журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ПРЕЗЕНТАЦІЯ

КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

ПРОЕКТИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №1, 2003

КНИГА I РИНОК

«Моя книга» у «Великій кишені»

Продовжуючи започатковану в минулому номері тему розвитку українського книжкового бізнесу, а саме роздрібної торгівлі, цього разу звернемо увагу на появу книжкових супермаркетів. Декілька років тому ще важко було уявити собі гігантський книжковий магазин з наповненими до стелі книжковими полицями, привітливими продавцями, вільним доступом до книг. Довгі роки над українським книгобізнесом висів один неприємний, але безапеляційний ярлик – нерентабельно. З цим товаром йдіть собі на Петрівку, у підземні переходи, на виставки, -- тільки не в зручні, європейського класу супермаркети.

Зрештою, пройшло десять років після розпаду радянської держави, і здається, остаточно відходять у минуле старі принципи будування економічних взаємовідносин, у тому числі в галузі книжкового бізнесу. Держзамовлення на більшість книг як такого вже не існує (крім підручників). Нашим книговидавцям і книготорговцям довелося керуватися відомим правилом: рятуйся, хто як може. Найбільші оптимісти пішли шляхом "сліпого" натикання на стіни, ламання головою бюрократичних барикад, та подекуди все це закінчувалося повним і безапеляційним банкрутством. Зрештою, все змінилося. Поступово почали відкриватися книгарні з самообслуговування. З'явився "Орфей", відкрили "Квадрат" на площі Слави, цілий "район" книги з'явився у "Метрограді" і великий відділок книги у "Глобусі". Поява великої книгарні з самообслуговуванням "Сяйво" не стала як грім серед ясного неба. Відчувалося, що щось має змінитися. Великі книжкові магазини, які займають сотні квадратних метрів, стали логічним завершенням процесу реструктуризації книгобізнесу в Україні. Першою стала "Буква".

Торгова мережа Kviza-Trade теж вирішила прилучитися до загальної глобалізації роздрібної книжкової торгівлі. 12 листопада 2002 року відкрився другий поверх у будівлі, яку всі знають як супермаркет "Велика кишеня", що знаходиться на Залізничному шосе, 57. Новий супермаркет має назву "Моя книга", і це без зайвих слів пояснює, що там продається. Площа 1000 квадратних метрів, більше 50 тисяч найменувань книг об'єднані у 48 тематичних відділів – чи це не саме те, що доводить: книгопродажу в Україні точно є де розвиватися і жити! Крім "Моєї книги" на Залізничному шосе, відкрився ще й невеликий павільйон з книгами на другому поверсі "Великої кишені" в районі станції метро "Оболонь"; там лише близько 80 квадратних метрів, але він теж має можливість розвиватися. Крім того, в торговельній мережі "Велика кишеня" ще планується відкрити філiю "Моєї книги" неподалік від станції метро "Харківська" (згідно з планами, торговельна площа там буде теж досить значною). Отже, сьогодні "Моя книга" – це найбільший книжковий супермаркет не лише в Києві, але й, мабуть, в Україні.

Досвідом перших трьох місяців роботи нового книжкового супермаркету ділиться з читачами журналу "Книжковий огляд" старший менеджер "Моєї книги" Віталій Разумний.

– Віталію Юрійовичу, що змінилося, на Вашу думку в книготоргівлі порівнянно з радянськими часами?

– Нові книжкові магазини відкривають професіонали, котрі розуміють книжковий бізнес як щось зовсім інше, відмінне від того, що було за радянських часів. Цим займаються фірми, які знаються на законах українського книжкового бізнесу в усій його сукупності. Це набагато вищий щабель розвитку мікроекономіки, і його, на мою думку, навіть не можна порівнювати з державними підприємствами, які діяли раніше.

– На яких засадах ви співпрацюєте з видавництвами?

– Ми беремо книги лише під реалізацію, а проплачуємо за проданий товар кожного тижня за фактом реалізації. Це наша політика – підприємства інвестують свій товар у розвиток роздрібної торгівлі. На книги ми не ставимо високої ціни, накрутка з нашого боку складає не більше 25 відсотків. До того ж ми і рекламуємо книги, адже реклама супермаркету – це і реклама книг, за що ми не беремо з видавництв ні копійки. Крім того, ми дбаємо про створення зручностей для покупців: у нас працює ескалатор, у центрі залу знаходиться комп'ютеризований "Інформаційний центр" тощо. Взагалі ж на прилавках представлена продукція близько 1000 видавництв. Найбільше книг тут, звичайно, з підприємств України та близького зарубіжжя, проте є й досить значний відділ іноземної літератури, там представлені не лише підручники, але й художні адаптовані та неадаптовані тексти, а також галузеві книги. Зрозуміло, що більшість книг англійською мовою, хоча й інші європейські мови теж представлені. Зрештою, ми розвиваємося в цьому напрямку і плануємо збільшувати кількість назв цих книг, так само, як і інших. З різними видавництвами працюємо на різних засадах, адже в одного видавництва ми беремо на реалізацію одне видання, в іншому – тисячі (кожного найменування в середньому 3-5 прим., зараз, наприклад, хітом продажів є, безперечно, книга Пауло Куельо "Алхімік", тому, звичайно, цю книгу ми закуповуємо в більшій кількості). Відповідно до цього і нам надається знижка з боку видавництв. Взагалі ми намагаємося з видавництвами не втрачати зв'язку, завжди залишатися партнерами.

– Розкажіть трохи більше про послуги вашого "Інформаційного центру".

– У нас створена дуже ретельно організована форма відслідковування наявності книг у комп'ютерній базі. Як тільки з'являється нова назва в супермаркеті, її заносять до комп'ютерного каталогу з повною інформацією: автор, назва, ціна, наклад, рік і місце видання, видавництво, кількість сторінок, формат. Тому будь-який покупець, звернувшись до продавця-консультанта за якоюсь потрібною книгою, за лічені секунди отримає інформацію про неї, якщо вона є у продажу. Буває, що одна й та сама назва вийшла у світ у кількох видавництвах. Щоб знайти те, що потрібно нашим клієнтам, і був створений "Інформаційний центр". На касах стоять сканери, які при зчитуванні ціни при покупці автоматично скидають дану книгу з реєстру у спільній комп'ютерній базі. Завдяки комп'ютеризації ми оперативно відповідаємо на запити клієнтів. Адже нам можна зателефонувати, попросити, щоб книгу відклали, якщо вона рідкісна; залишити замовлення на книгу, якої зараз в нас немає, і ми її будемо шукати.

– У "Моїй книзі" діє якась система знижок для тих, хто купує часто, багато і дорого?

– У нас діє загальна "великокишенівська" система. Тобто є дисконтні картки, які покупець отримує, зробивши одноразову покупку на певну суму. Наприклад, придбавши товару на 250 грн., клієнт отримує картку з правом знижки надалі на 1 %, а на 550 грн. – 2%. Відповідно при подальших покупках у нас знижка збільшується до 5%. Ось така система залучення більшої кількості клієнтів. І нам, і клієнтам дуже зручно, адже картки "Великої кишені" можуть використовуватися у "Моїй книзі".

– Як ви презентуєте новинки покупцям?

– Всі книги знаходяться на книжкових полицях. Деякі з них стоять лише корінцями до покупців, а деякі – розгорнуті. Книги подарункові, дорогі, наприклад з історії мистецтв, виставлені на окремих полицях, між ними багато вільного, незайнятого простору; такі книги – як дорогоцінне каміння. Крім того, в нас є презентаційні стенди. Тобто, як тільки покупець заходить до крамниці, він одразу бачить саме ті книги, які ми хочемо показати нашим покупцям. Ці ж видання лежать біля каси, на столах "Інформаційного центру". Тут і зовсім нові видання, які щойно з'явилися, як, приміром, нова книга Олега Блохіна, і книги, що мають право жити довго, що швидко і багато розпродуються, приміром, "Гаррі Поттер та філософський камінь" видавництва "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА". Крім того, оскільки в нас є досить місця, ми можемо представити на цих стендах найцікавіше з більшості рубрик.

– Чи продається в "Моїй книзі" ще щось, крім книг?

– Так, небагато канцтоварів, а також аудіопродукція та компакт-диски, проте це лише невеликі відділки. Крім того, тут продаються листівки, пазли у відділі літератури для дітей. Однак усе це зовсім незначна частка торговельних площ. Основа нашого супермаркету – книги, і покупці приходять сюди саме за книгами, а не за чимось іншим.

– Скільки персоналу обслуговує супермаркет "Моя книга"?

– У супермаркеті працює дві каси. У торговому залі четверо продавців-консультантів, їх кількість можна регулювати залежно від навантаженості. Оскільки ми працюємо без вихідних з 9 до 23 години, то зрозуміло, що насичення покупців буває досить різне. Крім того, в нас діє центр обробки книг перед продажем, в якому заносять інформацію до комп'ютерної бази, а звідси книги надходять до торговельних залів, – як до нашого, так і до оболонського. У нас працює багато менеджерів, які знаходять видавництва, ведуть з ними переговори, домовляються про постачання тих чи інших книжок, визначають ціну книг в самому супермаркеті тощо.

– Які плани у "Моєї книги" на майбутнє?

– Розвиватися, розвиватися і ще раз розвиватися, тим більше, що є куди і як. Маємо ще досить площі, не тільки тут, але й у філії. Крім того, всі стелажі мобільні, їх легко замінити, зсунути, переставити полиці при бажанні. Візьмемо, наприклад, нашу рубрику – технічна книга. Тут дуже багато комп'ютерної й іншої специфічної літератури, але хотілося б зробити підтематику – з будівництва, електротехніки, столярної справи тощо. Щоб спеціалісти точно знали, що власне саме та література, яка їм потрібна, дуже специфічна, є у нас.

– Дякуємо за розмову. Бажаємо Вам успіху в активному розвитку українського книгобізнесу.

У Києві відкриваються не лише книжкові супермаркети, але й відновлюються маленькі книгарні у віддалених від центру районах. Це теж недержавні підприємства. У наступних номерах читайте про сучасні книжкові магазини малих площ. Про їхні проблеми і негаразди, а також прибутки і перемоги на українському ринку книги.

Інтерв’ю записала Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"