журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

КНИЖКОВI НОВИНИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

СУБ’ЄКТИВНІ ЗАУВАГИ

ПРЕЗЕНТАЦІЇ

ВИСТАВКИ

ПОРТРЕТ ЗБЛИЗЬКА

ЛІТЕРАТУРНА ПАЛІТРА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №6, 2003

КНИГА I РИНОК

«Знання» в облозі

Одну з найстаріших книгарень Києва хочуть виселити з Хрещатика

Як ілюстрація:
«Відчиняються двері, заходить якийсь чоловік. З ним хлопець років 17-19-ти. Привіталися. Чоловік запитує:
– Ви мене, мабуть, не пам’ятаєте?..
Вдивляюся в риси обличчя, наче щось знайоме є, та, на жаль, не згадаю. Кажу:
– Ні…
– Просто я, – пояснює, – коли навчався в Києві, у вас постійно замовляв літературу. Тепер мій син уже виріс на тих книжках і вступив до Києво-Могилянської академії. От я і привів його сюди, щоб знав, де купувати літературу...»

Мабуть, далеко не кожен керівник книгарні міг би похвалитися такими відвідувачами, як у Світлани Вархолової – генерального директора ТОВ «Книжковий магазин «Знання», котра й оповіла про вище згадану зустріч. За 70-літню історію цієї книгарні, що саме стільки часу й розташована на Хрещатику, 44, багато з її відвідувачів стали постійними клієнтами. Ті, хто навчається і навчає, хто просто любить книгу і хто змалечку привчає до неї своїх дітей… Адже знання, як відомо, за плечима не носити...

Саме з цієї причини, зокрема, за багатством досвіду моєї співрозмовниці, яка працює в цій книгарні з 1960 року, я й вирішила поговорити про життя-буття її рідного книжкового магазину і про ситуацію в книготорговельній галузі загалом.

Отож, спочатку про торговельний заклад та про тих китів, на яких він тримається і рухається вперед. Сьогодні «Знання» пропонують читачам мало не всі розділи літератури: від художньої до технічної. Є навіть ноти. Магазин має майже 400 постачальників з усіх регіонів України. Серед основних партнерів, звичайно ж, найбільші київські видавництва, і практично всі державні: «Либідь», «Вища школа», «Веселка», «Дніпро», «Урожай», «Здоров’я», «Україна», «Освіта», «Основи» та ін. Серед комерційних, чи, як кажуть книготоргівці, альтернативних видавництв, варто назвати харківські – «Фоліо», «Світ дитинства», «Торнадо», «Майдан»; львівські – «Кальварія», «Аверс», «Вентел-класика»; івано-франківські «Лілея-НВ», «Нова зоря», видавництва Одеси, Донецька, Севастополя тощо.

Гордістю місцевих працівників є те, що постійний асортимент книгарні – майже 20 тисяч назв. «Це реальна цифра, – розповідає Світлана Вархолова. – І якщо вам хтось скаже, що має в своїй книгарні 100 тисяч назв – не вірте. Адже більше 20-ти тисяч в Україні сьогодні просто не існує…»

Зусилля професійного колективу магазину «Знання» не залишились непоміченими в загальному книговидавничому просторі. Минулого року, за підсумками конкурсу «Книжковий дивосвіт», що проходив у рамках ІV Київської міжнародної виставки-ярмарку «Книжковий світ-2002», магазин «Знання» визнано кращою книгарнею. У 2000 році колектив магазину за сумлінну працю було нагороджено дипломом Держкомінформполітики, а внесок у справу українського книговидання особисто пані Світлани з нагоди Дня української писемності та мови Почесною грамотою відзначив київський міський голова Олександр Омельченко.

У чому ж причина такого багатолітнього успіху?

За словами Світлани Вархолової, передусім – у професійності кадрів. Відтоді, як «Знання» відокремилися від «Київкниги» і стали окремою юридичною особою, а саме з 1994 року, тут не було скорочено жодного робочого місця. Більшість із 27 співробітників магазину працює в ньому вже по 15-20 років.

Та, безперечно, треба взяти до уваги манеру і стиль роботи. Як мовиться, тримати носа за вітром у плані новацій – це не просто вимога часу, а необхідна умова розвитку загалом. В останні роки тут почали практикувати книжкові презентації та зустрічі відвідувачів з авторами книг. Зокрема, нещодавно свої нові видання просто в книгарні представляло видавництво «Либідь». Нагодою поспілкуватися зі своїми читачами скористалися Віталій Іващенко та Дмитро Корчинський. До речі, магазин «Знання» укладає угоди про співробітництво з відомими видавцями і авторами. До їх числа належать поети-піснярі В. Крищенко та М. Луків, літератори та видавці С. Короненко, М. Слабошпицький та чимало інших.

Вже традиційними стали для магазину книжкові ярмарки. Цього року з 20 серпня по 30 вересня тут відбудеться чергова п’ята ярмарка, де, за словами співробітників книгарні, можна придбати практично все необхідне для школи і вузів. «Під час таких торгів,– говорить пані Світлана, – у нас можна купити підручники мало не вдвічі дешевше, ніж на Петрівці».

Взагалі, як показує практика, будь-які промоційні акції, що поволі входять сьогодні у життя як видавця, так і всіх, хто у справі дотичний до нього, мають неабиякий комерційний ефект. Почувши про книгу, люди телефонують до магазину, активніше розкуповують товар.

– Вже давно назріло питання про ремонт та модернізацію магазину, – сумно зітхає Світлана Вархолова. – З цього літа ми мріяли поволі закуповувати нове обладнання, зробити вільний доступ до книг та комп’ютеризувати книгарню. Звичайно, сам магазин грошей на все це сьогодні не має. Однак знайшлися люди, наші партнери, які згодні надати безвідсоткову позику. Беріть, вкладайте… Проте саме тут і з’являється одне велике «але»…

Справа в тому, що нині над «Знаннями» Дамокловим мечем нависло питання про виселення.

– Ми залишилися єдині, хто орендує приміщення безпосередньо у міста, – пояснює пані Світлана, – всі будинки навколо нас вже викуплені однією комерційною фірмою. А договір оренди у магазину – до початку реконструкції будинків на Хрещатику. Відтак, ситуація непередбачувана…

Міська адміністрація нібито пішла назустріч магазину «Знання» і винесла на розгляд сесії міської ради питання про дозвіл викупити для книгарні власне приміщення. Однак, як каже Світлана Вархолова, за кілька днів до його розгляду щось змінилося – і магазин викупити не дозволили. Як поведуться цього разу депутати, теж не відомо. У гіршому разі співробітники магазину із 70-літньою історією збираються відстоювати свої права у суді, підняти на свій захист громадськість.

– Причини хвилюватися є, – продовжує моя співрозмовниця. – Де нині книгарні «Поезія», «Ноти», «Дитячо-юнацької літератури»? В центрі Києва їх просто вже немає. Нині за приміщення судиться «Медична книга», що на пл. Льва Толстого. І перелік цей можна продовжувати. Ми просто мусимо відстоювати свої права, бо якщо ми сьогодні не захистимо книгу, то хто потурбується про майбутнє держави, яке без книги не можна побудувати.

Магазин «Знання» входить до Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів, членом правління якої є Світлана Вархолова. Хочеться вірити, що згаданій організації не доведеться вступати в нерівний бій з бюрократичною машиною, а магазин «Знання» спокійно відзначатиме свої вагомі ювілеї в оновленому і відреставрованому будинку на Хрещатику, 44.

Ірина Столяр

 
© агенство "Стандарт"