журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

КНИЖКОВИЙ РИНОК

ТЕМА НОМЕРА

МАРКЕТИНГ

ТЕХНОЛОГІЇ

ЗАПРОШУЄМО ДО ОБГОВОРЕННЯ

ТЕНДЕНЦІЇ

ПРЕЗЕНТАЦІЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №7, 2002

МАРКЕТИНГ

Адресна розсилка: pro і contra

На українському книжковому ринку стає тісно, хоч нині на рік у нас видається лише один примірник книжки на двох жителів. (Для прикладу: в 1930 році книжок в Україні видавалося в сім разів більше.) Відповідно, все більш актуальним стає питання про те, як найшвидше і найвигідніше продати надруковану книгу. Кожне книжкове видавництво вирішує цю проблему за власними рецептами. Ми поцікавилися у представників кількох київських видавництв, як вони ставляться до використання
в своїй роботі так званої адресної розсилки (direct-mail). Як виявилося, більшість фахівців (принаймні,
з числа тих, до кого ми звернулися) сприймають адресну розсилку позитивно. Більшість, але не всі.
В чому причина такого "різночитання"? Залишаємо це питання на розсуд читачів.

Завідуючий відділом реалізації видавництва "Основи" О. Крищен-ко: "На жаль, адресна розсилка рекламної інформації, зокрема прайс-листів про наші нові видання, хоч і використовується нами, але не приносить очікуваного ефекту. Наприклад, весною цього року ми розіслали міні-каталоги (180 позицій) за адресами близько чотирьох сотень потенційних клієнтів – бібліотек, книжкових магазинів, інших книготорговельних організацій. Із них лише приблизно тридцять закупили в нас продукції на суму аж 20 тис. грн. Звичайно, говорити про результативність при таких цифрах – несерйозно. Можливо, це пояснюється тим, що зараз – літній сезон? Однак і раніше ефект від подібних акцій був не набагато вищим.

Ще мізернішими є показники від використання цільової реклами – розсилки проспектів на окремі видання.

Більше надій ми покладаємо на інтернет-магазин, який плануємо відкрити. У той же час повністю відмовлятися від адресної розсилки, скоріш за все, не будемо, незважаючи на її низьку ефективність, – адже поки що не у всіх наших клієнтів є доступ до Мережі".

Завідуюча відділом збуту видавництва гуманітарної літератури "Абрис" Т. Земляна: "Ми практикуємо адресну розсилку рекламної інформації про наші видання, особливо новинки. На мій погляд, така практика – найбільш ефективна саме для нас, видавництва, яке спеціалізується на друкованій продукції переважно навчального характеру. Розсилка здійснюється за адресами близько шести сотень оптових клієнтів – це книгарні, приватні підприємці, колишні облкниготорги, бібліотеки. Перші замовлення починають надходити, як правило, дуже швидко – буквально через три дні після розсилки. Найбільш оперативно реалізуються найходовіші видання. Наш досвід показав, що, приміром, рекламування продукції шляхом публікацій у періодичних виданнях приносить значно менший ефект, у той же час вартість витрат на рекламу в подібних випадках є значно вищою".

Завідуючий відділом реклами і реалізації видавництва "Дніпро"

В. Шевченко: "В нинішньому році ми започаткували адресну розсилку буклетів, у яких розміщуємо інформацію про нові видання. Зокрема, інформацію про дев'ятитомне видання "Тисяча років української суспільно-політичної думки" (вартість якого 750 гривень) ми розіслали за адресами близько тисячі наших потенційних клієнтів, а це в першу чергу гуманітарні вузи, політичні партії, громадські організації, банки. Виданням зацікавилися близько 10%. На мою думку, це непоганий результат.

Досить широко ми використовуємо також розсилку прайс-листів по книготорговельних організаціях. Ефективність такого методу є високою: відгукуються, як правило, більше половини оптовиків, з якими ми працюємо постійно, а це понад 50 книготорговельних структур різних форм власності".

Представник одного з відомих київських видавництв, котрий просив не вказувати назви видавництва, досить скептично прокоментував досвід використання реклами власної продукції шляхом здійснення поштових відправлень. За його словами, для реклами було відібрано кілька дорогих подарункових видань, інформацію про які видавництво надіслало на адреси більше ста солідних клієнтів – великих підприємств, банків Києва. Зокрема, потенційним покупцям пропонувалися двотомник вартістю 200 грн. і багатотомне видання за 300 грн. Відгукнулося лише кілька адресатів, і це, на думку представника видавництва, не є відповідним до того, на що розраховували ініціатори акції. "Ми віддаємо перевагу більш традиційним способам реклами своєї продукції, – повідомив він. – А саме – беремо участь у книжкових ярмарках". На його думку, наш рекламний ринок перенасичений.

Можливо, наш останній співрозмовник і мав рацію, коли казав про "перенасичення рекламою", однак це аж ніяк не стосується книжкового ринку. І взагалі, річ не в перенасиченні, а в невмінні користуватися сучасними інструментами продажів. Час вчитися!

Власна інформація

 
© агенство "Стандарт"