журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

КНИЖКОВI НОВИНИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ПРЕЗЕНТАЦІЇ

ЛАБІРИНТИ ПРАВОЗНАВСТВА

ВИДАВНИЧІ ПРОМОЦІЇ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №5, 2003

КНИГА I РИНОК

Наукова книга

Спроба дослідження ринку

На якомусь етапі свого розвитку людство винайшло гроші і, відповідно, товар, який за ці гроші можна купити. На наступному етапі людина зрозуміла, що, крім грошей і товару, існує також щось, чого не завжди можна продати чи купити. Але сучасне суспільство, принаймні українське, обертається довкола двох речей – грошей і товару і, на жаль, забуває про третій винахід – культуру, науку.

Нині найпопулярнішими професіями вважаються менеджер та правознавець, найбільший конкурс при вступі до вузів на ці факультети, рівень зарплатні у представників цих професій – один з найвищих. Відповідно і книжок на прилавках для них чи не найбільше. А що робити представникам інших, менш популярних і "грошовитих" професій? Адже вони теж працюють, і теж необхідні в державі. Однак потрібних книжок для них випускаються недостатньо. Ситуація погіршується тим, що поодинокі видання, які з’являються друком в Україні, виходять переважно російською мовою.

Нижче ми вміщуємо статистичні дані про випуск книг і брошур за тематичними розділами за 2001 рік (за даними статистичного збірника "Друк України").

Дві книги за рік загальним накладом 5,2 тисячі примірників, які присвячені атомній енергетиці – погодьтеся, таки вражаюча цифра. Це при тому, що в нас чи не в кожному політехнічному інституті є факультет атомної енергетики, а кількість атомних електростанцій завдяки Чорнобилю відома вже в усьому світі.

Найбільш популярна зараз комп’ютерна література: програмування, хакерство, Інтернет, лагодження "заліза". В Україні ж є лише декілька видавництв, які готують книги цієї тематики, але друкують їх у Росії, їх можна зрозуміти, адже книги з техніки потрібні і тут і там, а в Росії, як не крути – попит значно більший, ніж в Україні. Нам же завозять залишки, та ще й митниця бере "свої" відсотки, які неминуче впливають на збільшення ціни.

Не так давно зник останній з спеціалізованих магазинів, що продавав продукцію для любителів музики – "Ноти" в Києві на Хрещатику. До речі, найдешевші нотні видання в світі свого часу були в СРСР. Тоді іноземці скуповувалися в радянських магазинах, а забезпечували нотною продукцієї весь Радянський Союз всього три видавництва: в Києві, Москві та Ленінграді. Єдине в Україні музичне видавництво "Музична Україна", яке існує тридцять п’ять років, перебуває на межі банкрутства. В радянські часи, виконуючи держзамовлення на музичну літературу для усього СРСР, тут щорічно величезними тиражами видавалося більше двохсот найменувань. Нині українській державі ноти, схоже, не потрібні. На гітарі можна грати і без нот. Впродовж останніх років керівництво "Музичної України" неодноразово зверталося за допомогою і до президента, і в уряд, і до Міністерство культури, однак безрезультатно. Всього в 2001 році в Україні було видано нотних видань серії "музичні твори" – 22 найменування; "музичні твори фольклору" – 3; "твори вокальної музики" – 25; "твори інструментальної музики" – 1; "змішані музичні збірники" – 2.

На відміну від музикантів, будівельники ціняться, і не є таємницею, що їхня зарплатня вища, ніж, приміром, у тих же вчителів музики. Яке ж становище з спеціалізованими виданнями цієї галузі народного господарства? Звичайно, значно краще. Сеціалізована література про будівництво за кількістю найменувань у київських крамницях стоїть на другому місці. Однак переважна більшість цих видань – російські. В київському магазині "Технічна книга" у розділі "Технологія будівельно-монтажних робіт" з 70 найменувань книжок лише 12 – українських видавництв ("Будівельник", "Техніка", "Либідь", "Основа", "Донеччина", "Урожай", "Орион", "БАО").

У інших галузях не краще. Так, у інтернет-книгарні Вооkshop оnlinе в розділі "Природничі науки. Математика, техніка та інформатика (словники, довідкова література)" вдалося знайти лише чотири назви книг українською мовою. Видавництво "Основа", яке веде перед у виданні вузькоспеціалізованої літератури в Україні, зараз у категорії "Медицина. Спорт" має для продажу лише дев’ять найменувань українських книжок.

Підтримка різноманітних міжнародних фондів, таких як "Відродження", "Ноу-хау", "Євразія", звичайно дає змогу видавати невелику кількість книжок, проте вона зовсім не задовольняє попиту.

Наведемо кілька цифр для порівняння. Книжка наукового характеру в Німеччині в середньому коштує 150-300 євро (середня ціна масової книги – 25 євро). В Україні поліграфічні витрати сягають 50% від ціни книги; в тій же Німеччині – лише 13%.

Наша преса прагне рекламувати книгу за гроші поруч з зубною пастою і шкіряним одягом. Попри всю американську прагматику, газети "Нью-Йорк таймс", "Таймс", британська "Файненшл тайме", інші популярні видання вміщують інформацію про книги не заради прибутку, а для підтримки культури нації, розвитку її наукового потенціалу. Поки ми не зрозуміємо цінності не лише масової і рейтингової книги, але й вузькоспеціальної, в нас буде обмаль спеціалістів, а книжки ми купуватимемо в Росії, даючи змогу заробляти і розвиватися сусідам.

 
© агенство "Стандарт"