журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ТЕМА НОМЕРА

РЕНЕСАНС

ХРОНІКА ПОДІЙ

ЯРМАРКИ

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ЛІТЕРАТУРНЕ ЖИТТЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №1, 2001

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

Книготорговельні фірми України

На численні прохання читачів ми започатковуємо серію матеріалів, у яких буде представлено найвпливовіші і найдинамічніші книготорговельні фірми, а також видавництва, які займаються книгорозповсюдженням.

"Аст-Прес-ДІк-СІ"

ТОВ "Аст-Прес-Дік-Сі" розпочало свою діяльність у січні 1999 року. Пропонує дитячі книжки українською мовою власного виробництва (50% загального обігу), а також широкий асортимент книжок видавництв "Аст-Пресс", "Вагріус", "Дорлінг Кіндерслі", "Росмен", "Ексма" (Москва), зокрема 30% — дитяча література, 30% — науково-популярна, 30% — художня, 10% — навчальна. У 2000 році фірма видрукувала 30 назв книжок, середній наклад кожної — 20 тис. примірників. Мережа розповсюдження складається з 40 торговельних точок у Києві, 5 — на Петрівці (плюс співпраця з ділерами) і книгарні в готелі Козацький (вул. Михайлівська). Фірма послуговується такими формами роботи як "книжковий клуб" (спільно з харківським "Клубом родинного дозвілля"), інтернет-книгарня (з фірмою "Азбука").

Бестселери 2000 року:

1. "Азбука" — 80 тис. прим.

2. "Математика для малят" — 40 тис. прим.

3. "Колядки, щедрівки" — 20 тис. прим.

4. "Колисанки" — 20 тис. прим.

5. "Мої перші казки" — 20 тис. прим.

Провідними книготорговельними фірмами України в "Аст-Прес-Дік-Сі" вважають "Орфей" і "Махаон-Україна".

Пріоритетним напрямком діяльності фірми є підготовлення власних українських книжок для дітей.

"Махаон-Україна"

Початок діяльності на книжковому ринку України — зима 1998 року. Фірма є найбільшим в Україні видавцем і продавцем дитячої літератури, яка складає 90% усього асортименту; решта 10% — белетристика та література здоров'я.

"Махаон-Україна" продає переважно книги власного виробництва, а також співпрацює з видавництвом "Аст-Прес-Дік-Сі". Своїх роздрібних точок не має, натомість співпрацю налагоджено з оптовиками практично з усіх міст України. "Махаон" надає своїм партнерам якісну недорогу різножанрову літературу за дуже гнучкою системою знижок. Безпосередньо на фірмі працює 25 чоловік. Обсяги оптових продажів на місяць — близько 50 тисяч книжок на суму 200 тисяч гривень. У практиці фірми активно використовується така форма книгорозповсюдження як "книжковий клуб" (у співпраці з харківським "Клубом родинного дозвілля"). Крім того книжки з брендом "Махаон-Україна" презентуються на найповажніших ярмарках і виставках України і світу. Зокрема, на Львівському ярмарку-2000 у конкурсі "Книга Форуму тисячоліття" брали участь такі книжки: Слабошпицький М. "Марія Башкірцева", Костенко Л. "Соловейко застудився", Вінграновський М. "Іде кіт через лід…", Голота Л. "Найрідніша", Жиленко І. "Вночі, коли ти спиш…", Чубач Г. "У лісочку на пеньочку", Мовчан П. "По горішки", Богданович М. "Математика. 1 клас", Слабошпицький М. "З голосу нашої Кліо" (події і люди української історії).

На Франкфуртському книжковому ярмарку-2000 було представлено окремий стенд "Махаон-Україна", кращий від загального стенду "Ukraine" (при створенні останнього фірму чомусь зігнорували).

Бестселери 2000 року:

1. "Про все на світі". Енциклопедія для дітей.

2. "Велика ілюстрована енциклопедія школяра".

3. Слабошпицький М. "З голосу нашої Кліо".

4. Загребельний П. "Диво".

5. Богданович М. "Математика. 1 клас" (комплект).

Кількість проданих екземплярів кожної назви — близько 20 тисяч. На думку директора "Махаон-Україна" О.Г. Погрібного, найвпливовішими і найдинамічнішими книготорговельними фірмами України сьогодні є "А.С.К.", "Орфей" та "Укркнига".

Фірма планує значно розширити асортимент книг українською мовою. Основний принцип діяльності — створити такі умови для партнерів і клієнтів "Махаон-Україна", які не влаштовували б лише конкурентів.

ТОВ "Ельга-Н"

Фірма працює на книжковому ринку України 7 років. Асортимент представленої у 2000 році літератури: навчальна література для вузів — 50%, ділова література — 30%, наукова — 15%, художня — 5%. Число назв — 5000. До співпраці залучено практично всі помітні видавництва, що випускають навчальну, ділову та наукову літературу (близько 60 українських і понад 100 російських). Книги розповсюджуються безпосередньо по бібліотеках усієї України, передусім — вузівських. Є торгові точки на Петрівці, "Квадраті. Площа Слави", а також мережа книгарень по всій Україні, з якими фірма співпрацює. Основна форма роботи — оптовий продаж.

Обсяг продажу в стаціонарних точках залежить від сезону і в середньому складає 30-50 тисяч гривень на місяць. Оптовикам надаються додаткові знижки (до 20%). Поки що активно використовується лише робота з каталогами, але планується запровадити послугу "книга — поштою". Крім розповсюдження фірма займається і виданням книг (переважно — спільно з видавництвами "Ніка-Центр" та "Ваклер"). На Львівському ярмарку-2000 у конкурсі "Книга Форуму тисячоліття" було представлено такі книги:

Фаулз Дж. "Башня черного дерева".

Бланк І. "Фінансовий менеджмент" (навчальний курс).

Еліаде М. "Генеральские мундиры".

Башнянин Г., Лазур П., Медведєв В. "Політична економія" (підручник для студентів вузів).

Бестселери 2000 року:

1. Почепцов Г. "Информационные войны" — 3000 екземплярів.

2. Бланк И. "Управление активами" — 3000 екземплярів.

3. Почепцов Г. "Паблик рилейшнз для профессионалов" — 3000 екземплярів.

4. Політологія (за ред. А. Колодій) — 2000 екземплярів.

5. Башнянин Г., Лазур П., Медведєв В. "Політична економія" — 1500 екземплярів.

Найдинамічнішими книготорговельними закладами України сьогодні на фірмі "Ельга-Н" вважають "Орфей" та "А.С.К.".

Пріоритетним напрямком подальшої діяльності є удосконалення роботи з основними клієнтами — бібліотеками.

ФІрма "Орфей"

Директор — Костянтин Клімашенко. Фірма працює на книжковому ринку України з 31 грудня 1992 року. Сьогодні асортимент представленої літератури за складом такий: цілюща література (40%), дитяча література (20%), белетристика (20%), спеціальна література (психологія, філософія, економіка, політологія тощо) — 20%. Процес оновлення асортименту триває постійно, і ці співвідношення не є раз і назавжди заданими, а залежать від ситуації на ринку. Спочатку фірма співпрацювала переважно з видавництвами Санкт-Петербурга, а два роки тому ділові контакти було значно розширено й започатковано активну роботу з мінськими та московськими видавництвами. Найголовніші партнери "Орфея": "Попурі" (Мінськ); "Вече", "Онікс", "Самовар", "Росмен" (Москва); "Азбука", "Невський проспект", "Іздатєльскій дом "Нева", "Тимошка", "Діля" (Санкт-Петербург). Звісно, фірма працює й з українськими видавництвами, з-поміж яких можна виокремити "Діалектику", філіал "Пітер-Т", "Махаон-Україна", "Аст-Прес-Дік-Сі". Загалом "Орфей" представляє 70% російських, 20% українських і 10% білоруських видань.

Тепер мережа розповсюдження складається з 11 торгових точок на ринку Петрівка й трьох книгарень (у Києві, Сімферополі, Дніпропетровську). Збут на Петрівці визначають оптові покупці. На кожній ринковій точці працює один продавець з 9-тої до 17-тої. Крім того створюється мережа регіональних представництв оптового продажу. Книгарня на Петрівці (вул. Червоних козаків) має загальну площу 216 м2, торговельний зал — 160 м2. Персонал складається з директора й трьох продавців (два — у відділах російсько- та українськомовної літератури, один — в англійськомовному). Режим роботи — щоденно з 10-тої до 18-тої.

24 грудня 2000 року в Сімферополі (вул. Пушкіна) в присутності мера міста, численної публіки й працівників мас-медіа було відкрито ще одну книгарню "Орфей" (торговельна площа — 100 м2; персонал — директор і три продавці; режим роботи — щоденно з 9-тої до 21-шої). Третя книгарня фірми, також відкрита наприкінці минулого року, розташована в Дніпропетровську на пр. К. Маркса (торговельна площа — 100 м2; персонал — директор і два продавці; оптимальний режим роботи — в процесі дослідження). У київській книгарні щомісячно продається близько 5 тис. книг на суму 30 тис. грн. і простежується поступове зростання обсягу продажу. В роботі з оптовими покупцями цей обсяг становить в середньому 170 тис. грн. на місяць (30 тис. книг). Отже співвідношення роздрібного й оптового продажів у містах — 1/5-6. Фірма не застосовує таких форм книгорозповсюдження як "книга-поштою", "книжкові клуби", "телевізійна дистрибуція", "інтернет-книгарні", вважаючи, що в нинішніх умовах вони себе не виправдають. Натомість для пожвавлення торгівлі в "Орфеї" широко послуговуються різноманітними рекламними засобами як-от спонсорство в масових акціях, активна співпраця з періодичними виданнями тощо.

2000 року найкраще продавалися такі книжки: "Чудова фігура за 15 хвилин на день" (10 тис. прим., видавництво "Попурі"); "Досягнення максимуму" (7 тис. прим., "Попурі"); "Оздоровчі поради на 2001 рік" Г. Малахова (10 тис. прим., "Невський проспект"); серія "100 великих" — 23 книги (кожна новинка — 5 тис. прим. за два тижні, "Вече"); "Про все на світі" (2 тис. прим. за три тижні, "Махаон-Україна"); "Таємниці живої природи" (10 тис. прим., "Орфей" спільно з "Росмен"). Найдинамічнішими й найпливовішими книготорговельними фірмами України, з погляду керівництва "Орфея", нині є "Сталкер", "Фоліо", "А.С.К.", "Бао", "Максим" (київське представництво "Сталкера"), "ТАСТ", "Ритм", "Махаон-Україна", "Логос", "Пітер-Т", "Аст-Прес-Дік-Сі", "Діалектика", "Ельга".

Головним принципом своєї діяльності в "Орфеї" вважають запропонувати споживачам якнайширший асортимент за якнайменшу ціну. Для цього планується створити власну систему книжкової торгівлі, щоби читач у будь-якому місті України міг зайти до книгарні й купити потрібне видання за такими самими цінами, що й у Києві. Тобто витрати на доставку книг компенсуватимуться фірмою за рахунок власного прибутку.

 
© агенство "Стандарт"