журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ЗАКОНОДАВСТВО

ТЕМА НОМЕРА

РИНОК ПОЛІГРАФІЇ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

З ІСТОРІЇ КНИГОДРУКУВАННЯ

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

КНИЖКОВИЙ ДИЗАЙН

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №10, 2002

РИНОК ПОЛІГРАФІЇ

Поліграфічні «релікти» в глибинці

Як відомо, динозаври вимерли саме тому, що не встигли пристосуватися до стрімкої зміни умов існування. Приблизно те ж саме сталося на зламі 90-х з державними поліграфічними підприємствами на периферії. Нині в більшості областей діючі районні друкарні можна порахувати на пальцях однієї руки… Ми поцікавились, як же вдається боротися за ринки збуту тим, хто вижив?

Kоростишівська районна друкарня – одне з п'яти поліграфічних підприємств, які діють нині на Житомирщині (на початку 90-х їх було 19). В основі її асортименту – бланкова продукція, розліновані журнали та – час від часу – вітальні адреси районним керівникам-ювілярам.

Утім, обмеженість асортименту друкарні сьогодні, здається, турбує місцевих "федорових" значно менше, ніж, скажімо, зростання кількості ксероксів на балансі великих та малих підприємств області. Настав час, коли потужному колись підприємству-монополісту в районі конкуренцію може скласти навіть встановлений за рогом різограф. Крім того, не дають почуватися комфортно у зайнятій ніші чисельні новоспечені поліграфічні фірми столичного "розливу" та ціла армія різноманітних фірм-посередників.

Не вилетіти з "великої гри" Коростишівській райдрукарні, яка, між іншим, і досі знаходиться у державній власності, до цього часу вдалося завдяки завчасно припасеним козирям.

По-перше, це набуті за десятки років постійні клієнти, які віддають належне пунктуальності у виконанні замовлень і, значною мірою, традиції.

По-друге, ще напередодні економічних пертурбацій 90-х підприємству вдалося змінити парк машин. Таким чином, у друкарні на озброєнні техніка радянського зразка, датована 1982-1989 роками. Крім цього, є більш-менш сучасна машина "Ромайор".

І по-третє, керівники та спеціалісти вчасно збагнули, що спасіння потопаючих – справа рук самих потопаючих. А тому з усіх сил ухопилися за вислизаючий традиційний ринок збуту. Саме завдяки цьому вдалося зберегти колектив із 23-х осіб, більшість з яких працюють на підприємстві понад два десятки років.

"За 35 літ моєї роботи в цій друкарні, – з гордістю каже головний інженер підприємства Галина Лейченко, – ми жодного разу не зірвали планів виробництва. Навіть тоді, коли оплату за бланки доводилось брати продукцією підприємств, а потім її реалізовувати самотужки…"

За словами Галини Лейченко та головного бухгалтера райдрукарні Людмили Чередниченко, останнім часом з'явилася тенденція до зростання виробництва. Так, у 2001 році рентабельність склала 3,5%, а прибуток – 8 тис. грн.

Смішна цифра, як для великого поліграфічного комбінату, де освоєно десятки, або й сотні видів продукції. Однак для маленького райцентру вчасна зарплата в 250-300 грн. щомісяця, справні відрахування до бюджету важать не так уже й мало.

Однак мажорна нота у розмові з керівниками райдрукарні мимоволі перейшла в мінор, коли мова зайшла про якість продукції.

У час комп'ютерних технологій на лінотипі далеко не "заїдеш".

Як ніхто це розуміють фахівці Коростишівської друкарні. На чолі з директором Валерієм Кожухарем вони мріють придбати для початку хоча б один комп'ютер. Це можливо за умови, якщо підприємство почне працювати з повним навантаженням. Проте навіть перекваліфікувавшись у менеджерів, місцевим спеціалістам, на їхню думку, у наступні кілька років навряд чи вдасться забезпечити стільки замовлень, щоб зібрати кошти на сучасну техніку.

Серед ближчих, але більш туманних перспектив – наступні президентські вибори. У друкарні вірять, що їм, можливо, пощастить отримати комп'ютер у подарунок від одного з кандидатів…

Що ж, у кожного свої апетити і свої можливості.

Принаймні, в тому, що поліграфічні "релікти", якими постають сьогодні перед вибагливим столичним замовником друкарні на кшталт коростишівської, не збираються втратити жодної нагоди втриматись на ринку, сумніватися не доводиться.

Ірина Столяр

 
© агенство "Стандарт"