журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ЗАКОНОДАВСТВО

КНИГА I РИНОК

ПРЕЗЕНТАЦІЇ

ТЕМА НОМЕРА

ПРОЕКТИ

КНИЖКОВI НОВИНИ

ГРИМАСИ РИНКУ

ТЕНДЕНЦІЇ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №9, 2002

ТЕНДЕНЦІЇ

Про книжкові виставки небайдужим оком

Костянтин Прихожай, директор видавничо-книготорговельної організації "Інкос", нещодавно повернувся з XV-ї Московської міжнародної книжкової виставки-ярмарку. За його словами, і гірко, і боляче, і заздрісно було спостерігати за роботою московських колег. Та не хочеться виглядати нудним критиком, адже є бажання активно працювати.

"Книжковий огляд": Ви нещодавно повернулися з Московського міжнародного книжкового ярмарку. Що вас найбільш вразило?

Костянтин Прихожай: На виставках у Москві я буваю частіше, ніж на українських, оскільки ми представляємо інтереси одного з п'яти найбільших російських видавництв "Владос". А що вразило? Поспілкувався з Борисом Єльциним. В Україні ми не звикли, щоб високопоставлені особи відвідували подібні заходи. Винятком, мабуть, є Іван Драч, якого я частенько бачу на книжкових ярмарках. Думаю, ним рухає внутрішня потреба. Політик же повинен там з'являтися, щоб показати себе з кращого боку, а також своїм прикладом популяризувати книжкову справу.

До речі, ярмарок у Москві набагато дорожче обходиться, ніж київський "Книжковий світ" чи Форум видавців у Львові. Великі витрати на оренду, рекламу та представницькі заходи.

Такі кредити не обов'язково є грошовою позикою, це може бути і відстрочка у проплатах, і пільги у сплаті податків. До того ж на російських книжкових виставках і державні, і комерційні організації сплачують однакову суму за оренду зали.

"КО": Що ви можете сказати щодо проведення рекламних заходів на Московському міжнародному книжковому ярмарку та на "Книжковому світі'2002"?

К.П.: Найперше, що впало в вічі в Москві, – багато відвідувачів на виставці. І це не зважаючи на те, що вхідний квиток коштував 50 руб. Біля каси стояла черга. У Києві вхід на ярмарок був безкоштовним, а обіцяних та таких очікуваних натовпів так і не було. На мою думку, "Книжковий світ" був недостатньо продуманий у плані реклами. Особисто мене на виставку "заманили" Днем іноземних мов, адже це – тематика нашого видавництва. Але я не побачив бажаної кількості вчителів, які б прийшли подивитися на нові підручники. Тобто реклама проводилася не на належному рівні.

"КО": На жаль, уже стало поганою традицією говорити, що Україна знову показала себе не з найкращого боку. На якому рівні представляли свої напрацювання українські книговидавці на цьогорічному міжнародному книжковому ярмарку в Москві?

К.П. На виставці значна територія була виділена саме іноземним представникам. Наш український стенд, який об'єднував декілька фірм, викликав, м'яко кажучи, "милування". За тематикою книги були в основному пов'язані з українською культурою, з поняттям "Україна". Виникає таке враження, що виставка була призначена для вузького кола людей, які цікавляться нашою державою, для діаспори.

"КО": Костянтине, що ви можете загалом сказати про українські книжкові виставки-ярмарки, і зокрема, про цьогорічний "Книжковий світ"?

К.П.: Рівень "Книжкового світу'2002", на мою думку, виріс порівняно з попереднім. Однак не можна ще сказати, що виставковий та "клубний" інтерес перемістився до Києва. Як і раніше, пальма першості належить Львову, Харкову.

На мою думку, є декілька причин нерезультативності "Книжкового світу". По-перше, кістяк учасників складають київські видавництва чи фірми з книжкового регіону, тобто майже немає приливу "свіжої крові". По-друге, своєрідним аналогом виставки є книжковий ринок "Петрівка". Приватні підприємці не мають потреби їздити на ярмарки, для розвитку контактів вони відвідують базари. А сьогодні саме приватні підприємці є найбільш активними та стабільними операторами книжкового бізнесу.

"КО": На вашу думку, чи виконав "Книжковий світ'2002" свою "торговельну функцію"?

К.П.: У цьому плані більш потужним виглядає львівський Форум видавців. У силу того, що цей регіон слабо забезпечений літературою, там відбувається бурхливий процес купівлі-продажу. До того ж майже всі видавці з метою популяризації розповсюджують свої книги за видавничими цінами.

Непоганим засобом для розкрутки фірми, яка займається книжковим бізнесом, є проведення різноманітних конкурсів на кшталт "Книги року".

Загалом, виставка є таким заходом, який, скажімо, будучи неприбутковим у цьому кварталі, може принести дивіденди пізніше – за рахунок нових знайомств, клієнтів, добутої потрібної інформації.

Вікторія Падалко

 
© агенство "Стандарт"