журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

КНИЖКОВI НОВИНИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

СУБ’ЄКТИВНІ ЗАУВАГИ

ПРЕЗЕНТАЦІЇ

ВИСТАВКИ

ПОРТРЕТ ЗБЛИЗЬКА

ЛІТЕРАТУРНА ПАЛІТРА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №6, 2003

ЛІТЕРАТУРНА ПАЛІТРА

Літературні премії у світі

За кордоном вже давно вирішили, що культуру народу потрібно підтримувати, стимулювати, заохочувати, а книги і письменників – розкручувати. Розвинені країни мають безліч премій як національних, так і міжнародних, отримання яких не лише престижне, але й має багато позитивних наслідків: славу, диплом, часто і чималу грошову премію. Крім того, така подія тягне за собою значне підвищення інтересу читачів, а отже збільшення накладів книг. І найголовніше – це сприяння творчій і видавничій активності.

Російська Федерація

У Російській Федерації збереглися традиції Радянського Союзу і деякі премії перейшли зі спадком. Але на досить високому рівні існують і молоді премії, деякі – внутрішньоросійські, деякі мають міжнародне значення, здебільшого на теренах СНД.

Літературна премія Олександра Солженіцина була заснована у 1974 році відомим письменником відразу після вигнання з СРСР. Ця літературна премія є одним з продуктів фонду Олександра Солженіцина, якому він передав усі світові гонорари за «Архіпелаг ГУЛАГ». Фонд надає систематичну допомогу жертвам політичних репресій, а також фінансує проекти, пов’язані зі збереженням російської культури. Всього було вручено лише шість літературних премій. До складу постійного журі входять подружжя Солженіциних, Людмила Сараскіна, Павло Басинський, Валентин Непомнящий і Микита Струве. Грошова сума премії складає 25 тисяч доларів США.

Літературна премія Андрія Білого існує з 1978 року. Засновниками її стала редакція журналу «Часы». Це перша в історії Росії регулярна недержавна нагорода в галузі культури. Сьогодні премія Андрія Білого, як і в 70-80-х роках, прагне враховувати пріоритети естетичного новаторства й експерименту. Премія покликана фокусувати увагу на авторах, які орієнтовані на відновлення принципів письма і радикальних інновацій у сфері тематики і художньої форми. Матеріальна частина премії складає лише 1 рубель. Премія вручається в номінаціях: поезія, проза, гуманітарні дослідження, а також за особливі заслуги в розвитку російської літератури.

Імена лауреатів Міжнародної премії імені М. Шолохова в галузі літератури і мистецтва називають в день народження цього російського письменника. У 2002 році комісія присудила премію Слободану Мілошевичу, колишньому президенту Югославії, якого зараз утримують у гаазькій в’язниці у підозрі за геноцид власного народу.

Загальнонаціональна літературна премія в області фантастики імені братів Стругацьких «АБС-премія» вручаєтся раз на рік 21 червня – в день, який є рівно посередині між датами народження кожного з братів Стругацьких. Перше вручення премії відбулося в 1999 році. Зміст премії сформулював сам Борис Стругацький: «Премія присуджується за кращий фантастичний твір року, при цьому під фантастичним розуміється будь-який твір, в якому автор використовує елементи неймовірного, неможливого, небувалого. Таким чином, розгляду піддається надзвичайно широкий спектр робіт – від чисто наукової фантастики в манері Г. Дж. Уеллса, С. Лема і Р. Шеклі до гротесків і фантасмагорій у стилі Ф. Кафки, М. Булгакова, В. Маканіна. Нагороджується не автор, а твір, тому письменник може неодноразово ставати лауреатом цієї премії». Премія вручається у двох номінаціях: за кращий художній твір (роман, повість, розповідь) та за кращий критико-публіцистичний твір про фантастику чи на фантастичну тему (стаття, рецензія, есей, книга). До розгляду приймаються написані й опубліковані російською мовою твори незалежно від місця їхнього видання. Символ премії – Семигранна гайка, оскільки це – символ будь-якого артефакту взагалі, вона не може бути продуктом природи і не може бути навіть продуктом технологічного прогресу, тому семигранна гайка – це обов’язково продукт уяви, тобто символ мистецтва. Минулого року у номінації «Художній твір» Семигранну гайку одержали відомі київські письменники Марина і Сергій Дяченко за роман «Долина Совісті».

Літературна премія «Життя успішних людей» була заснована торік відомим російським видавництвом «Вагріус» і фондом «Відкрита Росія». До участі в конкурсі допускаються твори великої літературної форми з оригінальним сюжетом, що розповідають про ділових людей. Лауреати нової премії мають можливість укласти ексклюзивний договір з «Вагріусом» на публікацію своїх книг. Крім почесного звання переможця, лауреат одержує і грошову частину премії, що складає 150 тисяч рублів.

У сучасній Росії існують не лише премії, отримавши які можна гордитися і пишатися. Задля викривання імен несумлінних працівників видавництв було засновано оригінальні антипремії. Лауреати літературної антипремії «Абзац» та «Повний абзац» оголошуються напередодні останнього дня роботи Національної книжкової виставки-ярмарку в Москві. Найгіршим вручаються бронзові статуетки у вигляді зламаної ручки на зім’ятому аркуші паперу у номінаціях «найгірша редактура», «найгірша коректура», «найгірший переклад» і «повний абзац», яка вручається за попрання всіх норм і правил книговидання.

США

Завдяки виступам відомих сатириків і повідомленням ЗМІ у нас вже давно вкорінилася думка, що пересічні американці абсолютно не читають книжок, у них відсутній щонайменший інтерес до літератури, вони неуки і цікавляться лише гамбургерами та бейсболом. Однак чи не найбільші і найбагатші премії засновано саме у США. Більше того, на телебаченні і радіо у них йдуть передачі, присвячені виключно книгам. Не книжечкам середньої руки, а серйозним книгам.

У Нью-Йорку в Колумбійському університеті за традицією щороку відбувається вручення вищих нагород США в галузі літератури й журналістики – Пулітцерівських премій. Матеріальна винагорода – 7 500 доларів. Єдина премія серед Пультцерівських, що не забезпечена грошовим призом, – «За служіння суспільству», являє собою золоту медаль, яку вручають виданню, а не його журналістам.

У Нью-Йорку існує ще одна поважна і всім відома премія для письменників – Національна книжкова премія. 10 тисяч доларів «преміальних» і деяке збільшення продажів книг – ось такий результат для лауреатів цієї премії. Особливо це має значення для маловідомих, але перспективних авторів. Наприклад, рівень продажів книги Алана Дагана «Poems Seven» після нагородження виріс у 12 разів, а есе Ендрю Соломона – у 6 разів.

Не можна обминути увагою і Національну премію товариства критиків США. Цього року удостоєно нагородою за кращий прозовий художній твір року роман британського письменника Айана Мак-Івана «Спокута» («Atonement» by Ian McEwan). Тільки в США книжка вже вийшла накладом в 250 тис. примірників, що вважається феноменальним результатом для серйозного роману.

Європа

В Європі багато країн з давньою історією, старими університетами і видатними письменниками. Де ж як не там зібратися найповажнішим, найстарішим, напрестижнішим преміям? Нобелівська премія – найбільш відома в нашій країні, хоча має декількох конкурентів у найбагатших країнах Європи. Деякі з них незаслужено залишені поза увагою наших ЗМІ.

Уїтбредська книжкова премія є найстарішою з британських нагород, що присуджуються сьогодні в галузі літератури. Номінантами її можуть стати автори, які живуть у Великобританії та Ірландській республіці. Переможці визначаються в кількох номінаціях: роман, перший твір, біографія, поезія і дитяча книжка. Лауреати отримують грошову нагороду – 25 тисяч фунтів стерлінгів.

Найпрестижнішою премією у Великобританії справедливо вважається Букерівська премія, яку в народі називають просто «Букер» (віднедавна вона носить назву Man Booker Prize, що, в принципі, не позначилося на суті заходу). Грошова частина гран-прі складає 50 тисяч фунтів стерлінгів. Свого часу володарями почесної нагороди були Салман Рушді, Айріс Мердок і Уільям Голдінг. Перед тим, як журі оголосить переможця, в Британії відбувається ажіотаж довкола майбутньої події, робляться прогнози, а букмекери приймають ставки.

Британська національна книжкова премія організована Мерріком Девідсоном. Рішення про те, хто буде переможцем, приймається після підрахування телефонних дзвінків читачів. Напевно, в країні, де багато читають і люблять літературу, така оцінка найбільш реальна. Минулого року премія була присуджена сатиричній книзі «Тупі білі люди», що присвячена Джорджу Бушу й адміністрації США. (Книга була тимчасово заборонена до друку у США через непатріотизм думок, а у світі продалося близько трьохсот тисяч примірників «Тупих білих людей».)

З 2002 року в Британії на одну літературну нагороду побільшало. У листопаді минулого року відбулося перше вручення премії Яна Флемінга за кращий бойовик, виданий у Об’єднаному Королівстві. Нова літературна нагорода з’явилася з ініціативи нащадків відомого письменника та приурочена до 50-ї річниці з дня виходу в світ «Казино Рояль» – першого роману про легендарного агента Джеймса Бонда.

Престижна іспанська літературна премія принца Астурійського вручається не за конкретний твір, а за загальний внесок у літературу. Ця премія – найпрестижніша в іспаномовному світі, її навіть називають «іспанською нобелівською премією». За традицією вона вручається спадкоємцем іспанського престолу. Премія принца Астурійского присуджується у номінаціях: культура, наука, техніка, спорт, суспільна діяльність. Лауреатові премії принца Астурійського, що вручається в адміністративному центрі Астурії Ов’єдо, крім відповідних грамот і зробленої за особливим замовленням художником Жоаном Міро статуетки, вручається грошова премія в розмірі 50 тисяч євро. Раніше її лауреатами стали: нобелівський лауреат німець Гюнтер Грасс, також нобелівський лауреат іспанець Каміло Хосе Села, перуанський письменник Варгас Льоса та інші видатні представники світової літератури.

Міжнародну літературну премію пам’яті Астрід Ліндгрен заснував шведський уряд. На сьогоднішній день вона вважається найбільшою нагородою в царині дитячої літератури й складає п’ять мільйонів шведських крон (приблизно 900 тисяч американських доларів). Власниками почесної премії можуть стати сучасні дитячі письменники, ілюстратори, а також організації, що пропагують читання серед молодого покоління. До складу журі увійшла онука письменниці, Анніка, а очолює раду з вручення премії Янне Ліндстрем, відомий у Швеції дитячий письменник. Висока нагорода і її грошовий додаток може бути розподілений відразу між кількома авторами.

Найбільша літературна нагорода Німеччини – премія імені Йоганна Гете. Премія складає 50 тисяч євро. З часу заснування в 1927 році її лауреатами були Герман Гессе, Томас Манн, а також «батько» психоаналізу Зігмунд Фрейд. Цього року її отримав письменник Марсель Райх-Ранікі за популяризацію книги серед населення. Він 13 років вів телепередачу, що була присвячена книгам. За роки свого існування премія здобула мільйонну армію шанувальників, оскільки була однією з найрейтинговіших на каналі ZDF. Автобіографія Марселя Райх-Ранікі, яка вийшла в світ під назвою «Моє життя», була видана 500-тисячним накладом.

Гонкурівська премія є центральною літературною нагородою Франції. Її було засновано в 1896 році за ініціативи та фінансової підтримки братів Гонкурів. Завдяки великим коштам, які залишили після себе брати, було організовано академію, що носить їхнє ім’я. Сьогодні до Гонкурівської академії входять десять найвідоміших літераторів Франції, кожний з який має один голос при визначенні лауреата премії. Президент академії, натомість, має два голоси. Свого часу членами організації були письменники А. Доде, Ж. Ренар, Ф. Еріа, Е. Базен та інші. Матеріальна частина Гонкурівської премії є символічною і складає 10 євро.

Беззаперечно, що в світі є багаті та розумні люди, які люблять і поважають книги, приймають базпосередню участь у літературному процесі. А що у нас? Уявіть собі – букмекерська фірма приймає ставки, хто ж стане лауреатом Шевченківської премії, люди шаленіють, чекають випуску новин, щоб дізнатися нових подробиць, ток-шоу одне поперед іншого запрошують українських письменників у прямий ефір, художні книги видаються багатотисячними накладами – це дуже скидається на сюжет фантастичного роману, за який, до речі, можна отримати премію в області фантастики імені Стругацьких.

За матеріалами MIGnews.com, ntvcom.ru

Від редакції.

Продовжуючи розпочату в №4 «Книжкового огляду» тему Нобелівських премій в галузі літератури («Нобелівська премія з літератури»), вважаємо за необхідне зробити певне уточнення. З числа українських письменників на Нобелівську премію висувалися лише троє. Це Іван Франко в 1916 році, який помер, не дочекавшись кілька місяців до 28 жовтня; Тодось Осьмачка, який мав одержати премію 1962 року (помер 7 вересня 1962 року в США, покинутий всіма, за винятком кількох друзів) і Василь Стус, якому на Заході готували премію 1985 року, але поет загинув у карцері в радянському концтаборі на Колимі в ніч на 5 жовтня того ж року.

Трагічна закономірність – чи не так?

Крім того, велися розмови (але далі намірів справа не пішла) про висунення на здобуття Нобелівської премії Володимира Винниченка, Уласа Самчука і Олеся Гончара.

Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"