журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ПРЕЗЕНТАЦІЯ

ТЕМА НОМЕРА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

КНИЖКОВI НОВИНИ

ГРИМАСИ РИНКУ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

СУБ’ЄКТИ РИНКУ

ПОВЕРТАЮЧИСЬ ДО НАДРУКОВАНОГО

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №11, 2002

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

Нема пророка на своїй землі

Імре Кертес – лауреат Нобелiвської премiї 2002 року

Лауреатом Нобелівської премії в галузі літератури нинішнього року став угорський письменник Імре Кертес (Imre Kertesz). Найбільш відомі його повісті "Англійський прапор" (1991) и "Слідопит" (1977), а також книги "Холокост як культура", "Коли розстріляний загін перезаряджає гвинтівки", "Мова на засланні".

У постанові Шведської академії йдеться про те, що письменник удостоєний премії "за опис тендітного і крихкого досвіду боротьби індивіда проти варварського деспотизму історії. В своїй творчості Імре Кертес шукає відповідь на питання про те, як зберегти свою індивідуальність в той час, коли суспільство починає все активніше підпорядковувати собі особистість в будь-яких її проявах”.

Імре Кертес народився 1929 року в Будапешті. Його книги невідступно повертаються до трагічного періоду власного життя – 1944-1945 років, коли він був бранцем Освенцима і Бухенвальда. Освенцим в книгах письменника постає “кінцевою істиною про деградацію людини в сучасному суспільстві”. Звістка про присудження Нобелівської премії в галузі літератури застала 72-річного угорського письменника в Берліні. Лауреат сказав: “Якби навіть я і не був удостоєний настільки високого визнання Шведської академії, то особливо не засмутився б. Зі мною залишається моя творчість, яка здатна відшкодувати всі можливі втрати. Хоча мене офіційно і визнають в Угорщині, однак усе, що я зробив у літературі, на моїй батьківщині залишається значною мірою кинутим в безлюдну порожнечу, воно не залишає сліду. Ось що найбільш прикро. В Німеччині й інших країнах мої твори користуються більшою популярністю, ніж на батьківщині, – з помітною долею суму констатує Імре Кертес. – До того ж Холокост сприймається на Заході зовсім по-іншому, ніж в Угорщині”.

Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"