журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

ІНТЕРНЕТ-ТЕМА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

КНИЖКОВI НОВИНИ

СУБ’ЄКТИ РИНКУ

КОНКУРС ВИДАВНИЦТВ

ПРОЕКТИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

IСТОРIЯ I СУЧАСНIСТЬ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №4, 2003

КНИГА I РИНОК

Великі перспективи малих книгарень?

Дослідження книжкового ринку у Великій Британії, Польщі та США

Велика Британія: не книгами єдиними

Дивлячись на рейтинги 10 найпопулярніших книготорговельних інтернет-сайтів Великої Британіїї, з першого погляду стає зрозумілим: лідерство міцно тримає www.Amazon.com. Те, що відразу за ним слід у слід йде позиція інтернет-книгарні Tesco, цілком не означає, що їй вдасться найближчим часом зіштовхнути очевидного лідера і посісти його місце. Очевидна конкурентна боротьба не викликає сумнівів, однак значно цікавішими є методи цієї боротьби. Головним промоційним аргументом Tesco є переконати покупця, що Теscо краща книгарня, тобто дешевша. Рекламні гасла повсюдно в Інтернеті кричать про те, що 100 назв книг у Теsco – на 10% дешевші, аніж у Аmazon, або що Гаррі Поттера можна купити з 40%-ною знижкою саме і виключно у Теscо. Однак порівняння кількості відвідувань свідчить про те, що конкурентів розділяє наразі велика дистанція. Істотну роль тут, очевидно, відіграє певний консерватизм британських споживачів – покупців книг, адже Аmazon має за плечима понад десять років безсумнівної першості у галузі електронної книготоргівлі.

Інтернет-книгарню Amazon зараховують до активних учасників книжкового ринку і, напевно, чи не єдину називають "атакуючою". Менеджери такого типу діють за принципом зменшення початкових витрат системи і отримання істотних переваг у таких вузлових питаннях, як імідж марки, гарантії, реалізація замовлень, розширення сфери клієнтів та послуг.

Така стратегія дає свої результати, і Аmazon надалі має добрі перспективи залишатися не лише рентабельним, але й прибутковим бізнесом ( не дивлячись навіть на значні відсотки від боргу – понад 2 млрд. доларів і видатки, пов’язані з численними прийомами). Минулого року фірма мала близько 15,7 млн. клієнтів, чиї замовлення становили у середньому 45 доларів. Постійні клієнти Аmazon, тобто ті, хто купує книгу бодай раз на місяць, залишають на рахунку фірми понад 600 доларів щороку.

Однак експерти наголошують, що третину продаж становлять не книги, музика чи відео, а електронна та кухонна техніка. Виявляється, що книги втрачають свою нішу у продажах Amazon.com. Якщо нещодавно продаж книг становив майже 100%, то вже наприкінці минулого року – лише 58%. Інтереси бізнесу змушують фірму чутливо реагувати на зміни ринку, і вже в наступному півріччі Amazon має намір розпочати продаж комп’ютерів та розширити асортимент іншої електронної техніки. Водночас фірма не збирається ставити крапку і на успішності електронної книготоргівлі і запроваджує нову систему з обслуговування великих книжкових замовлень, наприклад від шкіл чи інших освітніх закладів.

Amazon продовжує активно шукати нових партнерів, серед яких останнім часом з’явилися ToysRUs.com та BabiesRUs.com. Головною метою нової ринкової програми фірми є фіксація сталої кількості постійних клієнтів, і саме на них буде скеровано "агресивні" маркетингові акції. За результатами маркетингових досліджень виявилося, що чим довше споживач є клієнтом Amazon, тим більші замовлення від нього надходять. То ж не дивно, що Amazon хоче, щоб його клієнти росли, дорослішали і старіли разом з фірмою.

Місце у першій десятці інтернет-маркетів Великої Британії посідає ще одна електронна книгарня www.bol.com (від травня минулого року вона належить до фірми DirectGroup Bertelsmann, тобто є частиною корпорації Bertelsmann, про яку "Книжковий огляд" писав у попередніх своїх числах). Сьогодні до мережі BOL належать книжкові крамниці у 16 країнах світу, а книготорговельний інтернет-сайт існує і регулярно поновлюється 12-ма мовами. BOL пропонує понад 5 млн. книжкових назв, 800 тис. титулів CD, а також 50 тис. Video/DVD. Саме BOL належить ноу-хау книжкової торгівлі on-line, що провадиться у 100 філіалах у 22 країнах світу. На фірмі заангажовано понад 15 тис. працівників, кількість клєнтів становить близько 15 млн.

Польща: в очікуванні збільшення прибутків

Аналогічні дослідження книжкового інтернет-ринку були проведені і у нашого безпосереднього сусіда, а незабаром і найближчого до нас члена Европейського Союзу. Результати аналізу, зробленого фахівцями Poland-Media, показують, що найбільшою книжковою інтернет-крамницею у Польщі є Empik.com., яка посідає 17-е місце серед найпопулярніших різногалузевих інтернет-маркетів країни, хоча функціонує вона лише з 1999 року.

Друга інтернет-книгарня Польщі – Merlin.com – у тому ж переліку посіла лише 50-е місце, що пов’язують з її "молодістю", і тому на перші вагомі прибутки працівники книгарні розраховують лише у 2003 році. І це виправдані очікування, бо у 2000-му продаж книг досяг позначки 1 млн. доларів, що у 7 разів більше, аніж у 1999-му. Цьогоріч менеджери компанії очікують щонайменше потроєного росту продажів. Це дає змогу прогнозувати, що незабаром ця інтернет-книгарня підніметься на порядок вище у рейтингах аналогічних компаній. Є ще кілька втішних цифр на підтвердження такого прогнозу. За два роки існування послугами книгарні скористалося понад 50 тис. осіб, за цей час було розіслано понад 100 тис. пачок книг, отже немало клієнтів скористалося книгарнею кілька разів. Щомісячно у книгарні з’являється 3 тис. нових покупців, щоденно на сторінку в Інтернеті заходить близько 10 тисяч відвідувачів. Окрім того, книгарня має найбільшу у Польщі пропозицію – понад 100 тис. назв книг, дисків, касет, інших мультимедіа. 70% продажів становлять книжки, 20% – музика, решта – кінопродукція, комп’ютерні ігри та квіти.

Меrlin має намір розвиватися у двох напрямах. По-перше, створити інформаційно-торговий книжковий центр, котрий би нарощував базу клієнтів ( а саме книга залучає найкращого споживача), по-друге, на напрацьованій кількості клієнтів нарощувати торгівлю іншими, супутніми книжці, товарами. Гарантією успішності другої гілки буде авторитет марки Мерлін саме як книжкового сервісу.

США: позиції на ринку утримують малі книгарні

Щодо іншого нашого стратегічного партнера – Сполучених Штатів Америки, то за минулий рік продаж книг там зріс заледве на один відсоток. Американська фірма Ipsos-NPD, що з 1999 року провадить дослідження книжкового ринку, опитала понад 12 тис. сімей. Виявилося, що видатки на книжки минулого року становили 12,6 млрд. доларів, тобто лише на 1 відсоток більше, аніж у 2001 році. На загал, минулого року куплено стільки ж книжок, скільки у 2001-му – 1,6 млрд. екземплярів.

Стосовно каналів дистрибуції, то найбільш успішними виявилися продажі через Інтернет, хоча найрозвинутіші мережі зафіксували незначне падіння на ринку продажу книг для дорослого читача (старші 17 років). При цьому не змінилося становище малих і середніх мереж дистрибуції та книгарень.

Щодо вікового поділу, то книги для дорослих становили 2/3 від усіх придбаних книжок у 2002 році, книжки для дітей віком до 14 років – 28%, а для підлітків (14 – 17 років) – 3%. Це достатньо тривожна тенденція, яка стосується і нашого вітчизняного книжкового ринку. Найбільш продуктивна в освітньому сенсі частина населення читає і купує книгу найменше, а це означає, що через якийсь десяток років істотно зменшиться і рівень купівлі книги дорослими.

Дослідження у США виявили також тенденцію до зменшення кількості куплених книг для дітей (майже на 4%). Це є наслідком абсолютно неповноцінної заміни книги електронними іграми, відео та іншими засобами освіти та розваг.

Найбільш популярними і доступними для американців є книги для масового читача у м’якій обкладинці. З 10 куплених екземплярів чотири – саме такі. Популярна література становила більшу половину від усіх книг, куплених дорослими, що на 3% більше, аніж у 2001 році.

Найбільшого росту продаж (понад 7 %) здобулися кулінарні книги та різноманітні порадники. Ці показники виявляються однаковими чи не в усьому світі, бо смачно поїсти люблять на усіх континентах, а щоб уникнути небажаних наслідків від гурманства, знадобляться порадники на кшталт "Як зберегти здоров’я" або "Як схуднути".

У США кількість тих, хто купує книги через Інтернет, зростає уже четвертий рік поспіль. У 2002 році книжки, куплені через Інтернет, становили 6% від усіх проданих у Америці (для порівняння: у 1999 році – 4%). Зросла також частка дисконтних книжкових крамниць з 7% у 2001 до 8% у 2002 році. Стабільними залишилися показники продажів середніх і малих книгарень, трохи знизилися – для великих.

Даючи пояснення до проведених досліджень, аналітики підкреслили, що з року в рік на купівлю книг у США все більше впливає їх ціна. Підтвердженням того факту служить те, що найбільш впевнено на ринку почувають себе інтернет-книгарні, дисконтні книгарні та клуби дешевої книги. Представник АВА (Товариство Книгарень Америки) зазначив, що його тішить, що саме маленькі книгарні утримують свої позиції на ринку. Це означає, що вони є конкурентноспроможними на тому книжковому ринку, де зовсім недавно наштовхувалися на великі перешкоди. Клієнти починають гідно оцінювати специфічність і розмаїтість власне маленьких книгарень, а також віддають належне таким рідкісним якостям, як фаховість і знання книгаря та його нелегка праця.

Марта Філь

 
© агенство "Стандарт"