журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ЗАКОНОДАВСТВО

КНИГА I РИНОК

ПРЕЗЕНТАЦІЇ

ТЕМА НОМЕРА

ПРОЕКТИ

КНИЖКОВI НОВИНИ

ГРИМАСИ РИНКУ

ТЕНДЕНЦІЇ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №9, 2002

ПРОЕКТИ

Світлана Зоріна і проект «Буква»

29 серпня на виставці-ярмарку "Книжковий світ'2002" відбулася презентація нової книги Світлани Зоріної з символічною назвою "Передел". Автор п'яти соціально-кримінальних книжок презентувала не лише свою книгу, але й новий п'ятиповерховий (три поверхи над землею і два підземних) супермаркет "Буква" в центрі Києва.

Як відомо читачам сучасної української прози, Світлана Зоріна – письменниця, яка при написанні романів спирається на особистий життєвий досвід, тому в її героях можна впізнати когось абсолютно реального. За її словами, вона з двадцяти років працювала на алкогольному ринку, і, якщо зараз він став більш-менш цивілізованим, то книжковий бізнес переживає в 2002 році те, що переживав алкогольний у 1992-1993 роках. "Взагалі, це ненормально, що книги продаються на базарі. Будь-який товар, шампунь чи одяг ще можна уявити на ринку, але не книгу, символ знання", – впевнена Світлана.

Проект, який не має аналогів в Україні

4 вересня відбулася презентація супермаркету "Буква" для масмедіа в залі для презентацій цього ж таки магазину. Свій проект представили Світлана Зоріна, генеральний директор "Букви", Олександр Красовицький, директор видавництва "Фоліо", яке взяло на себе частину поставок книг в магазин, і Вадим Ушаков, ідеолог проекту. Як було заявлено під час презентації, адміністрація магазину абсолютно ні на кого не орієнтувалася, створюючи нову крамницю, і досі вони навіть не уявляють собі, що з цього вийде. Аналогів в Україні немає.

У нас майже ніхто об'єктивно не відстежував "життя книги" – від процесу написання і виготовлення до книжкового прилавку. Тому мета цього проекту, на думку виступаючих, – не лише продаж книг безпосередньо читачам, але й дослідження життя книги, зокрема, шляхом знайомств, зустрічей з авторами, проведенням презентацій. Світлана Зоріна знає як ніхто інший , що відшукати місце належного рівня для проведення презентації своєї книги, фільму чи CD-диску в Києві досить складно. З цією метою планується обладнати залу "на мінус першому"поверсі з кінопроектором і ресторанними столиками з дивними ієрогліфічними написами – місце майбутніх презентацій нових книг. Тут є звук, є екран, є затишок і книги на полицях.

З корифеями за філіжанкою кави "Буква" – це не просто крамниця, в якій розміщено тисячі примірників книг. Адміністрація доклала багато зусиль, щоб надати їй стиль і дух Києва. На стінах, які не зайняті книжковими полицями, є галерея портретів письменників України. Портрети Григора Тютюнника, Олександра Довженка, Василя Стуса і багатьох інших прикрашають стіни магазину, а ще незаповнені місця відведено для розміщення портретів сучасників – творців української літератури.

Є тут і так званий літературний кафетерій, де можна відпочити і поспілкуватися з колегами чи, якщо поталанить, то навіть з корифеями за філіжанкою кави.

Ціни в новому супермаркеті відмінні від цін інших місць продажу книг. Вартість книги в "Букві" приблизно на 10% вища, проте ця різниця відчувається переважно в спектрі максимально дешевої літератури. Тобто, жіночі романи та детективи на Петрівці дешевші копійок на 50, і, можливо, покупці все ж поїдуть туди саме за ними. Але "Буква" програє ринку тільки в цьому, адже магазин орієнтований не лише на любителів книг "середньої руки".

На жаль, як пересвідчилася адміністрація магазину, дистрибуційний ринок книг в Україні не розвинений до рівня супермаркетів. Виникає величезна проблема в логістиці книг, які знаходяться на полицях, а більшість українських видавців неспроможні цивілізовано і оперативно виставляти книги на продаж. Очевидно, має пройти ще якийсь час, перш ніж наші підприємці звикнуть до такого нового явища, як книжковий супермаркет.

"Буква" – це можливість вибору на будь-який смак

Зараз на полицях "Букви" вже є 35-40 тис. книг, планується довести цю цифру до 50 тис. Лише примірників російських видавництв тут – 25 тис. Деякі книги все ще їдуть з інших країн, але вже представлено близько 14 тис. книг на іноземними мовами (не лише навчальна, а різних жанрів, включаючи художню, дитячу, наукову, біографічну книгу". Полиці з книгами розставлені у формі джунглів-лабіринту, оскільки для такої кількості видань в магазині, очевидно, мало місця – загальна його площа складає 837 кв. м. (на п'яти поверхах). Зараз "Буква" працює з восьмої до двадцятої, але планує працювати цілодобово, як і більшість книжкових супермаркетів у цивілізованому світі.

Що читає зараз середньостатистичний киянин? На Петрівці подібні опитування ніколи не проводилися, наш книжковий ринок сьогодні хаотичний і недосліджений. Засновником "Букви" ще рано говорити про якісь результати. Однак, оскільки обсяг продажу планується значний за всіма категоріями книг, то через декілька місяців ми зможемо мати досить цікаві та достовірні статистичні дані. Єдине, що можна стверджувати за результатами роботи магазину протягом перших кількох тижнів, – це те, що значна частина інформації стосовно читацьких смаків, яка досі наводилася в часописах, є не завжди достовірною. За серпень в "Букві" продалося всього декілька десятків таких популярних на Петрівці жіночих романів, а література, що справді користується попитом, – це релігійна, філософська, наукова, дитяча книга, енциклопедії, наукова література. Причому значним попитом користується українськомовна книга.

Громаддя планів...

Планується, що магазин буде абсолютно безкоштовно надавати площу для презентації авторів, книги яких є на книжкових полицях в магазині, однак при цьому тут збираються враховувати те, наскільки успішно вони продаються. Варіант пригощання гостей вибирає вже автор та його спонсор, якщо він є. Буде це фуршет чи просто мінеральна вода на столах – залежить від матеріальних можливостей автора. Крім того, один раз на тиждень (планується в четвер) автори будуть зустрічатися зі своїми читачами, для цього буде спеціальна реклама, анонси. Планується один день на тиждень присвятити дитячій книзі, будуть проводитися зустрічі з малюками і культурні заходи для них.

В недалекому майбутньому планується проведення зустрічей і з зарубіжними авторами.

Вже майже створено інтернет-магазин (а радше інтернет-кіоск) на базі "Букви", вже почав працювати сайт книгарні в тестовому режимі. Як відомо, перші інтернет-магазини в світі продавали саме книгу, оскільки це найбільш пристосований товар для опису і продажу через всесвітню мережу. Але, якщо поглянути на ситуацію реально, то лише безнадійний оптиміст може сказати, що інтернет-книгарні в Україні процвітають і приносять прибуток підприємцям. Тому цей проект досить ризикований. Специфіка економічної ситуації в Україні не дозволяє уявити, як звичайний читач із села чи райцентру, приміром, з Чернігівщини чи Волині купує для себе книгу. Адже нерідко єдині на весь райцентр книгарні нараховують, як правило, не більше двох-трьох тисяч найменувань книг, три чверті яких – це література в м'якій палітурці. Що робити стоматологу або офтальмологу, які потребують для себе книгу за спеціальністю? Їхати до Києва за однією книгою? Навряд чи це реально в переважній більшості випадків. Таким чином, відсутність належної фахової літератури не може не позначитися на рівні підготовки спеціалістів, а наслідки – невиліковані пацієнти, погано збудовані будинки тощо. Єдина можливість купівлі такої книги – через Інтернет, однак і до нього доступ має далеко не кожен в українській глибинці.

Буде в "Букві" і свій кінозал. В міні-кінотеатрі демонструватимуться фільми-шедеври 20-40-х років ХХ століття – як радянського кіно, так і зарубіжного. Зал розрахований приблизно на 100 глядачів. Планується три-чотири сеанси протягом дня, і два-три вночі. Частину раритетів вже знайдено.

Другий поверх книжкової крамниці буде віддано під "всесвітню павутину", а також під читальний зал. Тут буде розміщено 6-8 терміналів і декілька вільних столів (близько 15-ти місць). Будь-яка людина зможе взяти книгу на будь-якому поверсі магазину і почитати її там. Спочатку планувалася невелика оплата за цю послугу (75 копійок), але потім прийшли до висновку, що краще зробити це безкоштовно, адже місць для читання не так вже й багато.

Будь-які зауваження з боку видавців і покупців з приводу ціни, інтер'єру будуть уважно вислухані. Персоналу супермаркету просто треба призвичаїтися до дещо незвичних умов роботи, але тут сподіваються, що через місяць все буде доведено до ідеального порядку. Занадто висока ціна на книгу означає, що вона надійшла до магазину через штучно ускладнений ланцюжок посередників, а тому адміністрація шукатиме простіших шляхів до таких видань. У "Букві" будуть відкриватися нові відділи ще протягом двох-трьох місяців.

Зрештою, це не виставка – це бізнес. Книги, які не будуть продаватися, – будуть поступово відсіюватися. Магазин створено для того, щоб він приносив прибуток. І його адміністрація впевнена, що з'єднати приємне з корисним, тобто цивілізований продаж товару любителям книги і отримання прибутків від цього – річ абсолютно природна і можлива.

Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"