журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

КНИЖКОВI НОВИНИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

СУБ’ЄКТИВНІ ЗАУВАГИ

ПРЕЗЕНТАЦІЇ

ВИСТАВКИ

ПОРТРЕТ ЗБЛИЗЬКА

ЛІТЕРАТУРНА ПАЛІТРА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №6, 2003

КНИГА I РИНОК

Кращий подарунок

Що загрожує російському книжковому ринку?

Видавці та продавці книг стверджують, що настала книжкова криза. Тиражі скорочуються, продавати книги стає дедалі складніше. Але насправді нічого жахливого не відбувається. Просто вперше за багаторічну історію ринку на ньому розпочалася жорстка конкуренція як за право видавати книги, так і за увагу читачів.
Основною причиною кризи російські видавці вважають скасування державних податкових пільг у січні 2002 року. Обклавши видавництва 10-відсотковим ПДВ (до цього податок узагалі не стягувався), держава змусила їх скоротити обсяги виробництва і підняти ціни.

Небезпечні симптоми

Ціни підвищили як книговидавці, так і роздрібні торгівці. «Деякі магазини збільшили власну націнку з 30-40 до 50%. Наслідком цього підвищення став нетривалий, але досить помітний спад продаж, – говорить Катерина Розумна, начальник відділу реклами видавництва «Альпіна Паблішер». Директор з маркетингу одного з видавництв, який не захотів назвати себе, додає: «Ситуацію, коли кількість найменувань книг, що видаються за рік, швидко збільшується, а сумарний тираж зростає набагато повільніше, інакше як кризою не назвеш. Це свідчить лише про те, що падає середній тираж і відповідно зменшується прибуток».

У видавництві «Вагріус» у зв’язку зі скасуванням пільг було призупинено декілька експериментальних проектів. Частково переглянути свої плани довелося і видавництву «Росмен». У 2002 році компанії вдалося зберегти середній тираж на рівні 2001-го тільки за рахунок «Гаррі Поттера» (чотири книги Джоан Роулінг розійшлися загальним тиражем 4 млн. примірників). Цього року «Росмен» робить ставку на ще один дитячий бестселер – книгу Філіпа Пулмана Hіs Dark Materіals.

Якщо одні видавці змушені відмовлятися від нових проектів, то інші, навпаки, взялися освоювати зовсім нові для себе території. ЕКСМО, що спеціалізувалося раніше на масовій художній літературі, тепер планомірно нарощує тиражі ділової літератури. «Зараз видавництва як ніколи зацікавлені в поліпшенні і диверсифікованості свого видавничого портфеля, – пояснює Олег Савич, директор з маркетингу ЕКСМО. – Сильний портфель – серйозна конкурентна перевага. Сегмент якісної ділової літератури на сьогодні не заповнений, попит значно перевищує пропозицію. Ми вважаємо, що за цих умов попит на подібну літературу буде тільки зростати». Випуск видавництвом ЕКСМО ділової літератури пов’язаний не лише з диверсифікованістю портфеля. За словами експертів, рентабельність таких видань у кілька разів вища, ніж художніх книг, і сягає 100%.

Безумовно, розширення сфери діяльності лідерів ринку – АСТ, ОЛМА-ПРЕС і ЕКСМО – не може не турбувати більш дрібні видавництва. За словами Олексія Костаняна, головного редактора «Вагріуса», ринок монополізується: «Залишаться три-чотири «кити», все інше існуватиме у вигляді «планктону», яким «кити» будуть активно харчуватися».

Про кризу говорять і книгопродавці. На думку учасників ринку, їхній головний ворог – колеги-рітейлери. Як стверджує генеральний директор компанії «Топ-книга» Георгій Лямін, книгарні зараз конкурують не з книжковими лотками чи ярмарками, а з роздрібними мережами, активний розвиток яких спричинив значне підвищення орендних ставок. «Якщо вартість оренди буде і далі зростати, книгарні почнуть закриватися», – вважає Лямін. За його словами, щоб вижити в найближчі два-три роки, «Топ-книга» збирається закрити низку найменш рентабельних магазинів і більш жорстко підійти до вибору нових торговельних точок.

В умовах, коли рітейлери не готові інвестувати в розвиток свого бізнесу, видавці змушені створювати власні роздрібні мережі. Говорить Михайло Маркоткін, голова ради директорів групи компаній «Росмен»: «Не можна стверджувати, що книжковий роздріб – надрентабельний бізнес. Але якщо видавці не будуть інвестувати в магазини, то кількість торговельних майданчиків може скоротитися. Для нас це буде катастрофою – де нам тоді продавати наші книги?» «Росмен» відкрив у Москві уже вісім магазинів «Читай-місто».

Курс лікування

Що робити учасникам книжкового ринку в ситуації, що склалася? По-перше, для початку домовлятися про фіксовані ціни на книги. Така практика поширена на Заході: ціна книжки друкується на обкладинці, у зазначену суму закладено прибуток як видавця, так і продавця. Цей захід дозволить обмежити цінову конкуренцію і стабілізувати ринок.

По-друге, більш виважено підходити до формування портфеля, не заощаджуючи на винагородах авторам, але піднімаючи при цьому ціни на свою продукцію. «Ми сьогодні спокійно споживаємо масу товарів за тими самими цінами, що і на Заході: одяг, наприклад», – каже директор з маркетингу видавництва ЕКСМО Олег Савич. І додає: «Чому ж не можна підвищити ціни і на книжки?» Зараз різниця вражаюча: $1-$2 у нас проти $12-$20 в Європі та США. Але ця дистанція поступово скорочується, і в першу чергу за рахунок появи на російському ринку видань «для середнього класу»: якісної сучасної прози, ділової літератури тощо.

Попри скарги видавців, все ж нічого жахливого в книжковій галузі не відбувається. Вона переживає період, властивий більшості ринків: після бурхливого попиту настало насичення (обсяг ринку складає зараз, за різними оцінками, від $750 млн. до $1 млрд.). Під впливом «негативних» тенденцій видавничі і книготорговельні компанії переходять до більш чіткого планування: заздалегідь відмовляються від збиткових проектів, знижують собівартість продукції (міняють друкарні), шукають нові ніші. Разом з укрупненням одних видавництв розвиваються вузькоспеціалізовані компанії, націлені на верхній ціновий сегмент, у першу чергу ділової літератури («Альпіна Паблішер», «Пітер») і альбомів («Біле місто»). Боротьба за право видати гарну книгу набирає обертів. Як повідомили у видавництві «Нева» (підрозділ ОЛМА-ПРЕС), недавно воно заплатило за класичну працю Філіпа Котлера «Маркетинг» $18 000. Це мізерна сума, за світовими мірками, але для російського ринку ділової літератури заледве не рекорд.

Серйозно постраждали від скасування пільг тільки невеликі компанії, що випускають наукову й інтелектуальну малотиражну літературу. Проте в таких видавництвах залишається стабільне джерело доходу – усілякі гранти. Ще одна група потерпілих – компанії, що видають дешеву масову літературу, яка має низький рівень рентабельності. Хоча, може, їхній продукт у великих кількостях і не потрібен?

Іншим компаніям криза, схоже, не загрожує. «Безумовно, книжковий ринок неоднорідний, і в окремих його сегментах спостерігається спад, але в цілому динаміка позитивна. Поліпшується якість книжок (як за змістом, так і поліграфічним виконанням). Відроджується книжкова роздрібна мережа «, – вважає Катерина Розумна з «Альпіни Паблішер».

Таким чином, рішення російського уряду про введення ПДВ, можливо, стало для книжкового бізнесу кращим подарунком.

«Компания», №21, 2003.

Катерина Винокурцева

 
© агенство "Стандарт"