журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ПРЕЗЕНТАЦІЯ

КНИГА I РИНОК

КНИГА I РИНОК

ПРОЕКТИ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №1, 2003

КНИГА I РИНОК

Прочитайте нашу книжку!

або Про те, як виділитися з-поміж інших

Те, що в Києві (та й у деяких інших містах) останнім часом почали з’являтися пристойні книгарні, загальновідомо. Звичайно, така тенденція є позитивною. Однак я спробувала з’ясувати, наскільки далеко "просунулися"теперішні продавці та видавці книг у рекламуванні своєї продукції на магазинних полицях і стендах. Адже реклама, як нам відомо ще з радянських часів, – "двигатель торговли", від неї значною мірою залежить просування тієї чи іншої книги на ринку і, відповідно, прибуток.

Звичайно, увійшовши до торгової зали, потенційний покупець може звернутися до продавця і запитати про новинки з певної тематики, які є у магазині. Та на кожного клієнта не вистачить консультантів, які б могли приділити першому достатньо уваги. А щодо художньої літератури, то у всіх людей смаки різні. От і нишпорять читачі, пройняті жагою до знань, поміж стелажами, у надії відшукати ту єдину або ті декілька потрібних книг.

Варто зауважити, що багато методів щодо привернення уваги читача до книги і ліпшого його орієнтування поміж книжковими полицями і стелажами у нас ще не освоєні. Але деякими, іноді досить давно відомими, в магазинах користуються. Так, за словами Світлани Зоріної, директора супермаркету "Буква", достатньо добре продаються книги на першій полиці з новинками. На перший ряд виставляються також бестселери. Наприклад, книга Павла Загребельного "Брухт" виставлялась на першій полиці з повідомленням про її унікальність, новизну, була проведена презентація, тому й не дивно, що на неї спостерігався певний ажіотаж. Загалом подібні заходи можуть збільшити обсяги продажів у десять разів.

Одним із варіантів реклами є розміщення книги біля каси. Такий засіб не часто практикують. У "Букві" через нестачу вільного місця цього не роблять. Біля кас у них виставляються хіба що календарі та листівки. Таке "просування" товару, на думку директора супермаркету, більш характерне для товарів спонтанного попиту типу жувальних гумок, цукерок, а рекламувати так книги, вважає вона, є не досить гарною ідеєю.

Попит залежить також і від розташування книги: корінцем чи "фейсаутом". У супермаркеті "Буква" обсяг літератури надто великий і не завжди існує можливість поставити лицевою стороною обкладинки. Тому питання: як розташувати книжки вирішує, як правило, продавець-консультант, що цим займається. А в невеликих магазинах, де виставляється не більше 5 000 видань, можна реально пропонувати майже весь асортимент "фейсаутом".

Щодо "Наукової думки", то тут практикують окремо розташовувати на полицях картографію, листівки, дитячу літературу, нетрадиційну медицину, підручники для середньої школи. У магазині напіввільний доступ до літератури. Новіші видання розкладаються на прилавках, а ті, що вже довго лежать, переміщуються на полиці. Розміщений у магазині й ініційований часописом "Книжник-ревю" стенд "Книга року". На сьогоднішній день у книгарні постійна клієнтура, яка потребує швидкої зміни асортименту, але не у великій кількості. Випадкового покупця практично немає, переважно це студенти та науковці.

"Наукова думка" має понад двохсот постачальників. Останнім часом видавці нерідко звертаються до керівництва з проханням відокремити їхні видання як у магазині всередині, так і на вітрині. Такі заходи, як правило, позитивно впливають на обсяги продажів. Однак задовольнити всі прохання, звичайно, можливості немає, адже в книгарні є всього шість вітрин. Коли у Лідії Вансович, директора магазину, з'явився задум їх поміняти, вона зіткнулася з проблемою придбання стендів, які досить дорого коштують. Довелося звертатися за допомогою до великих видавництв, з якими вони тісно співпрацюють. Ті погодилися виставляти літературу на своїх стендах, і відтоді віконні вітрини присвячені окремим видавництвам: "Основа", "Генеза", "Наукова думка", "Альтернативи", "Юрінком інтер", "Академія", "Юніверс", "Смолоскип". Як бачимо, подібні заходи провадяться, хоча вони, на думку Лідії Петрівни, якоюсь мірою є антирекламою магазину, оскільки більшість видавництв мають свої відділи реалізації, а люди зараз чудово розуміють, що там ту чи іншу книгу можна купити набагато дешевше, ніж у книгарні. До речі, літературу на вітринах магазин змінює та поновлює за свій кошт. В основному там розташовані видання, які є у продажу. Лише видавництво "Генеза", яке багато працює на замовлення, практикує виставляти книги, яких у "Науковій думці" немає в продажу.

На сьогодні магазинний ринок в Україні розвинутий недостатньо, тому, приміром, "Буква" випробовує різні методи впливу на покупця. У супермаркеті просуваються декілька видавництв, зокрема "Кальварія", "А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га". Є домовленості, за якими магазин обіцяє виставляти таблицю з назвами видавничих домів, а ті на декількох полицях будуть розміщувати свій асортимент. Всі інші книги розташовані за тематикою. На сьогодні, як зауважила Світлана Зоріна, не можна сказати, наскільки збільшується продаж книг, якщо поряд розташована назва видавництва. Найкраще таку залежність можна прослідкувати на прикладі видавництва "А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га". Видань "Снігових королев" вистачає, однак найбільший попит на книгу саме цього видавництва.

Переважна більшість покупців не цікавляться назвою видавництва, книгу якого вони купують. Навіть якщо у продажу є література, наприклад, з кулінарії різних видавничих домів приблизно за однією ціною, мало хто звертає увагу на видавця. Питають лише у тих випадках, коли фірма дуже розкручена. Як приклад, наведу ту ж "А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Гу", всі її книги дійсно вражаючі. Тому, якщо у "Букві" виділяють це видавництво, то виділяють усі його видання. До речі, в магазині не так багато полиць, кожна з яких була б повністю присвячена комусь окремому, хоча бажаючі є. На відміну від європейських країн, у нас за такі послуги видавництва нічого не платять.

Натомість, фірми витрачають кошти на презентації тільки-но виданих книжок. Останнім часом це пропонується і використовується для збільшення продажів. Не всі ризикують проводити подібні заходи. Зокрема, як зізнався один з директорів київського книжкового магазину, у них за останні кілька місяців їх всього відбулося 5-6. До речі, саме ці презентовані книги потрапили в список 50 тих, що користуються підвищеним попитом. І це з урахуванням того, що у книгарні виставлено на продаж більше 40 000 найменувань. У "Науковій думці" презентації книг проводяться доволі рідко, хоча керівництво магазину намагається заохочувати видавців.

Існують ще засоби, які використовуються не завжди і не всіма, але вони приводять до належних результатів. Непогано у цьому сенсі друкувати невеличкі листівки з текстом на зразок: "Прочитайте останню захоплюючу книгу Донцова", які можна покласти біля каси або роздавати всім відвідувачам магазину. Для розкрутки дитячих видань можна робити закладинки. По суті, це такі ж рекламки, як і ті, що їх роздають у підземних переходах чи в супермаркетах, тільки іншої тематики. Такими заходами, на думку директора "Букви", повинні займатися самі видавці. Адже, якщо це буде ініційовано адміністрацією магазину щодо книги якогось окремого видавництва, то стосовно інших буде виглядати некоректно.

Окрема тема – плакати. На сьогодні не так багато видавництв вважають за потрібне рекламувати свої новинки подібним чином. Зокрема, у "Букві" їх буквально десяток, серед них плакати таких видавництв як "Факт", "А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га", "Орфей".

З перерахованих вище реальних заходів щодо виділення книжки із загальної маси представленого асортименту київські магазини використовують не всі. А дарма. Література, для продажу якої застосовуються рекламні методи, продається в декілька разів краще, ніж та, що просто розміщена на полицях. Хоча, звичайно, багато залежить і від самої книги.

Вікторія Падалко

 
© агенство "Стандарт"