журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

КНИЖКОВI НОВИНИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

СУБ’ЄКТИВНІ ЗАУВАГИ

ПРЕЗЕНТАЦІЇ

ВИСТАВКИ

ПОРТРЕТ ЗБЛИЗЬКА

ЛІТЕРАТУРНА ПАЛІТРА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №6, 2003

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

«Вища школа»: 35 років плідної праці

Видавництво «Вища школа» засноване 1968 року за спільним наказом Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти та Державного комітету по пресі при Раді міністрів Української РСР. За 35 років діяльності «Вища школа» випустила у світ близько 80 млн. книг завдяки тому, що видавала не лише для України, але і для інших республік Радянського Союзу. На сьогодні щорічно випускається 50 назв накладами в середньому 200-250 тис. Про будні та свята видавництва ми поцікавилися у заступника директора Володимира Ховхуна.

– Метою створення видавництва було забезпечення українського студентства книгами рідною мовою. За цільовим призначенням це була навчальна, наукова, методична та енциклопедична література. Сьогодні ця спеціалізація збереглася, хоча видаємо переважно навчальну літературу. За тематикою видавництво багатопрофільне, тобто готуємо книги з усіх галузей знань: з суспільних наук, історії, релігієзнавства, філософії, політології, економіки, математики, фізики, матеріалознавства, інформатики, філології, психології, педагогіки, іноземних мов, сільського господарства, біології, медицини та ін.

Протягом багатьох років «Вища школа» отримувала державні премії України в галузі науки і техніки. Загалом було відзначено понад тридцять книг, серед них: «Аналітична хімія» (Жаровський Ф.Г. та ін., 1969), «Внутрішні хвороби» (Бурчинський Г.Й. та ін, 1977), «Опір матеріалів» (Писаренко Г.С. та ін., 1979), «Математичний аналіз» в 3-х ч. (Ляшко І.І. та ін., 1983-1987), «Робототехніка» (Костюк В.І. та ін., 1994).

– Чи існують, на Вашу думку, недостатньо розроблені теми, які потребують висвітлення у підручниках?

– За час незалежного українського книгодрукування навряд чи є економічно вигідні теми, які ще залишилися не розкритими. Інша справа з неприбутковою літературою. Наприклад, на минулорічній книжковій виставці у Харкові були оприлюднені дані про те, що навчальний процес в українських вузах у гуманітарних циклах забезпечений підручниками на 70%, а технічних лише на 15%. Ситуація зрозуміла, адже дисципліни гуманітарного спрямування – історія, політологія є суспільно важливими темами, які підтримуються і Міністерством освіти та науки, і в рамках Національної програми випуску соціально значущих видань Держкомтелерадіо України, у таких видань більше читачів.

– Яким чином видавництво «Вища школа» залучає до співпраці спонсорів? Хто вони?

– Спонсорів ми практично не маємо. Якщо вони з'являються, то це настільки поодинокі випадки, що випадають із загальної економічної схеми. Ми залучаємо замовників. Якщо йдеться про літературу, яка потрібна навчальному закладу, наприклад, Київському університету туризму, економіки і права, ми пропонуємо бібліотеці цього вузу проплатити видавництву наперед певну суму, завдяки якій буде можливість запустити проект. Це не означає, що навчальний заклад замовляє весь наклад. Повністю проект окуповується тоді, коли продається те, що ми надрукували понад їхнє замовлення. Це головна схема.

– Які шляхи реалізації літератури використовує видавництво?

– Після того, як на початку 90-х років була зруйнована колишня система «Укркниги», книжковий ринок заполонили приватні підприємці. З часом з цієї природної стихії викристалізувалися міцні острівці приватних книгорозповсюдників, ми робимо ставку на них. Також хочу відзначити в кращий бік і Київське обласне товариство «Знання», яке з нами постійно співпрацює, «Укркнигу», «Орфея» та ін. Та це лише один з напрямків. Інший – це прямий контакт з вищими навчальними закладами. Ми намагаємося рівномірно підтримувати обидва. З багатьма посередниками у нас особливі у діловому плані стосунки, вони отримують додаткові пільги, а за це зобов'язані представляти наш асортимент. Тобто ми не придумали нічого нового, але намагаємося уважно слідкувати за тим, що є на вільному ринку, і набувати нового досвіду. У цьому наша відмінність від багатьох інших державних та приватних видавництв, які надають перевагу підготовці літератури за винятково або здебільшого державним замовленням.

– Очевидно, що за 35 років функціонування у видавництві відбулися певні зміни. Чи торкнулися перетворення редакторського складу, як тут розподіляється робота?

– Після 1993 року почався перерозподіл виробничих сил у книжковій галузі. Колись у видавництві працювало 260-280 осіб, з них 80 редакторів. Сьогодні чисельний склад працівників 65 осіб. При цьому ми залишаємося одним з найбільших українських видавництв за штатом. Я не можу сказати, що зберігся кістяк, який був 35 років тому, але тут досі працюють ветерани, які починали працювати майже з дня заснування.

Після того як разом із загальним складом скоротився і редакторський, почали тематично укрупнюватися редакції. Це тепер єдиний редакційний сектор, але в ньому зберігається спеціалізація на рівні конкретних працівників.

– Що у планах на найближче майбутнє?

– Якщо погортаєте каталог книг «Вищої школи», побачите, що у кожній тематичній ніші є рубрика: «Незабаром вийде з друку». У планах видавництва кілька десятків робіт, тобто напрацьований запас на рік уперед. Якби були додаткові кошти, ми б могли збільшити випуск нашої літератури вдвічі. Загалом для розвитку потрібні інвестиції. Звичайно, приємно, що врешті-решт український законотворець зрозумів необхідність пільг для видавничої галузі, та потрібно зробити ще один крок. Пільги – це «форма», якщо вона буде порожнюю, тобто не буде інвестицій, то надзвичайного буму у книговидавничій галузі важко очікувати. Потрібні прямі інвестиції або пільгові кредити з боку держави. На останнє сподіватися не варто, я більше розраховую на внутрішні інвестиції. Попри всі труднощі, і життєві, і надзвичайні, видавництво з оптимізмом дивиться у майбутнє.

Разом ми творимо таку необхідну для українського студента навчальну книжку. Сподіваюся, творитимемо і надалі.

Найбільшою популярністю користуються такі видання:

1. Біологія: Навч. посіб./ За ред. В.О. Мотузного. – К.: Вища шк., 2002. – 622 с.

2. Гальчинський А.С. та ін. Основи економічних знань: Навч. посіб. – К.: Вища шк., 2002. – 543 с.

3. Козачук Г.О. Українська мова для абітурієнтів: Навч. посіб. – К.: Вища шк., 2003. – 287 с.

4. Англійська мова для повсякденного спілкування: Підручник/ За ред. В. К. Шпака. – К.: Вища шк., 2002. – 302 с.

5. Інженерна та комп'ютерна графіка: Підручник/ За ред. В. Є Михайленка. – К.: Вища шк., 2001. – 350 с.

Вікторія Падалко

 
© агенство "Стандарт"