журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ПРЕЗЕНТАЦІЯ

ТЕМА НОМЕРА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

КНИЖКОВI НОВИНИ

ГРИМАСИ РИНКУ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

СУБ’ЄКТИ РИНКУ

ПОВЕРТАЮЧИСЬ ДО НАДРУКОВАНОГО

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №11, 2002

ПОВЕРТАЮЧИСЬ ДО НАДРУКОВАНОГО

«Як зекономити на книжковому папері»

Книговидавнича галузь – справа складна, ніхто з цим не сперечається, тому іноді ми робимо прикрі помилки, які потрібно виправляти. Редакція одержала листа, якого пропонуємо вашій увазі.

Почали передплачувати “Книжковий огляд” з 2000 року і постійно отримуємо його.

Нам подобається журнал, у ньому висвітлюється все важливе, що відбувається у книговидавничому житті нашої держави. Досить цікавими і корисними видаються статті рубрик “Видавнича хроніка”, “Тема номера”, “Маркетинг”, інші. Особливо імпонує виклад матеріалів у формі інтерв’ю. Велика подяка авторам: п. Інні Волосевич за статті “Маленьке видавництво у великому місті”, “Заглядає в шибку казка п’яними очима”; п. Олені Іващук за матеріали “Книжка в радіоефірі”, “Між святом творців книжки і святом книготворчості”; п. Лесі Костів.

Більшість статей є цікавими, злободенними, які не тільки перечитуються, а й опрацьовуються.

Одна із них – “Як зекономити на книжковому папері?”. Читали й аналізували її не тільки спеціалісти, а й безпосередні працівники на виробництві. Написано кваліфіковано, зі знанням справи. Проте в окремих тлумаченнях допущено неточності, чим і знижено цінність публікації.

Авторка пише, що щільність характеризує структуру паперу і визначається відношенням маси аркуша паперу до його об’єму. А далі читаємо, що... офсетний папір має щільність від 50 до 160 г/м2. То чому ж вірити? Пишете “відношенням до об’єму”, а числові значення подаєте відношенням до площі (м). Нам відомо, що щільність (густина, об’ємна маса) є характеристикою структури паперу і не є основним показником при визначенні і виборі паперу для друкування книжкової продукції. В практиці він (цей показник) майже не застосовується. А з чисто теоретичних положень знаємо, що для друкарських ґатунків паперу показник щільності знаходиться в межах від 0,5 г/см3 для пористих і до 1,35 г/см3 для досить ущільнених видів паперу.

Показник (характеристика) паперу, який згадується у статті лише в цифровому вираженні майже двадцять разів, прийнято називати “маса квадратного метра”, або в практиці “граматура”. Саме за масою квадратного метра вибирають папір для друкування, і лише на цьому можна економити (про що йдеться у матеріалі п. Інни Волосевич).

У наступних рядках читаємо про папір із високою пухкістю (пористістю) і низькою щільністю. А тут вже все правильно, тому що пухкість є величина, обернена щільності: чим більша щільність паперу, тим менша його пористість. І обидва ці показники безпосередньо не пов’язані з масою квадратного метра.

Авторка твердить, що ціна паперу з низькою щільністю вища за ціну паперу з щільністю високою. Це зовсім не так. Щільність паперу абсолютно не впливає на ціну. А якщо вважати, що під терміном “щільність” мали на увазі масу квадратного метра, то і цей показник безпосередньо не впливає на ціну. Адже платимо за масу, як ви пишете, по 4,35 тис. грн. за тонну. Просто із тонни паперу масою 60 г/м2 при розфлатуванні або друкуванні на рулонних машинах вийде більше аркушів, ніж із тонни паперу масою 70 г/м2. І вартість необхідного паперу на книжку при масі 60 г/м2 буде, звичайно, нижчою.

Такі неточності чи недоречності у визначеннях негативно впливають на рівень публікацій.

Проте, постійно читаючи “Книжковий огляд”, ми знаємо п. Інну Волосевич як авторку актуальних, високопрофесійних і читабельних матеріалів. Бажаємо надалі більш вимогливо і скрупульозно готувати цікаві статті.

Сподіваємось, що наші зауваження будуть сприйняті як побажання колег, а ми і надалі будемо шанувати і з цікавістю читати “Книжковий огляд”.

Володимир Карий,
директор видавничо-друкарської фірми “ПрутПринт”о, м. Снятин

 
© агенство "Стандарт"