журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

КНИЖКОВИЙ РИНОК

ТЕМА НОМЕРА

МАРКЕТИНГ

ТЕХНОЛОГІЇ

ЗАПРОШУЄМО ДО ОБГОВОРЕННЯ

ТЕНДЕНЦІЇ

ПРЕЗЕНТАЦІЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №7, 2002

ТЕМА НОМЕРА

До школи без книжок, або Аварійне держзамовлення

Якби учні другого класу нової, 12-річної, системи освіти започаткували у середній школі практику колективних академвідпусток, ніхто б не здивувався. Адже навчатися за старими книжками другокласникам неприпустимо, а підручники нового змісту на початок липня були відсутні фізично. Кілька відсотків профінансованого на той момент держзамовлення аж ніяк не задовольнили навіть потреби пріоритетної початкової школи.

Форму державного замовлення у забезпеченні учнівської молоді підручниками Україна зберегла з двох причин. По-перше, свого часу з'ясували, що дотації держави на підручники економічно невигідні, тому краще їх видавати і забезпечувати ними централізовано. По-друге, в умовах економічної нестабільності всі учні не в змозі купити підручники, і небезпека зірвати навчальний процес цілком реальна. Тож забезпечення підручниками є однією з форм соціального захисту учнів. Учень сплачує лише невелику суму – до 10 грн. на рік – за користування комплектом підручників. А діти з малозабезпечених сімей, інваліди, які мають право на загальні пільги, від цього внеску звільняються. Хоча держзамовлення на підручники саме потребує дедалі серйознішої підтримки, бо існує в кредит і з боргів не вилазить.

Наприкінці весни, за інформацією президента громадської асоціації "Навчальна книга" Олексія Дубаса, держзамовлення було профінансовано лише на 5%. І майже всі ці мізерні кошти пішли на забезпечення підручниками початкової школи, яка переходить на новий зміст навчання. На початок липня, як засвідчив заступник керівника Головного управління змісту освіти Міністерства освіти і науки України Василь Туташинський, майже нічого не змінилося: "Щойно лише з минулорічною заборгованістю розрахувалися, а на нові видання фінансування не було зовсім. Я не вірю, що 1 вересня діти не отримають нових підручників, бо питання порушувалося на найвищому рівні. Але ситуація загрозлива – до початку нового навчального року залишилося обмаль часу. Якщо 11-річна школа забезпечена за рахунок минулих років, то нинішнім другокласникам користуватися старими підручниками неприпустимо".

"Освіта", "Світ", "Равлик", "Школярик", "Перун", "Знання" – ці та інші видавництва на конкурсній основі виборюють право не держзамовлення. І хоча саме на видавцях, їхньому сумлінні тримається бодай мінімальне забезпечення навчальною книжкою (часто вони друкують підручники власним коштом, погоджуються на кількарічні кредити), не завжди вдається врятувати ситуацію: процес друкування потрібної кількості підручників триває кілька місяців, часом до року.

Багато видавництв мають у своїх портфелях по кілька десятків держзамовних підручників. "У плані на цей рік у нас стоїть 60 найменувань літератури для вищої освіти, – говорить директор видавництва "Вища школа" (м. Київ) Володимир Ховхун. – Утім, це ще нічого не означає: держзамовлення починається з фінансування".

Найкраще фінансується середня освіта, а у ній – початкова школа. Другою у черзі на державне фінансування стоїть профтехосвіта, третьою – вища. Найгірша ділянка – підтримка позашкільних закладів. Еколого-натуралістичні, техніко-технологічні центри і гуртки естетичного виховання по усій адмінвертикалі потрібну навчальну літературу видають або власним коштом, або коштом видавництв. Проте це буває вельми рідко.

Загалом середню освіту забезпечено підручниками на 80%: є предмети, з яких державного тиражу підручників недостатньо. Школи отримують їх в принципі рівномірно через систему замовлень обласних управлінь освіти. Краще забезпечені лише київські учні, бо є можливість залучати додаткові кошти на придбання підручників, а також завдяки програмі "Столичний підручник". З іншого боку, навіть якщо у батьків є гроші на книги, не у кожному населеному пункті є своя Петрівка з величезним асортиментом підручників.

Забезпечення навчальною літературою вищої школи неоднорідне: гуманітарна сфера – 70%, технічні науки – 15%. Технічні спеціальності напрочуд різноманітні, багато з них – дуже вузькі. Наявність одного підручника з курсу – щастя, про асортимент говорити поки що не доводиться.

Крім гуманітарної, зазвичай "вершки збирає" й економічна освіта. Економічні вузи мають більший, ніж решта, позабюджетний фонд, а фахова кмітливість дає можливість залучити додаткові кошти і розрахувати вигідність видавничих проектів.

Взагалі ж на замовлення вузів видавництва рідко друкують більше тисячі копій підручників. Як правило, замовлення ці складають п'яту частину накладів, решта йде у вільний продаж.

У переважній більшості країн держзамовлення на підручники не існує: або батьки самі купують їх своїм дітям, або ними повністю забезпечують бібліотеки при навчальних закладах, або існує система обміну: здаєш старі – отримуєш нові. Що заважає Україні обрати іншу систему забезпечення підручниками, якщо держзамовлення, за великим рахунком, себе не виправдовує?

Відповідь поки що беззаперечна: низька платоспроможність громадян. Та й більшість навчальних закладів не можуть похвалитися заможністю. Не рятує навіть те, що за останні три роки, за даними асоціації "Навчальна книга", середня ціна на підручник знизилася на 1 грн. і становить 5 грн. 30 коп.

Поки верстався номер. За словами заступника державного секретаря Міносвіти Григорія Науменка, на середину серпня держзамовлення на навчальну книжку для середньої освіти було профінансовано на 50%. Підручники для 2-го класу нової, 12-річної, системи навчання оплачено повністю, доставка їх у школи триває. Закладам профтехосвіти за півмісяця до початку занять на комплектування підручниками від держави не надійшло жодної копійки. Пан Науменко сподівається, що завдяки домовленностям із видавцями до 1 вересня учні отримають більшість літератури, решту – впродовж перших місяців навчального року.

Олена Іващук

 
© агенство "Стандарт"