журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ЗАКОНОДАВСТВО

КНИГА I РИНОК

ПРЕЗЕНТАЦІЇ

ТЕМА НОМЕРА

ПРОЕКТИ

КНИЖКОВI НОВИНИ

ГРИМАСИ РИНКУ

ТЕНДЕНЦІЇ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №9, 2002

ТЕМА НОМЕРА

«Срібне молоко»: гріхопадіння по-українськи

Валерій шевчук як філософ кохання

На цьогорічному "Книжковому світі" пройшли літературні зустрічі з багатьма відомими українськими письменниками, одним з яких є Валерій Шевчук. На презентації свого нового роману "Срібне молоко" (між іншим, це вже 86-й роман видатного прозаїка), який вийшов за спільних зусиль видавництв "Кальварія" і "Книжник", автор розповідав про власну творчість і про роботи своїх сучасників-митців.

Акція була організована газетою "Книжник-Ревю". Зрештою, між Костянтином Родиком та Валерієм Шевчуком відбулася розмова на літературні теми, до якої мали змогу долучитися й присутні журналісти та пересічні читачі, причому втручання це матеріалізовувалося у вигляді запитань.

Новий роман переносить читачів до середньовіччя, коли й відбувається гріхопадіння українських нащадків Адама і Єви. Взагалі ж, як відомо, для творчості Валерія Шевчука характерне порушення філософських питань; отож і в цьому романі головні герої шукають істину, проходячи через випробування долі. Щоправда, письменник не вважає себе "автором однієї книги", і його "Срібне молоко" зовсім не схоже на "Дім на горі", адже він як людина творча повинен мінятися, тікати від себе і самозаперечуватися.

Валерій Шевчук ніколи не прагнув бути популярним письменником, швидше – елітарним, адже серйозна література повинна нас вчити, а не розважати. Він не хотів би належати до тієї категорії письменників, книги яких читають у метро (де, як виявилося, і прочитав його останній роман Костянтин Родик, щоправда, головний редактор "Книжника-Ревю" виправдовувався тим, що просто не має часу читати книги вдома).

На зустрічах під час виставки "Книжковий світ'2002" майже кожний письменник розповідав про проблеми сучасної літератури, і Валерій Шевчук теж не залишився осторонь. Зараз, на його думку, ситуація в Україні з книгою кризова, але це цілком закономірно – на зламі епох завжди бувають застої. Потрібно вміти не загубитися, не втратити своєї індивідуальності. На думку класика української літератури, митець мусить бездоганно дотримуватись у своїй творчості п'яти рис: довершена історія, або композиція; авторська мова; повинна відчуватися "жива присутність" – пластика зображення, кольори, форма, атмосфера – не просто декорація; яскраво змальовані характери головних героїв; зміни і розвиток в процесі розвитку подій. На думку митця, з якою важко не погодитися, більшості письменників, що творять сучасну українську літературу, не всі ці правила відомі, і, відповідно, це не може не впливати на художній рівень їхніх творів.

Романи Валерія Шевчука успішно знаходять дорогу до читача і за межами України. Його твори перекладаються і продаються в США, Австралії, особливо ж його люблять і цінують у Польщі, де творчістю нашого письменника фахово займаються дослідники (у нас його романи вивчаються в курсі "Українська література ХХ століття" у вищих навчальних закладах), а наклади розходяться блискавично – так було продано переклад роману "Око прірви". Крім того, Валерій Шевчук ще й визнаний драматург – цьогорічний театральний фестиваль у Любліні починався з постановки його драми "Вертеп".

Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"