журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
КНИГА I РИНОК

ТЕМА НОМЕРА

КНИЖКОВИЙ РИНОК

РИНОК ПОЛІГРАФІЇ

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

З ІСТОРІЇ КНИГОДРУКУВАННЯ

IСТОРIЯ I СУЧАСНIСТЬ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №12, 2002

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

Рейтинги і конкурси книги: чи можлива об'єктивність?

Книговидавниче життя в Україні, попри складнощі, все ж розвивається. Чи не щодня виходять нові книги. Як не помилитися у своєму виборі і придбати якраз саме вам потрібну книгу? Любителі почитати змушені обирати, спираючись на власну думку, поради друзів-книголюбів, уподобання продавців у книгарнях, рецензії критиків, і на всілякі рейтинги, результати різних конкурсів тощо.

В Європі та Америці вже давно зрозуміли вплив списку хітів на глядацькі симпатії. Різноманітні організації в різних галузях проводять підсумки рейтингування щотижня, щомісяця, щороку. За чутками, які, звичайно ж, ніхто не підтвердить, за кожне місце в рейтингу закріплена своя сума, яку автор книги має сплатити, щоб засвітитися серед еліти. Закиди про купівлю рейтингу неодноразово звучали на адресу Андрія Куркова, книги якого постійно посідають чинні місця в німецьких рейтингах читацьких симпатій.

Чому ж так важливо для книги, її автора і видавництва опинитися в списку найкращих? На книжковому інтернет-сайті www.bambook.com проводилося опитування відвідувачів щодо того, наскільки впливають різноманітні літературні рейтинги на їхній вибір при покупці книжок?" Ось які результати було виявлено:

Варіанти відповідей Кількість, %

Лише ними і керуюся14

Суттєво впливають29

Не часто 0

Будь-які рейтинги не викликають

у мене довіри 14

Не знаю ні про які

літературні рейтинги 0

Завжди керуюся

власною думкою 43

Отже, справді і в нас люди довіряють різним рейтингам і конкурсам, віддаючи значною мірою право власного вибору до рук шановного журі, статистичних дослідників, організаторів конкурсів тощо. Давайте проаналізуємо, чи можлива справедливість і об'єктивність при виборі найкращих книг.

Умовно кажучи, всі заходи такого роду можна розділити на декілька категорій, але всі вони ведуть до одного – визначення найкращої книги.

Конкурси рукописів і книг задля спонсорування молодих талантів

Не секрет, що українська книга давно потерпає під натиском багатьох чинників. Втрачений час для підтримки вітчизняних видавництв з боку держави, домінуюче захоплення російською книгою ринку в Україні – все це відіграє неабияку роль у формуванні національного книгобізнесу. Для того, щоб знайти молоді таланти, проводяться конкурси, більш чи менш вдалі. Крім того, під шумок акції можна заробити самим організаторам і дати змогу щось отримати видавництвам і авторам.

Розрекламована на телеканалі 1+1 "Коронація слова" відома всім. Чималенька премія, видання власної книги, можливість потрапити на фінальне шоу приваблює письменників-початківців і графоманів як ніщо інше. Завдяки десятибальній шкалі оцінювання романів членами журі, можна розраховувати на точну і справедливу оцінку творчості. Щоправда, на початку в складі журі було всього шестеро осіб, але через рік організатори зрозуміли недосконалість такого складу журі, і воно вже складалося з 10 чоловік.

Харківський "Клуб сімейного дозвілля" і собі започаткував конкурс для авторів-початківців. Тут можна видати книгу, якщо вона знову ж таки сподобається журі (голова – А. Курков). До речі, книги можна подавати не лише українською, але й російською чи навіть мовами нацменшин. Тут є приз глядацьких симпатій. Книга, кількість проданих примірників якої буде найбільшою, отримає ще два голоси до своїх показників за симпатіями журі. Останнім часом у каталогах "Клубу сімейного дозвілля" можна віднайти шпильки на адресу конкурента – "Коронації слова". Наприклад, переможець попереднього етапу Віктор Камєнєв подавав рукопис роману в українському перекладі (оригінал російською мовою) на конкурс "Коронація слова", одначе, як зазначено в каталозі, він сам визнає, що через не дуже якісний переклад рукопис не був удостоєний призових місць. Далі цитата: "Хоча хто знає, переклад тому причина чи ні.... Судити читачам". Що б це могло означати?

Конкурси на кращий рукопис, книгу – чи не єдина можливість для початківця видати власний твір, розкрутити його. Але шановне журі може і пропустити справжній талант. Погодьтеся, що 5, 10 чи навіть 20 людей за короткий термін можуть чогось і не зауважити, а можливо, це був новий Франц Кафка, Марк Твен чи Тарас Шевченко.

Володимир Даниленко, засновник конкурсу "Коронація слова", розповідав в інтерв'ю для "Книжкового огляду", як важко працювати з журі. Люди, що входять до його складу, високоосвічені і талановиті, але складні за характером. Крім того, хтось із них може не сприймати якогось жанру, наприклад, історичної прози. Все подобається, а от історична проза ігнорується як така. От і не потрапляє, можливо, чудова книга до списку переможців з причини власних уподобань когось із членів журі.

Конкурси на визначення переможців на виставках-ярмарках

Щоб підтримати імідж елітної акції, книжкові виставки-ярмарки проводять різні конкурси на кращу книгу у власних рамках. Що це дає видавництвам і авторам – міні-рекламу у ЗМІ і маленьку славу?

На виставці "Книжковий світ" в Києві вручаються Золотий і Срібний Нестор-літописець, почесні грамоти в 11 основних і 8-ми додаткових номінацій. Головою журі є директор Книжкової палати Микола Сенченко. Цього року не в усіх номінаціях змогли визначити кращих – не присуджувалися призові місця у номінаціях "Краща книга про Україну", "Краща мистецька книга", "Краще туристично-краєзнавче видання", "Краща перекладна книга", "Найпопулярніша книга року". Виникає питання: У нас що, немає книг? Чи немає достойних книг? Голова журі пояснив це тим, що книг, поданих на конкурс, було зовсім мало, і не було з чого обирати.

"Світ книги" у Харкові теж проводить акцію-нагородження найкращих книг. Так, у 2002 році було представлено 188 книг, що змагалися за 14 дипломів концерну "Райський куточок" у номінації "Книга року" і за Гран-прі фестивалю – Фенікс, грамоти за прагнення до досконалості. Журі визначало найкращих.

Львівський "Форум видавців" існує найдовше з відомих виставок-ярмарок. Оскільки там збираються майже всі видавництва і неймовірна кількість цікавих до книги, то і конкурс "Книга форуму" напевно має бути справедливим. Хоча завжди чути нарікання з боку тих чи інших, що тут щось не так, щось неправильно, недосконало.

"Золотий бабай"

"Золотий бабай" – конкурс гостросюжетного українського роману, організований Продюсерською агенцією "Зелений пес", приваблює увагу неординарністю братів Капранових, іншою системою оцінювання тощо. Основна мета конкурсу – привернути увагу спільноти до масових жанрів української літератури – трилера, жіночого роману, детективу, фантастики тощо. Наприклад, для визначення романів-переможців Другого конкурсу "Золотий Бабай" було залучено широке коло оцінювачів: це професійне журі, до складу якого увійшли знані критики, літературознавці та письменники на чолі з Павлом Загребеним, а також журналістське журі. В оцінюванні також могли взяти участь і читачі, адже опитування та анкетування відбувалося у місцях продажу книжок (скриньки для відгуків знаходилися у тридцяти магазинах), через інтернет-книгарню "Книгоноша". Для остаточного визначення переможців враховувалася оцінка фахового, журналістського, читацького журі та результати продажу книг. Все це надає можливість більш точно знайти кращу з вже виданих книг.

Книжка року від "Книжника-Ревю"

Конкурс "Книжка року", заснований Костянтином Родиком, – наймасштабніше рейтингування, адже до уваги журі потрапляють майже всі книги, видані в Україні протягом року. В результаті, здавалося б, має бути найоб'єктивніший результат про те, які книги в Україні в різних категоріях найкращі, найякісніші і взагалі най-най-най. Але надзвичайно великий вибір книг призводить до того, що члени журі (дуже зайняті люди у власній роботі), як правило, не читають цих книг, а просто переглядають, і добре якщо вони взагалі їх бачать в очі. Крім того, деякі книги рекламуються в газеті "Книжник-ревю" за окрему платню, як стверджують, наприклад, брати Капранови. Про недоліки і переваги "Книжки року" у пресі говорилося вже багато, а "Книжка року" тим часом існує, живе, розвивається, удосконалюється потихеньку.

Інтернет-опитування

Здавалось би, що може бути справедливішим за конкретний вибір самих читачів. За нас ніяке журі не зможе точно визначити, чого ми прагнемо, тому, здається, що найсправедливіше було б звернутися до статистики продажу книг. Найлегше це зробити в інтернеті, адже кожна купівля чи скачування інформації точно фіксується і запам'ятовується. Одна людина може віддати за автора лише один голос. Оскільки враховуються тільки реально забрані книги, рейтинг досить об'єктивно відображає інтереси читачів, які мають доступ до Інтернету. Але, як завжди, є декілька маленьких "але"...

По-перше, уявіть собі, що ви заходите на сайт, де можна безкоштовно скачати тисячі книжок. Всі автори вам невідомі. Невже ви будете кожну книгу перечитувати? Звичайно, ви звернетеся до того ж таки запопадливо підсунутого рейтингу і оберете когось з першої десятки, двадцятки, тридцятки. Розуміючи це, автори деяких сайтів безкоштовних бібліотек пішли на маленьку хитрість: вони поруч з рейтингуванням виставляють ще й список останніх надходжень на сайт, скажімо за тиждень. Популярність цього списку так само велика, але якщо на книгу не звернули уваги протягом першого тижня – будьте впевнені, що вона вже ніколи не досягне вершин рейтингування.

Як правило, на сайти безкоштовної літератури заходять десятки тисяч людей, блукаючи павутиною, випадково потрапивши не туди, куди збиралися, вишукуючи потрібну інформацію тощо. Географія таких звернень дуже велика – від України до Об'єднаних Арабських Еміратів, Сінгапуру, Індії, Тайваню тощо.

Топ-20 за даними безкоштовної бібліотеки на сайті biglib.com.ua виглядає так:

1. Стругацкий Аркадий. Дни затмения. (Русская фантастика).

2. Исаев Максим. Оживление – интеллектуальный любовный роман с элементами мистики. (Женский роман).

3. Санин Владимир. Белое проклятие. (Приключения).

4. Граф Юрген. Миф о холокосте: правда о судьбе евреев во второй мировой войне. (Политика).

5. Уэнтворт Салли. Огненный остров. (Женский роман).

6. Чернецов Константин. Крым бандитский. (Русский детектив).

7. Младший Уолтер. Банк крови. (Фэнтези).

8. Грэхем Линн. Крещение огнем. (Женский роман).

9. Кинг Стивен. Грузовик дяди Отто. (Зарубежная фантастика).

10. Соловьев Александр. Смысл любви. (Философия).

11. Ахматова Анна. Стихи и проза. (Стихи, Лирика).

12. Каталог вирусов, определяемых и обезвреживаемых Dr.Web 4.00. (Учебники, обучение).

13. Вогт Альфред. Библия пта. (Зарубежная фантастика).

14. Карпов Владимир. Маршал Жуков, его соратники и противники в годы войны и мира (часть 1). (История).

15. Калинаускакс Игорь. Духовное сообщество. (Психология).

16. Кинг Стивен. Поле боя. (Зарубежная фантастика).

17. Сименон Жорж. Бегство г-на Монда (Зарубежный детектив).

18. Степанов Сергей. Лекции на тему "Философия Кастанеды". (Философия).

19. Кристи Агата. Скрюченный досишко. (Зарубежный детектив).

20. Кристи Агата. Убить легко. (Зарубежный детектив).

Здається, зовсім по-іншому має бути на сайтах, з яких не можна безкоштовно почитати книги, а лише купити, тобто в книжкових інтернет-крамницях. За даними інтернет-книгарні "Бамбук", десяток найпопулярніших позицій листопада виглядає так:

1. Кьелл Нордстрем, Йонас Риддерстрале. Бизнес в стиле фанк.

2. Автомобили мира 2002.

3. Томас Гэд. 4D Брэндинг, взламывая корпоративный код сетевой экономики.

4. Динамо Киев №3 (4).

5. Валерий Куринский.

Автодидактика.

6. Кадры предприятия. 300 образцов должностных инструкций. 60 образцов положений об отделах и службах. На CD диске.

7. Rolf Jensen. Общество Мечты. Как грядущий сдвиг от информации к воображению преобразит ваш бизнес.

8. Бочкарев А., Кондратьев В., Краснова В., Матвеева А. и др. 7 нот менеджмента. Настольная книга руководителя. 5-е издание.

9. Макнилли Марк Р. Сунь-цзы и искусство бизнеса. Шесть стратегических принципов менеджмента.

10. Слуцкин М.Л. Управленческий анализ.

Для того, щоб називатися високорозвиненою державою, в Україні має бути присутньо багато речей, і не лише надзвичайно популярних. Навіть якщо у нас зараз бум на гостросюжетні романи, все ж є хоча б незначний відсоток шанувальників історичної прози або різних неформальних філософських течій, поезії, мемуарів. Ці книги ніколи не потрапляють на щаблі популярних рейтингів, їх ховають на останніх полицях книгарень, і, як наслідок – їх мало купують і видавці їх не видають, бо вони не приносять прибутку.

Навіть якби існував найоб'єктивніший рейтинг, він все одно відносним. Давайте подаруємо шанс кожній книзі, незалежно від того, на якому вона місці знаходиться в будь-якому рейтингу.

Леся Костів

У наступному номері "КО" сподіваємося оприлюднити рейтинг проданих книг з книжкового
супермаркету "Буква".

 
© агенство "Стандарт"