журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ЗАКОНОДАВСТВО

ТЕМА НОМЕРА

РИНОК ПОЛІГРАФІЇ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

З ІСТОРІЇ КНИГОДРУКУВАННЯ

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

КНИЖКОВИЙ ДИЗАЙН

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №10, 2002

ТЕМА НОМЕРА

Після Форуму

Закінчив свою роботу черговий Форум видавців. Кожен з його учасників, їдучи до Львова, мав певну мету, хтось – заключити нові контракти, поторгувати, а дехто просто "потусуватися". До речі, деяких суб'єктів книжкового бізнесу такі заходи, як Форум, не зацікавили. Наприклад, видавці брати Капранови вважають теперішню виставку саме однією з тусовок, яких їм на даний момент вистачає. Звичайно, скільки людей, стільки ж і думок. Своїми враженнями та побажаннями щодо Форуму з нами поділилися головний редактор видавництва "Факт" Леонід Фінкельштейн та директор видавничо-торговельної організації ТОВ "Інкос" Костянтин Прихожай.

"Чудова нагода поспілкуватися з друзями"

"Книжковий огляд": Пане Леоніде, чим для вас є цьогорічний Форум видавців у Львові?

Леонід Фінкельштейн: Ми не вперше їздимо на Форум, і враження, як завжди, дуже приємні. Я люблю львівський Форум навіть не через великі обсяги продажів чи нові контакти. По-перше, це чудова нагода поспілкуватися з друзями, по-друге, з'являється можливість подивитися на здобутки нашого видавництва збоку, порівняти з іншими. Причому це порівняння проводиться не з огляду на конкурси, хоча ми й отримали деякі нагороди. Маємо нагоду побачити книги сусідів, друзів, подумати, що нового зробити і як реалізувати ці ідеї. В цілому враження гарні. Окрім відсутності гарячої води в готелях та ще якогось дріб'язку, поганих відчуттів немає. Щодо нових контактів з торговельними організаціями, то поки невідомо, чи вони будуть плідними. Тобто я вважаю, що не варто їхати саме за цим. Стосовно продажу книжок, то, звичайно, приємно, коли, повертаючись, везеш з собою більше грошей, ніж витрачаєш. Але таке практикується і на інших книжкових виставках, тож я не вважаю збут головною метою.

"КО": Що нового на Форум ви привезли цього року?

Л.Ф.: Представляли публіці наш літературний проект "Текст + Контекст", який уміщає найкращі доробки української та світової літератури та коментарі до них. Тепер ми презентували сім перших книг. До речі, проект одержав Почесну грамоту Форуму. Привозили до Львова також невеличку авторську антологію "Знак нескінченності", дві книжки з літературного проекту "Сучасний французький жіночий роман". Всього на Форумі видавців ми представляли приблизно півтора десятки позицій.

"КО": На які недоліки ви звернули увагу на цьогорічному Форумі видавців у Львові, чи взагалі вони були?

Л.Ф.: Про це, напевно, краще запитати в організаторів. Я передбачав, що буде тісно, дійсно, так і було. До того ж, мені добре відомо, що львівські готелі не є найкращими в світі. Тож я не вважаю за потрібне на виставках шукати недоліки, якщо, по-перше, їх можна виправити, а, по-друге, коли правильно поставлена мета заходу. Коли організатори намагаються влаштувати все якнайкраще, то я не буду відшуковувати похибок.

Втім, бувають такі виставки, приїжджаючи на які, не стільки бачиш недоліки, як відчуваєш, що тебе просто дурять. Вважаю, що коли подібні заходи влаштовують не для видавців, а для посадових осіб, то в такому випадку мене та моїх колег просто водять за ніс.

Можу навести такий приклад: на Форумі видавців у Львові переможці, не знаючи, хто ж "виграв", сиділи у залі, слухали гарну музику, їх періодично викликали на сцену, де вони отримували свої грамоти. На іншій нашій книжковій виставці з переможцями обійшлися інакше: за лаштунками їх поставили в чергу, пояснили, як потрібно діяти, аби посадовці на перших рядах побачили, наскільки якісно організаторами все пророблено. Поясніть мені, будь ласка, для кого робилося нагородження: для найкращих у книговидавничій справі чи для урядовців?

"КО": Пане Леоніде, як, на вашу думку, виглядає Форум видавців у Львові в порівнянні з іншими подібними виставками?

Л.Ф.: Дивлячись з чим порівнювати. Якщо з німецькими та американськими, то не знаю, не був. До Київської міжнародної книжкової виставки-ярмарку "Книжковий світ" я дуже добре ставлюсь, але, знов-таки, є недоліки. Хоча ці претензії скоріш не до організаторів. Вважаю, що видавці самі завинили перед київським ярмарком, тому що ми не працювали на власний успіх.

На жаль, я дуже незадоволений роботою журналістів на Форумі. По-перше, я очікував більшого розголосу в пресі, а, по-друге, мене вразила страшенна неуважність деяких представників ЗМІ до поданої у прес-релізах інформації.

"КО": Це, звичайно, дуже прикрий факт, але хотілося б від такої песимістичної нотки перейти до іншої теми. А саме: чи вважаєте ви нормальним, що на виставках, зокрема на Форумі, книги продаються за видавничими цінами?

Л.Ф.: Особисто мені подобається займатися продажем книг, інколи на виставках навіть доводиться стояти за прилавком. Щодо книгарень, то не думаю, що там занадто переймаються тим, що на Форумі книги продаються дешевше, ніж у них. Навпаки, практика показує, що львівські книжкові магазини набагато краще працюють саме після проведення виставки. Всі бажаючі не встигають придбати потрібне за три дні.

"КО": Що б ви побажали наступному Форуму видавців у Львові?

Л.Ф.: Звичайно, просторнішого Палацу мистецтв. А ще хотілося б розширення часових меж, оскільки три дні – це вже мало для такої виставки. Бажаю організаторам сил витримати і десятий, і тридцятий Форуми.

"Вітизняний книжковий бізнес прогресує"

"Книжковий огляд": Костянтине Олексійовичу, які враження у вас залишилися від відвідування Форуму видавців у Львові?

Костянтин Прихожай: Загалом враження позитивні – як від самої виставки, так і від наших власних результатів. Те, що ми хотіли, – виконано. Адже їхали ми туди познайомитися з тими, кого ще не знаємо, показати себе у новому асортиментному форматі. Щодо виставки, то вона вже не вміщається у виділені для неї просторові межі. Організаторам потрібно помізкувати над покращенням роботи, бо такою кількістю учасників та відвідувачів для більшої ефективності вже потрібно керувати по-іншому. Наприклад, внаслідок великого напливу людей виникла страшенна тиснява, а приміщення непридатне для такої масовості – сходи та проходи вузенькі. Збентежені організатори, перекриваючи одні та відкриваючи інші входи/виходи, намагалися сформувати людський потік, який постійно збільшувався. На мою думку, від таких дій створювався ще більший хаос, ніж впорядкованість.

"КО": Яку літературу ви привезли до Львова цього року?

К.П.: Ми працюємо, по-перше, як видавництво, по-друге, є представниками російської фірми "Владос", по-третє, спеціалізуємося на іноземних мовах. Вирішили просувати свою українськомовну продукцію в західному регіоні України, адже там вона користується більшим попитом.

Зі Львова ми привезли масу знайомств, вражень, підтвердження того, що вітчизняний книжковий бізнес потроху прогресує. Здавалося б, зараз розвиваються комп'ютерні технології, усілякі ноу-хау в навчанні, але книги все одно читають. Ніякий комп'ютер не замінить задоволення почитати ввечері перед сном книжку.

Не буде правильним сказати, що ми їздили заради чогось одного. Наприклад, нові знайомства, якщо їх не підтримувати, швидко зів'януть, як квітка без води. Для нашого менталітету дуже важливе спілкування, тому і необхідна тусовка на виставках. Також важлива торгова функція, а у Львові вона розвинута. Тож після Форуму ми досить непогано почуваємося й у цьому плані.

"КО": Якими є ваші побажання організаторам Форуму?

К.П.: Організатори Форуму прикладають максимальні зусилля, щоб з року в рік залучати якомога більшу кількість учасників, прагнуть удосконалення. На всіх виставках, які я відвідав, завжди зустрічав представників Форуму видавців. Вони працюють цілий рік, а не починають займатися розсилкою запрошень за два місяці до початку.

Ще у мене є одне побажання, яке висловлюють багато учасників Форуму: три дні недостатньо для виставки такого масштабу, адже багато часу займають семінари, презентації, не всюди встигаєш, а дуже хотілося б. Наприкінці у всіх "чемоданний настрій". Було б непогано, аби на підсумки та збори виділявся ще додатковий день.

Інтерв'ю провела Вікторія Падалко

 
© агенство "Стандарт"