журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
РЕДАКТОРСЬКА КОЛОНКА

ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

ТЕМА НОМЕРА

РЕКЛАМА

СКАНДАЛ

СКАНДАЛИ

НАПРЯМКИ

МАРКЕТИНГ

ТЕНДЕНЦІЇ

СУБ’ЄКТИ РИНКУ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №5, 2002

ТЕМА НОМЕРА

УАВК допомагає видавцям у боротьбі проти нечесної гри влади

З'явилася інформація про перевірку видавців Державною податковою адміністрацією через своєрідне трактування певних законодавчих та нормативних актів. Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів як громадська організація, яка захищає права підприємців цієї галузі, почала активні дії для припинення такої практики.

У відповідь на лист №2685/7/15-1217 від 14.02.2002 р. Державної податкової адміністрації України, де надаються роз'яснення, в якому випадку можна застосовувати пільговий режим оподаткування прибутку підприємств, УАВК звернулася з листами до голови Державного комітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення Івана Чижа, голови Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Олександри Кужель, а також з позовною заявою до Державної податкової адміністрації України. Олександр Афонін, голова УАВК, розповів про те, як проходить процес переговорів.

"Книжковий огляд": Хто ж все-таки винен у перевірках доходів видавців, отриманих від продажу видавничої продукції безпосередньому споживачу?

Олександр Афонін: Державний комітет інформполітики відхрещується від того, що давав якісь там рекомендації Податковій адміністрації України щодо того, кого вважати кінцевим споживачем. Тому він на підставі мого звернення підготував і направив відповідного листа до ДПА стосовно того, що Держкомінформ заперечує подібні дії податкової і вважає їх неправомірними по відношенню до видавців. Наскільки мені відомо, з центрального апарату ДПА було віддано команду до обласних відділків – не чіпати видавців.

Наша асоціація дізналася про проблеми тернопільського видавництва "Астон", і хоча воно не є членом асоціації, наш юрист підготував позивну заяву до Тернопільської податкової адміністрації з посиланнями на всі існуючі джерела і закони про те, що дії Державної податкової адміністрації неправомірні, бо роз'яснення і трактування тих чи інших термінів, які включено до законів України, є прерогативою Верховної Ради України і відповідних комітетів, які готували ці документи і закони. Комітет Верховної Ради з питань фінансів та банківської діяльності дав своє роз'яснення минулого року, що ніяких обмежень у використанні цього положення закону немає і Державна податкова адміністрація не має права на подібні стягнення і дії. Видавництву "Астон" довелося піти на крайні заходи, тому 17 травня відбудеться арбітражний суд в м. Тернополі. На щастя, це єдина перевірка, яка закінчилася подібним чином, всі інші податкові адміністрації в регіонах виявилися більш толерантними і не пішли на подібну конфронтацію. Я не думаю, що в подальшому податкова поліція буде намагатись зняти гроші з видавництв, посилаючись на даний лист.

"КО": Що планує зробити Державний комітет інформполітики в найближчі роки для полегшення податкового тиску на видавців?

О.А.: Ми не залишаємо надії на те, що нам все-таки вдасться змінити законодавчу базу. Щойно, 13 травня, відбулося позачергове засідання колегії Держкомінформу, на якому розглядались питання стану книговидавничої галузі і прийнято рішення звернутись до Кабінету Міністрів з проханням і з вимогою про прийняття політичного рішення і внесення відповідних змін до прийнятого закону з врахуванням точки зору видавців. По-перше, подовжити чинність закону на три роки, бо фактично його дія закінчується 1 січня 2003 року; по-друге, змінити формулювання податку на прибуток, щоб не виникало в подальшому таких колізій; по-третє, прийняти рішення про підготовку до введення в дію у 2004 році положення закону про зняття ПДВ з усіх аналогічних операцій на п'ять років. З цією позицією погоджується Іван Чиж. Наступного тижня планується провести розширену нараду при віце-прем'єрі України, де Держкомінформ буде представляти його голова Іван Чиж з двома своїми заступниками, представляти видавничу галузь будемо я і мій заступник Микола Сенченко. Також будуть присутні міністр фінансів, міністр економіки та їх заступники і представники ДПА. Ми маємо намір кардинально вирішити питання саме по цьому закону.

"КО": Які практичні кроки ви будете робити для боротьби з подібними проявами тиску на видавців з боку чиновників?

О.А.: Сьогодні УАВК ставить питання дуже жорстко: потрібно узгодження тих законодавчих нормативних актів, які готуються чи будуть готуватись на рівні Держкомінформу, Кабінету Міністрів, Міністерства освіти і мають узгоджуватися з представниками громадських організацій, які представляють видавничу галузь. Це норма і звичайна практика в західноєвропейських країнах, і Україна теж не повинна пасти задніх в цій справі. Я вніс пропозицію про те, щоб звернутись до Кабінету Міністрів і провести перевірку 2-3 областей, де зараз склалася найскладніша ситуація в стосунках між видавцями і ДПА, де більше всього "наїжджають" і виганяють з приміщень, які займають видавці. Сьогодні найбільше питань у нас виникає в Житомирській, Херсонській, Миколаївській областях – там практично немає видавництв, а це перша ознака тиску на підприємців з боку влади, адже не росте там, де не сіють, не підживлюють. На жаль, останнім часом у нас виникають серйозні питання до тернопільських чиновників. Крім того, були претензії й до органів управління Донецької області, щоправда після наших листів і звернень вони почали виправлятися, припинили свої дії.

Ще ми вимагаємо створення експертної ради при віце-прем'єрі України із числа представників видавничої галузі, а саме: Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів, господарча асоціація книгорозповсюджувачів України, асоціація "Навчальна книга" мають бути представлені і повинні бути експертами, щоб документи, які прийматимуться на рівні Кабінету Міністрів, були узгоджені з логікою життя і з логікою існуючих законів. Щоб не було так: вже прийняли постанову, відмінити її начебто вже складно, адже потрібно визнати, що перше рішення було невірним, а від цього страждають як підприємці, так і споживачі.

В окремих випадках ми навіть будемо звертатися до найвищих посадових осіб держави і вимагати звільнення від посадових обов'язків тих чиновників, які, на нашу думку, приймають рішення, котрі йдуть не на користь справі. Не вирішивши проблеми на цьому рівні, ми будемо подавати справи на розгляд суду. Сьогодні ми жорстко в рамках закону відпрацьовуємо цю технологію, адже підприємці просто будуть вимагати те, що їм держава мусить дати за законом. Вже досить писати "плакальні" листи, досить ходити і стукати в двері, очікуючи, поки чиновник змилостивиться і вислухає нас.

"КО": Як УАВК планує співпрацювати наступні 4 роки з новим складом Верховної Ради?

О.А.: Ми вже направили керівникам кожної фракції звернення від Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів з проханням виправити фатальні помилки, які було зроблено попереднім складом Верховної Ради, що прирівняв книгу до звичайного товару, такого, як взуття чи косметика, а не до інтелектуального продукту, до надбання культури нашого народу. Ті 15-20 млн. грн., які збирають податківці з усього, що пов'язано з виданням книги, не врятують бюджет України, послаблення ж дасть змогу і розширити видавничу діяльність, і залучити нових людей, і збільшити відрахування, а за рахунок надходження живих коштів усі ми і зрештою Україна лише виграємо. Зараз і Міністерство фінансів, і ДПА, відмовляючи в прийнятті законодавства щодо книги, посилаються на те, що вони не можуть порушувати систему: в Україні всі виробники мусять оподатковуватися однаково. Можна навіть провести таку аналогію: це позиція дуже правильного батька, який побачивши, що його дитина тримається за одвірок, зачиняє двері, прищемляючи їй пальці. Із принципу: двері мають бути зачинені! Отак і з нашою книгою.

Зараз дві фракції (Соціалістична партія України і Блок Юлії Тимошенко) погодилися підтримувати наші ініціативи по проведенню цього закону. Відбувся "круглий стіл" за участю Л. Танюка, представника блоку "Наша Україна", який заявив про те, що вони теж будуть підтримувати ці позиції, так що я думаю, що ми зможемо набрати відповідну кількість голосів у Верховній Раді для зрушення справи з мертвої точки. На жаль, якщо брати до уваги процедуру проведення закону, ми просто не вкладемося в цей бюджетний рік, до прийняття бюджету на 2003 рік, щоб провести цю позицію закону про податок на додану вартість. Тепер доки сформується керівна ланка Верховної Ради, доки будуть вирішуватися інші проблеми, що стоять перед новим складом ВР, ця процедура буде затягуватися. Треба працювати. Встигнемо – добре, не встигнемо – все буде перенесено на 2003 рік.

P.S. У найближчому числі "Книжковий огляд" проінформує читачів про рішення арбітражного суду у Тернополі.

Інтерв'ю провела Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"