журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

КНИЖКОВИЙ РИНОК

ТЕМА НОМЕРА

МАРКЕТИНГ

ТЕХНОЛОГІЇ

ЗАПРОШУЄМО ДО ОБГОВОРЕННЯ

ТЕНДЕНЦІЇ

ПРЕЗЕНТАЦІЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №7, 2002

ТЕНДЕНЦІЇ

Книги з кіноекрану

Міжнародний книжковий ярмарок у Варшаві, який відбувся у травні, привернув увагу широкого кола читачів. Торік прибуток із продажу книг у Польщі збільшився на 7 відсотків. Прогнози на цей сезон ненайкращі, проте твердження про кризу було б перебільшенням.

З 1996 року в Польщі систематично зростала кількість найменувань і накладів виданих книг. Ця тенденція утримувалась до 2000 року, який став рекордним: було видано 150 тис. найменувань, а загальний наклад збільшився до 160 млн. примірників. Видавці могли б "вмити руки". Але минулий рік охолодив надмірний оптимізм: кількість назв виданих книг зменшилась на 5%, а перших видань – аж на 8%.

Останній показник є особливо красномовним, оскільки показує, що ризик, пов'язаний з публікацією нових творів, суттєво змінився.

Якщо до цього додати невеселу ситуацію у відомих видавництвах, які минулого року диктували моду на книжковому ринку, то зараз маємо сумну картину. Наприклад, Panstwowy Instytut Wydawniczy зафіксував спад прибутку на 17%; знане своїми заслугами у справі популяризації польської літератури видавництво Dolnoslaskie втратило 24%, а Czytelnik – аж 35%.

Навіть видавництво Szkolne i Pedagogiczne – найбільша видавнича фірма Польщі з випуску і продажу шкільних підручників – у черговий раз зазнає зменшення обігу на 5%. Поволі перестає також дивувати приклад гіпермаркетів, де за безцінь можна зібрати колекцію польської прози XX ст. або ексклюзивну Бібліотеку класики видавництва Dolnoslaskie.

І все ж видавництва запустили друкарські машини на повну потужність – книги йдуть до читачів з екранів телевізорів та кінотеатрів.

Знову Поттер

Пригоди Гаррі Поттера стали хітом, а тираж чотирьох томів наразі сягнув 1,7 млн. екземплярів. Завдяки магії продажі видавництва Media Rodzina протягом року зросли на 460%.

Річ не тільки в привабливості симпатичного чарівника в окулярах, але і в тому, що Поттер – це не тільки історія, відтворена (поки що) у чотирьох томах, але й фільм, який приніс небачені прибутки, тобто популярності книг сприяє майстерно знятий фільм.

"Поттероманія" охопила багато сфер повсякденного життя: зображення Гаррі є на зошитах, м'ячах, на чому завгодно, покупці "розмітають" розмальовки, біографії авторки тощо. Всім відомо, що письменниця пише продовження, і ніхто не сумнівається в тому, що воно миттєво буде перекладено і видане, а можливо, треба чекати на нову екранізацію.

Влучило "в десятку" й познанське видавництво Zysk i S-ka. Прибутковою стала історія про молоду, амбітну та самотню Бріджит Джонс, також екранізована.

Дві книги про Бріджит в авторстві Хелен Філдінг розійшлися мільйонним накладом. Цей твір став поруч із світовими бестселерами. Варто додати, що наклад понад мільйон примірників востаннє був видрукований у Польщі в 1990 році, коли видавництво WGW, що вже не існує, випустило "Перервану декаду" – інтерв'ю з Едвардом Гереком, який був першим секретарем Польської об'єднаної робітничої партії з 1970 до 1980 рр.

Видавництво Amber підготувало серію "Для фанів Гаррі Поттера", в якій є повісті Джона Беллаірса про пригоди Люїса Барнавелта. Видавництво W.A.B. підготувало повісті про ще одного кузена чорнокнижника в окулярах, Артеміся Фовлу (автор – Е. Колтер).

Amber також переклав і видав книгу авторки-дебютантки Ізабель Вольф "Матримоніальний щоденник" великим, як для невідомого автора, накладом 20 тис. примірників.

За перо взялися і польські письменники. Частина їх взяла участь у конкурсі на опис долі польської Бріджет. Дякуючи Хелен Філдінг, на польському ринку стала відомою Катаржина Грохола. Її книга "Ніколи у житті!" видавництва W.A.B. розійшлася накладом 70 тис. екземплярів, продані ще 60 тис. примірників її іншого рома -ну, видрукованого видавництвом Proszynski i S-ka, те ж очікує і нову книгу пані Катаржини.

Пошук ніші

Про істотний зв'язок твору і фільму свідчать не тільки Гаррі Поттер і Бріджит Джонс, але і ренесанс Дж. Р. Р. Толкієна.

"Володар кілець" виданий аж трьома видавництвами: Zysk i S-ka, Amber, Muza (останнє має право на відомий переклад Марії Скібнєвської). Наклад трьох томів сягнув 200 тис. примірників.

Несподіваний успіх Гаррі Поттера видавці пояснюють існуванням певних вільних ніш. Однією з них є література дитяча та молодіжна, про що свідчить хоча б минулорічний успіх Покемонів. Видавництво Egmont заполонило ринок різноманітними книгами про цих істот (наклад – понад 300 тис. примірників).

Egmont спеціалізується на дитячій і молодіжній літературі, а в 1997 році ним започатковано популярну серію "Страшні історії".

Цим сегментом ринку зацікавилось і видавництво W.A.B., яке покладає великі надії на книгу Джоани Фабицької "Шалене життя Рудольфа" – розповідь про нелегку юність Адріана Молє.

А от видавництво Bellona, відоме в основному книгами військової тематики, почало видавати календарі, особливість яких у тому, що видаються вони не на початку року, а щотижня (їх наклад – 10 тис. примірників).

Чим завдячуємо Грохолі

Найбільша заслуга Катаржини Грохоли – не літературна цінність її книг, а успіх у заохоченні видавців фінансувати рідних літераторів. W.A.B. вдячне і Мануелі Гретковській за "Польку" (25 тис. екземплярів), і "Апокрифові Аглаї" Є. Сосновського, що викликав великий резонанс.

Одне з найкращих видань видавництва Proszynski i S-ka – роман Януша Л. Вишневського "С@мотність у Мережі" (24 тис. екземплярів).

У некращому для читача році це видавництво може похвалитись "Останнім потоком" Януша Гловацького (10 тис. екземплярів).

З польськими виданнями пов'язана непохитна позиція краківського видавництва Znak. "Піаніст" – окупаційні мемуари Владислава Шпільмана – розійшовся 45-тисячним накладом, який до осені, можливо, збільшиться у 2 рази, популярності роману сприяє також фільм Романа Поланського. Біографія професора Джозефа Тішнера, написана Войцехом Боновічем, розійшлася накладом 30 тис. екземплярів, як і "кулінарний" твір "З'їсти Краків" Роберта Макловіча і Станіслава Манцевіча (23 тис. екземплярів).

На польському ринку велика конкуренція. На успіх можна розраховувати не тільки покладаючись на літературні принади твору, але й на добре підготовлені акції, грамотну дистрибуцію.

За невеликий час "впали" три великі книжкові гуртовні: Liber, Kwadro і Bertelsmanna Media, які мали 10% на ринку дистрибуції у 2000 році. Видавці шукають нові шляхи розповсюдження книг.

Деякі книготорговельні організації спеціалізуються на продажу книг поштою. Одержувачі книг таким шляхом вважаються членами клубів читачів, можуть отримувати різноманітні видання навіть за половину ринкової ціни (що також є інструментом залучення нових читачів), отримують у подарунок календарі та годинники.

На продаж розсилкою припадає біля 30% книжкової дистрибуції, через Інтернет продається 3%. Так чи інакше видавці будуть шукати різні шляхи збуту книг, інші, ніж продаж книг на кілограми, що свого часу відбувалася в ряді гіпермаркетів Hit (восени 1999 р. ціна за кілограм книг становила 4,99 злотих (6,10 грн.).

Вже не дивує те, що читач купує 15 книг за 20 злотих (25 грн.) на вагу чи одну в книгарні за таку ж суму. А про якість літературної продукції нема що й говорити. На цей сезон пропонується широкий вибір.

За матеріалами часопису Polityka

 
© агенство "Стандарт"