журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ЗАКОНОДАВСТВО

ТЕМА НОМЕРА

РИНОК ПОЛІГРАФІЇ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

З ІСТОРІЇ КНИГОДРУКУВАННЯ

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

КНИЖКОВИЙ ДИЗАЙН

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №10, 2002

КНИЖКОВИЙ ДИЗАЙН

«Будинок» для книги: новий погляд?

Так вже сталося, що з появою будь-якої аудіо- чи відеоновинки "знавці" розвитку історії речей починають передрікати смерть книги. Спочатку ентузіасти, збуджені першими хрипами радіо, впевнювали всіх і кожного: ще трохи – і не буде потреби читати, тільки розвісь вуха і слухай. Згодом прихильники голубого екрану почали доводити переваги "ящика", котрий співає і показує, і були стовідсотково впевнені, що він скоро замінить все на світі, і в першу чергу, звичайно ж, книги, – відкривай очі і дивися. А коли на світ з'явився комп'ютер, усі сприйняли пророцтво про скору смерть книги як доконаний факт – навіщо тепер ті книги? Що не прочитав на CD, те знайдеш в Інтернеті...

Зараз у Всесвітній мережі можна знайти варіант книги на будь-який смак, наприклад, на одному з сайтів російської класики роман Льва Толстого "Війна і мир" представлений у чотирьох варіантах: повному, скороченому до двох томів, нещадно порізаному до двохсот сторінок, є й зовсім вже блюзнірський "хрестоматійний" варіант на 10 сторінок, що претендує (!) на переказ усіх подій у книзі. Здається – усе, паперовим (читай: громіздким) книгам не вижити. Але прогнози не справджуються – наші друковані супутники живуть і живуть, займають місце в досить малогабаритних квартирах, збирають пил. Ми звикли до звичайних книжкових шаф і полиць, але мода на інтер'єр змінюється, відповідно з часом і модою змінюється вигляд того місця, де "мешкають" наші книги.

Архітектори і дизайнери якось підозріло швидко змирилися з гіпотетичною смертю книг. Архітектори перестали планувати домашні бібліотеки і кабінети, а дизайнери почали "втискувати" книжкові шафи і полиці по інших приміщеннях, в яких книги ставали вже не господарями, а "бідними родичами" торшерів, фужерів і оргтехніки. Втративши законні володіння, книги потроху почали втрачати і своє звичне житло – шафи, етажерки на ніжках і коліщатках, сходинки, полички, розраховані на книги різних форматів, консольні столики. За радянських часів у нас взагалі перевелися справжні цінителі книги, бібліофіли; більшість наших громадян перетворилася на простих бібліоманів, для яких важливіше було те, щоб томи підходили один до одного за престижністю, серією. Наші громадяни страждали, коли не вистачало декількох томів, щоб зібрати повну "колекцію", і здавали макулатуру для отримання заповітного талончика на "модні" дефіцитні книги. Таким чином, книги перетворювалися на декорації в книжкових шафах, які перестали бути будинками для книг.

Зараз у розвинених країнах книги "не в моді", дизайнери більше схильні придумувати нові меблі для відеокасет і компакт-дисків, ніж для книг. Щоб побачити, чим все це закінчиться, достатньо погортати будь-який журнал "про красиве життя". На сто будинків, у яких є п'ять спалень, дві гардеробні, дві дитячі, вітальня, безліч ванних кімнат, більярдна і приміщення з невизначеними функціями під назвою хол, знайдеться лише один (у кращому випадку), в якому архітектор виокремив площу під бібліотеку. А на десять стояків для компактів у цих будинках буде лише одна книжкова полиця. Ви можете довго блукати павільйонами відомих європейських меблевих виставок, і якщо вам поталанить, таки "відкопаєте" декілька книжкових шаф. Не тому, що книг вже давно немає в природі, а тому, що шафи ті замінили стелажами.

Насправді стелаж – це такий собі "злодій", що "прокрався" до світу високої моди з комірчин, публічних бібліотек і архівів. Він завоював прихильність багатьох економією простору. Взагалі, якщо мати бурхливу фантазію, то можна сконструювати щось цікаве. Наприклад, замовити металеву стіну з дірочками через кожні два сантиметри, в кожну з яких можна всунути кріплення і почепити полиці різних форм і розмірів практично в будь-якому місці. Або підвісити полиці на кшталт жалюзі. Сучасні дизайнери уявляють собі книжкові полиці у формі арки, квадрату в колі або в образі гітари чи контрабасу.

Виділення кольором полиць і шаф – також гарний аргумент дизайнерів. Наприклад, задня стінка стелажа або полиці може бути червона, а все інше біле (жовте, срібне, зелене чи взагалі будь-яке). Логічне питання: до чого тут взагалі задня стінка, адже книги затуляють її своїми корінцями? Відповідь проста: там поряд із книгами вже зручно поселилися й сервізи, і відеомагнітофон із касетами, і вазочки з квітами, і навіть деякий одяг почав "окупувати" цей простір, все більше і більше витискаючи книги з призначеного для них місця.

Бібліофілам не може подобатися такий стан речей, їм ближче до душі, коли до книг ставляться з належною повагою. Книги – важлива річ у житті людини, і правильніше приділяти їм більше уваги, в тому числі створювати для них відповідні меблі. Те, наскільки чудовою була раніше меблево-книжкова мода, починаєш розуміти, коли бачиш новітній витвір роботи дизайнера Габріеля Дана. Він зажадав створити для книг щось справді нове і вирішив, що досить їм стояти чи лежати (це вже всім давно набридло), нехай вони тепер... повисять. Він винайшов для книг "вішалку" – таку собі палицю з "гілками", що стирчать у різні боки. На кожну з них вішається розкрита книга корінцем догори. Видовище це не буде приємним для любителів книги, одразу видно, що автор – не читач, а дизайнер-модник.

У пересічного українця, що мешкає в малогабаритній квартирі, будь-які меблі викликають думку про те, скільки місця вони займатимуть. Зараз у нас з'явилася мода на простоту дизайну: шафи та полиці з скла, дерева чи металу з декоративними ненав'язливими аксесуарами – ось супутники сучасної книги в нашій оселі. Особливо популярний зараз метал – дуже модний "меблевий" матеріал. Із хромованої чи матової сталі та алюмінію можуть бути виготовлені каркаси стелажів на замовлення покупця. Не втрачає своєї актуальності й дерево, особливо якщо книжкова шафа з дорогих видів деревини зроблена під антикваріат.

Де б не "жила" книга, суть її не змінюється. Навіть якщо у справжнього цінителя літератури вона примостилася на підлозі в кутку й іноді виконує роль стільця чи підставки, вона залишається книгою з важливою і цікавою інформацією. Тож не забуваймо, що їй так само потрібне наше піклування, як й іншим предметам у квартирі.

Підготувала Леся Костів,
за матеріалами www.km.ru, www.rosmebel.com, журналу "Вещь"

 
© агенство "Стандарт"