про явище, яке серед усього розмаїття літературних напрямків і жанрів існує лише в середовищі фантастів.
Це явище – конвент!

Довідка.

Конвентами називаються зборища (щось середнє між фестивалем і конференцією) письменників-фантастів, видавців, критиків та дослідників фантастики, а також любителів фантастики, або ж фенів (самоназва любителів фантастики, не плутати з фанатиками, а також з футбольними фанатами!). Уперше подібний з’їзд (до речі термін “конвент” походить від латинського слова, яке й означає “зібрання”) відбувся у 1939 році в США, давши початок найбільшому конвентові “Worldcon”, на якому вручається одна з найпрестижніших світових нагород у галузі фантастики “Хьюго”. Кожного року проводиться також “Єврокон”, європейський конвент, який щороку змінює дислокацію.

На території колишнього СРСР таких “зборищ” є декілька. Найстарший із конвентів – “Аэлита”, заснована у 1981 році редакцією журналу “Уральский следопыт”. У Санкт-Петербурзі проводяться два конвенти – “Интерпрескон” та “Странник”, у Москві – “Роскон”. Кожен конвент має свою історію, свої легенди та свої нагороди. Але про це – іншим разом…

А що ж Україна? Свого часу у 1986 році до Києва з’їхалися представники клубів любителів фантастики (КЛФ) з усього СРСР, щоб підбити підсумки всесоюзного конкурсу “Фантастика в боротьбі за мир та прогрес людства”. Неофіційно це зібрання назвали “УкраКон”, але офіційні структури в особі ЦК ЛКСМУ назву заборонили. І в історію перший український конвент фантастики ввійшов під назвою конференції КЛФ.

Сьогоднішня ж наша розповідь про Харківський міжнародний фестиваль фантастики “Зоряний Міст”, який нещодавно відзначив своє п’ятиліття.

“Зоряний Міст” заслужено користується у письменників та любителів фантастики повагою і любов’ю (цього року гостями фестивалю стало більше 200 учасників з України, Росії, Білорусії, Латвії та США). На те є декілька причин. По-перше. Проводиться фестиваль на базі Харківського національного університету ім. В. Каразіна, при якому вже багато років працює КЛФ, очолюваний кандидатом фізико-математичних наук Миколою Макаровським (він же, за сумісництвом, президент “Зоряного Моста”). По-друге. Харків – чудове місто. Сонячне, привітне і гостинне. По-третє. Кожен конвент фантастики має своє “обличчя”. У харківського їх цілих два. Це Дмитро Громов та Олег Ладиженський, письменники-фантасти, відомі читаючій публіці під “ніком” Генрі Лайон Олді. По-четверте… А втім, що перелічувати? Оскільки я все бачила своїми очима і чула своїми вухами, то й розповім, як умію…

Кожен конвент починається… Ні, не з вішалки. І не з церемонії відкриття. А з почесних гостей – популярних письменників-фантастів, які є “візитівками” конвенту і які демонструються представникам мас-медіа, спонсорам та усім непосвяченим у саме дійство.

Почесними гостями “Зоряного Моста” цього року були: Сергій Дяченко (“сильна” половина київського творчо-подружнього дуету Марина та Сергій Дяченко), московські “монстри” фантастики Василь Головачов (володар титулу “Кращий фантаст Росії”) та Сергій Лук’яненко (на цьогорічному “Євроконі” визнаний найкращим фантастом Європи), Роман Злотніков (володар помислів російських тинейджерів) та москвич миколаївського походження Володимир Васильєв.

Оскільки приїхала я на два дні раніше офіційного відкриття (журналістський нюх, який вчасно підказує, що все найцікавіше відбувається “до”!), то отримала можливість відвідати заходи за рамками фестивалю. Наприклад, допит… перепрошую, брифінг у місцевій мерії. І почути запитання – ні, ЗАПИТАННЯ від одного з місцевих журналістів: “Чи правда, що письменники-фантасти користуються спеціальними комп’ютерними програмами для написання своїх творів?” (Ось вони, літературні негри третього тисячоліття!)

Письменники перезирнулися – і швиденько передали мікрофон Головачову (тут треба зробити ліричний відступ: оскільки Василь Васильович є одним з найпопулярніших у плані тиражів та одним з найплодовитіших російських фантастів, то й про використання літературних негрів його запитують постійно). ВВГ розповів, що пише він виключно від руки і лише на заключному етапі роботи вводить текст у комп’ютер.

А що ж сам фестиваль? Цього року його святкували пишно, як і належить святкувати ювілеї.

Відкриття супроводжувалося вітальними промовами ректора ХНУ, “батьків” міста та урочистим задуванням свічок на святковому торті (цей священний обряд виконав Роман Злотніков, який цього року теж святкує свій маленький ювілей – перший мільйон проданих примірників).

Робочі заходи – семінари та творчі зустрічі – на “Зоряному Мосту” завжди відзначаються фундаментальним підходом, але проходять у невимушеній та доброзичливій атмосфері. Певно, даються взнаки стіни університету, в аудиторіях якого проводився конвент. Традиційними вже стали засідання творчої майстерні “Второй блин”, де кожен бажаючий може прочитати доклад та посперечатися з приводу проблем розвитку фантастики. Незмінний його ведучий – відомий фантаст, творець жанру так званої “криптоісторії” Андрій Валентинов (він же – історик і публіцист, автор гострих полемічних статей з питань фантастики Андрій Шмалько). Також “фішкою” харківського конвенту є такий собі “семінар з продовженням” – семінар для молодих авторів, який веде “двохголовий” Г. Л. Олді. Слоган цього семінару, що, без сумніву, користується на “Зоряному Мосту” найбільшою популярністю – “Я наваяв нетлінку, – що далі?..” Мушу визнати – тема цікава і корисна. Не часто досвідчені письменники діляться з новачками секретами, як не потонути у видавничому морі, як “зробити” хороший текст і як його продати.

Чесно кажучи, заходів було так багато, що всюди встигнути було просто неможливо фізично. У книжковому магазині Book’s проходили письменницько-читацькі зустрічі та диспут “Мистецтво зробити книгу”, а також презентація нового київського літературного журналу “Реальність фантастики” (інтерв’ю з головним редактором “РФ” читайте в номері). В університеті проходили семінари “Наука і фантастика”, “Фантастика та просвітницькі течії на межі тисячоліть”, а також засідання філософської секції, яка цього разу обрала досить оригінальну тему: “Виправдання Бога”. А ще був фантастичний “Пікнік на обочині” з веселими конкурсами, жартівливими змаганнями та з’явою інопланетян; і розкішний, зоряний феєрверк у нічному небі Харкова, під час якого по небу пролітало найсправжнісіньке НЛО; і виставка картин харківського художника-ілюстратора фантастичних книг Володимира Бондаря; і – ще одна “фішка” “Зоряного Моста” – чемпіонат з пейнтболу між командами “Фентезі” та “Наукової фантастики”. І…

Що стосується учасників “Зоряного Моста” – письменників-фантастів, то хай дарують мені мої друзі, я просто неспроможна перелічити усіх, за браком не часу і бажання, але місця на шпальті журналу. Їх було багато! Кожен другий учасник. А щоб ви до кінця повірили, що людей, які пишуть хорошу фантастику, таки багато, то наведу лише один приклад: на номінації “Кращий дебют року” на “Зоряному Мосту” цього року претендувало 94 романи! Віват, фантастика!

Зізнаюся, не тільки брак часу не дозволив мені побувати на всіх заходах “Зоряного Моста”. Є ще одна причина. Це – “бич” конвентів, тобто спілкування. Адже подібні “зборища” – це перш за все зустрічі з людьми, яких бачиш два-три рази на рік, а решту часу спілкуєшся з ними по Інтернету. Це – нові знайомства. Це – особлива атмосфера. П’янка, хвилююча і радісна. Це – відчуття причетності до Її Величності Фантастики, якій служать усі ці люди, кожен в міру своїх сил і таланту.

…Що ж стосується нагород “Зоряного Моста”, то його основна премія “Кадуцей” – демократична, тобто за списком голосують усі учасники конвенту. Вручається за трьома номінаціями: “Цикли, серіали та романи з продовженням”, “Романи” і “Дебютна книга”.

Цього року місця розподілилися так: у номінації “Цикли, серіали та романи з продовженням” кращими визнано:

• 1-ше місце (золотий кадуцей): Володимир Васильєв (Москва – Миколаїв) за цикл "Відьмак з Великого Києва".

• 2-ге місце (срібний кадуцей): Олексій Пєхов (м. Балашиха Московської обл.) за цикл "Хроніки Сіали".

• 3-тє місце (диплом): Дмитро Казаков (Hижній Hовгород) за роман "Винищувач магів" (продовження роману "Я, маг!").

У номінації “Романи”:

• 1-ше місце (золотий кадуцей): Сергій Лук’яненко (Москва) за роман "Спектр".

• 2-ге місце (срібний кадуцей): Марина та Сергій Дяченко (Київ) за роман "Пандем".

• 3-тє місце (диплом): Юрій Брайдер та Микола Чадович (Мінськ) за роман "Гвіздок у башці".

У номінації “Дебют”:

• 1-ше місце (золотий кадуцей): Ярослав Вєров (Донецьк) за книгу "Хроніки Вторгнення".

• 2-ге місце (срібний кадуцей): Роман Афанас’єв (с. Кокошкіно Московської обл.) за книгу "Астрал".

• 3-тє місце (диплом): Ольга Громико (Мінськ) за книгу "Професія: відьма".

Оскільки меценатом "Зоряного Моста-2003" був банк «Базис», то лауреати цих трьох номінацій отримали приємне доповнення до своїх нагород – діючі кредитні карточки банку.

Також були вручені спеціальні премії:

• премія від Харківського інституту диваків (так називається КЛФ при ХНУ ім. Каразіна) “Філософський камінь”. Приз – справжній рубін, вирощений у Харківському науково-дослідному інституті монокристалів, вручається “За видатні заслуги перед Її Величністю Фантастикою”. У попередні роки лауреатами премії стали Володимир Савченко, Василь Головачов, Олесь Бердник. Цього року “Філософським каменем” нагородили двох майстрів вітчизняної фантастики: Бориса Стругацького та Кіра Буличова (посмертно);

• «Портрет Доріана Грея» – за кращу ілюстрацію до фантастичного роману, премія за кращу публіцистику року в галузі фантастики (лауреат – Олег Корж);

• спеціальна премія «Епіграма Ф» – за кращу епіграму на фантастичний твір (лауреати – О. Ладиженський, Ю. Брайдер та Ф. Чешко);

• приз читацьких симпатій від книжкового магазину Book’s (лауреат – Р. Злотніков);

• “Меч без імені” – спеціальна премія за кращий дебют року від видавництва “Альфа-книга” (лауреат – О. Громико);

• “За краще відображення міста Харкова у фантастичних творах” мерією міста був відзначений творчий дует Генрі Лайон Олді.

І, наостанок, спеціальну премію оргкомітету – “За вічну молодість” – вручили Василю Головачову. Премією стала пляшка колекційного вина, на рік старша від самого лауреата!

Не можна не згадати окремо ще один приз “Зоряного Моста-2003”. “За мужність та волю до життя” спеціальним призом був нагороджений молодий миколаївський письменник В’ячеслав Астров-Чубенко – людина нелегкої і печальної долі. Прикований до інвалідної коляски (Слава хворий на церебральний параліч), він блискуче закінчив університет і вже випустив дві книги.

Крім того, подарунок отримали абсолютно всі учасники «Зоряного Моста»: нам вручили пам’ятний «нерозмінний п’ятак» – медаль "Зоряного Моста-2003", виготовлену з срібла 925-ї проби, випущену ексклюзивним тиражем спеціально до фестивалю.

Щиро вітаємо лауреатів!

І на закінчення – кілька слів «без протоколу». Особисто для мене «Зоряний Міст» – конвент особливий. З нього почалося моє знайомство з фендомом (так називається спільність письменників та любителів фантастики). І саме минулорічний «Зоряний Міст» надихнув мене на створення конвенту фантастики у Києві. Що й було зроблено. У квітні 2003 року в столиці відбувся Міжнародний конвент фантастики «КиївКОН-Спіраль віків». Конвент проходив під егідою НАН України і був присвячений пам’яті письменника-фантаста Олеся Бердника. Його учасниками були фантасти з України, Росії, Італії, США, любителі фантастики з багатьох міст Росії й України, вчені, видавці, журналісти.

Втім, про «КиївКОН» читайте у наступному числі журналу.

І ще одне зауваження. Генеральним спонсором цьогорічного «Зоряного Моста» став банк «Базис». Меценатом «КиївКОНу» був народний депутат Олег Беспалов. І я вбачаю у цьому певний знак. Якщо державні мужі і банкіри читають фантастику і звертають увагу на проблеми фантастів та їхніх шанувальників, то для розвитку літературного процесу в Україні ще не все втрачено. Втім, де й відбуватися чудесам, як не на фантастичних фестивалях!

Громовиця Бердник, ведуча рубрики

 
© агенство "Стандарт"