журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ЗАКОНОДАВСТВО

ТЕМА НОМЕРА

РИНОК ПОЛІГРАФІЇ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

З ІСТОРІЇ КНИГОДРУКУВАННЯ

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

КНИЖКОВИЙ ДИЗАЙН

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №10, 2002

ТЕМА НОМЕРА

Ще раз про львівський Форум видавців

Чому "ще раз"? Тому, що йому було присвячено досить багато уваги на сторінках преси. Чому така велика увага до нього?
Леся Костів у "Книжковому огляді" № 4 за цей рік поділяє видавців за їхнім ставленням до виставок на чотири групи, і до однієї з груп відносить тих, котрі беруть участь лише в добре знаних і "перевірених" заходах на кшталт львівського Форуму видавців. Подібні представники книговидавничої справи з одного боку заощаджують кошти, з іншого – не вірять у значимість інших виставок і реальну користь від них.

Ніхто не буде заперечувати, що Форум видавців у Львові є найпопулярнішим і найбільшим ярмарком України за обсягом роздрібної торгівлі та кількістю укладених угод. До його відкриття готуються як видавці, так і покупці, насамперед львів'яни. Це свято не лише для тих, хто любить книгу, а й для всього міста.

Відносно представницької частини Форуму: так, це зібрання видавців, де обговорюються найболючіші проблеми видавничої справи. Але чомусь усі виставки, в тому числі й львівська, мають схожий сценарій. Без сумніву, такі зустрічі більш важливі для великих видавництв. Як свідчать останні книжкові виставки, при проведенні різних організаційних заходів кількість присутніх невелика. Це свідчить про те, що для переважного числа учасників подібні акції не є цікавими.

Нема сумніву, що теми, які виносяться на обговорення, актуальні. Але, мабуть, необхідно від загальних положень та обговорень переходити до конкретики, до тих проблем, якими переймається більшість видавців. Так, директор Українського агентства з авторських та суміжних прав С. Бондаренко неодноразово на виставках інформував видавців про основні положення Закону "Про захист авторських прав", але коли Білоцерківська книжкова фабрика використала в своїх щоденниках навчальні таблиці, видані видавництвом "ЛВК", чим було нанесено матеріальних збитків "ЛВК", в згадуваному агентстві відповіли, що їм ніколи цим займатись, і порекомендували звернутися до суду, при цьому попередивши, що це потребує багато часу і грошей, а отримана компенсація не покриє витрат. Піратство (крадіжка) набуває все більшого розмаху, і це залишається безкарним. Від піратства страждають і малі, і великі видавництва. Про це також треба говорити на книжкових виставках і приймати відповідні рішення.

Напередодні Форуму видавців його президент Олександра Коваль на сторінках преси порушувала тему собівартості книжкової продукції. Це дуже важливий аспект видавничої справи, що заслуговує бути обговореним. На виставках традиційними є номінації на кращу книгу року, але ніколи не враховується, наскільки ця книжка доступна покупцеві. Деякі видавництва збільшують собівартість у 2-3 рази. Реалізатори, відштовхуючись від гуртової ціни, "накручують" ще вдвічі-втричі, і книжка, наприклад підручник, коштує 30-35 грн. Чи кожен учень може придбати таке видання? Тому в школі буває по 1-2 підручники на клас. При визначенні кращих книжок треба також враховувати їх реальну собівартість, і, відповідно, доступність.

Ще одне питання, яке хвилює видавців, – це своєчасні розрахунки книгарень та книготорговельних фірм з видавцями за реалізовану літературу. Деякі реалізатори роками не розраховуються з видавництвами за реалізовану продукцію. Про цих боржників треба говорити, писати – щоб Україна знала таких "героїв".

У видавничій справі є й інші болючі питання, що заслуговували обговорення на останньому львівському Форумі, однак, на жаль, практично там не порушувалися.

Станіслав Усатенко, "ЛВК"

 
© агенство "Стандарт"