журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

КНИЖКОВИЙ РИНОК

ТЕМА НОМЕРА

МАРКЕТИНГ

ТЕХНОЛОГІЇ

ЗАПРОШУЄМО ДО ОБГОВОРЕННЯ

ТЕНДЕНЦІЇ

ПРЕЗЕНТАЦІЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №7, 2002

КНИЖКОВИЙ РИНОК

Недоліки і переваги перебудови

Від перебудови в підземному "Світі книги", що на площі Слави в Києві, програли деякі дрібні торговці, неспроможні тепер оплачувати оренду. А чи змінилося щось для покупців-читачів?

Адміністрацією "Світу книги" планувалося розмістити видання по тематичних рубриках, щоб зробити пошук літератури більш зручним для відвідувачів. Певні зміни щодо цього вже відбулися, хоча одразу зорієнтуватися в нових крамничках важко, навіть обслуговуючий персонал ще трохи блукає в лабіринтах підземного світу, а табличок, які орієнтували б пересічного покупця, не видно. Будемо сподіватися, через те, що ще не закінчено реконструкцію.

Крім того, змінився інтер'єр підземної площі. Зараз на першій, вже перебудованій її половині, покриття підлоги замінене на керамічне, а всі торговельні місця перероблено на міні-маркети. Планується, що друга половина повністю буде закріплена за одним підприємством, і там розміститься великий книжковий супермаркет з касовим апаратом, засобами застереження крадіжок тощо. Всі зміни відбуваються швидкими темпами. Першу частину комплексу переобладнали приблизно за місяць, тобто вся реконструкція займає 2-2,5 місяці.

Оскільки всі ці роботи велися не за гроші адміністрації, а коштом самих підприємців, то більшість із них просто не витримали такого цінового навантаження. Заміна підлоги і нове устаткування для робочих місць потребували чималих внесків, до того ж після реконструкції збільшилась орендна плата, що різко зменшило кількість продавців книг, які можуть витримати такі зміни. Це по кишені лише тим підприємцям, які мали в попередньому розкладі більше двох яток. Тепер найменший магазин займає 10-15 кв. м, і якщо раніше подвійне (дві ятки) місце орендувалося приблизно за 2,2 тис. грн. на місяць, то тепер за найменшу торговельну площу, яку може зайняти підприємець, йому доведеться сплачувати близько 5 тис. грн. Проте книг, на перший погляд, стало навіть більше; оскільки тепер вони розташовуються не на прилавках, за спинами і в ногах продавців, а на полицях від стелі до підлоги корінцями палітурок до споживача (як на звичайній книжковій полиці у нас вдома). Покупець може вийняти будь-яку книгу, погортати її, ознайомитися зі змістом. Щоправда, дуже жаль, що через витрати на переобладнання і збільшення платні зникли деякі ятки. Так, у "Світі книги" була точка продажу "Веселки" за цінами видавництва. Всім відомі творці дитячих книг просто не змогли орендувати пропоновану площу, адже прибуток від продажу їх видань і раніше був не такий великий, як цього хотілося.

Продавці ще досить приголомшені змінами, щоб чітко висловити свою точку зору щодо перебудови. Хоча перше, що можна від них почути, – це про різке збільшення крадіжок книг. Оскільки торговельне місце не обладнане ніякими засобами безпеки і на весь магазинчик є лише один продавець (у час пік – два), дуже легко будь-яку книгу "непомітно" покласти собі у пакет, а потім вийти. Тим більше, що навіть до найменшого магазину є два входи (крім того, через колони у підземному переході багато магазинчиків мають не прямокутну або квадратну форму, а вигнуту, із закутками), а стіл продавця стоїть саме в кутку. За кілька перших днів роботи після відкриття в одній із крамничок вже сталася крадіжка грошей. Зайшло двоє молодиків, і поки один відволікав продавця запитаннями про "потрібні" йому книги, інший, перегнувшись через стіл, забрав усю виручку, близько 300 грн. Звичайно, одразу ж всі інші працівники почали обережніше ставитися до грошей, але зникнення книг для них залишається величезною проблемою, адже кожен продавець виплачує за втрачену книгу з власної зарплатні.

Також продавці незадоволені новою підлогою. Раніше, коли підлога була такою, як в звичайному підземному переході, вона була більш пристосованою для ходіння багатьох тисяч ніг, зараз же вона слизька, що просто небезпечно. В суху погоду це не так помітно, але незабаром настане дощова осінь, а за нею прийде сніжна зима... Прибиральниці обурюються, прогнози невтішні, адже через підземний перехід, крім покупців, проходять ще тисячі людей, які поспішають у своїх справах. Шкода, що адміністрація забула про перше призначення підземного переходу і звертала увагу лише на естетичний бік оформлення крамниць.

Є і переваги: покращилися умови роботи для продавців. Так, тепер у приміщенні буде шафа для одягу працівників. Влітку, можливо, це і не так важливо, а от взимку, коли в підземному переході тепло, необхідно кудись подіти верхній одяг. Тепер ця проблема вирішена. Стіл, а також шафки для книг, звичайно ж, зробили зручнішими робочі місця.

Кожен підприємець сам обирав інтер'єр і матеріали для оснащення свого торговельного місця, планував кількість полиць і шухляд. Щоправда, таке різноманіття залишає враження не цілісного торговельного майданчика, а розрізнених крамничок.

Радісно, що кількість місця, відведеного під книги, не змінилася, всю площу, що раніше була зайнята книжковими ятками, після реорганізації буде віддано знову ж таки під книги. Інші товари так і залишаються продаватися в "прикнижковій" зоні.

Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"