журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ЗАКОНОДАВСТВО

КНИГА I РИНОК

ПРЕЗЕНТАЦІЇ

ТЕМА НОМЕРА

ПРОЕКТИ

КНИЖКОВI НОВИНИ

ГРИМАСИ РИНКУ

ТЕНДЕНЦІЇ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №9, 2002

ТЕМА НОМЕРА

Бізнес-леді як жінка-символ нових часів

Павло Загребельний презентував свій новий роман "Брухт"

У перший день роботи виставки "Книжковий світ'2002" видавництво "Фоліо" презентувало п'ятитомник історичних романів одного з найшанованіших метрів сучасної української літератури Павла Загребельного, до якого увійшли романи "Роксолана", "Я – Богдан", "Сповідь у славі", "Первоміст", "Диво", "Євпраксія". Також було представлено новий роман письменника "Брухт".

У центрі нового роману Павла Загребельного – сучасна українська бізнес-леді. Як відомо, сучасне підприємництво на теренах СНД, а зокрема й в Україні – це нерідко світ злочинів, насильства, ошуканства. Жорстока реальність, якої автор не прикрашає. Головним героєм виступає саме жінка, тому що Павло Загребельний вважає, що українська жінка є символом мужності й сили нашої нації. В радянські часи, коли наші письменники змушені були писати про робітників і селян, Павло Загребельний писав про відомі постаті з історії, які, здавалося, тоді нікому не були потрібні. Два романи, "Євпраксія" і "Роксолана", присвятив письменник видатним українським жінкам. У ХХ столітті третьої жінки-символу, яка б стала достойною героїнею роману, знайти йому не вдалося.

Під час презентації Павло Загребельний поділився своїми думками щодо розвитку сучасної літератури, відповів на запитання присутніх. Запитання із залу про діяльність Спілки письменників України викликало у письменника ностальгічні спогади про минуле. На жаль, поскаржився метр, ця організація нині переживає нелегкі часи. Колись СПУ мала своє видавництво, журнали, будинки творчості, в неї був літфонд (10% від гонорару за будь-яку книгу відраховувалося до цього фонду) – таким чином письменницька організація за радянських часів заробляла гроші, які виділялись для допомоги письменникам, видання їхніх книг, вирішення побутових питань для митців слова. Зараз цього всього вже немає. Щоправда, такої, як у нас, письменницької організації, ніколи не існувало, скажімо, в США, однак навряд чи це якось вплинуло на розвиток американської літератури.

Взагалі ж завдання літератури, вважає Павло Загребельний, – зберегти національну ідентичність. Відповідно, завдання письменника – боротися за збереження нації, мови та інших культурних цінностей.

Розмова точилася і навколо української історії, видатних постатей нашої давнини. Вождем нації Загребельний традиційно вважає Богдана Хмельницького, Мазепа лишається для нього ні зрадником, ні національним героєм, радше трагічною неоднозначною постаттю; і зараз тільки молодий і повний сил та ентузіазму автор може зібрати настільки багато матеріалу, щоб написати дійсно правдивий роман про трагічну постать Івана Мазепи.

Павло Загребельний подякував видавництву "Фоліо", яке робить велику, просвітницьку справу, видаючи його твори і не лише його. П'ятитомник вийшов невеликим накладом – 1,5 тис. примірників, щоправда, ціна його (близько 500 грн.) досить висока для простого українського прихильника творів українського класика. На виставці було лише декілька екземплярів збірника, оскільки він щойно вийшов із друкарні, і представники "Фоліо" не зовсім впевнено називали ціну. Це видання було виставковим експонатом на "Книжковому світі'2002". Наклад нового роману "Брухт" – 4 тис. примірників, і ціна його близько 10 грн., тож він викликав більший ажіотаж відвідувачів.

На ярмарку всі нові романи "Фоліо" були представлені для покупців у кількості, не достатній для того, щоб задовольнити попит. Щоправда, у вільному продажу всі ці книги з'явилися в Києві вже за тиждень.

Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"