журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
РЕДАКТОРСЬКА КОЛОНКА

ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

ТЕМА НОМЕРА

РЕКЛАМА

СКАНДАЛ

СКАНДАЛИ

НАПРЯМКИ

МАРКЕТИНГ

ТЕНДЕНЦІЇ

СУБ’ЄКТИ РИНКУ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №5, 2002

ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

Як книга може нашкодити

Видавництва і поліграфічні підприємства України разом з Міністерством освіти і науки почали підготовку до початку нового навчального року – провели "круглий стіл", присвячений проблемам створення якісного національного підручника для загальноосвітньої школи. Книговидавці говорили про неритмічне фінансування, високі податки на продукцію, необхідність підвищення якості та зниження собівартості вітчизняного паперу.

ьогодні замовлення на видання підручників розміщаються винятково на українських поліграфічних підприємствах різної форми власності, які повинні використовувати папір і картон тільки вітчизняного виробництва. На виготовлення підручника з чорно-білими ілюстраціями необхідно два місяці, а з кольоровими – чотири. До цих термінів варто додати ще півтора місяці для стовідсоткової передоплати замовлення на виготовлення паперу, а також час на доставку готової продукції до користувачів. І хоча за роки незалежності в Україні, єдиній з усіх країн СНД, були створені національні підручники з усіх предметів, все одно потрібно встигати за реформованими навчальними планами і програмами.

Міністерство освіти і науки вже оголосило конкурс на створення підручників для початкової школи і планує замовляти ці підручники для 1-2 класів повними тиражами без попередніх іспитів, як це робилося досі. Річ у тім, що загальноосвітні школи не тільки переходять на новий термін навчання, але й навчання стає змістовно іншим. Тому потрібні нові підручники, і в першу чергу саме для 1-2 класів, бо в новому навчальному році їм вже навчатися за реформованими планами. Наскільки якісним виявиться той чи інший підручник, у міністерстві будуть визначати за допомогою системи зворотного зв'язку з учнями, вчителями, батьками. Такий зв'язок в Україні буде налагоджений вперше.

Про позитивну оцінку фахівцями підручника свідчить рекомендація Міністерства освіти на титульній сторінці книги. Така рекомендація може стояти на кількох підручниках з однієї дисципліни і для одного й того ж класу. Вчитель сьогодні має вибір серед рекомендованих МОН України підручників, адже усі вони відповідають єдиному навчальному плану і єдиним навчальним програмам України. А за якою методикою давати знання дітям – творче право кожного викладача.

Новими підручниками в поточному навчальному році шкільні бібліотеки були забезпечені тільки на 70%. Безкоштовно ними користувалися пільгові категорії учнів, а інші вносили відповідну плату. Незважаючи на те, що вдалося істотно зменшити собівартість підручника (у середньому торік вона склала 5 грн. 46 коп.), тим, хто купував їх у вільному продажі, доводилося платити й по 15-20 грн. за книгу. Це пов'язано з тим, що книготорговельні організації сьогодні нецентралізовані і встановлюють ціну на власний розсуд.

До проблеми створення якісного національного підручника відноситься і питання "безпеки" навчального посібника. Цим займаються спеціальні служби Міністерства охорони здоров'я. До якості паперу і картону при виготовленні продукції для дітей гігієністами висуваються особливі вимоги. Небажано, щоб картон вироблявся з відходів, бо тоді в нього можуть потрапити хвороботворні мікроби. У пухкому папері туберкульозні і дифтерійні палички можуть за певних умов жити до півроку. Книга шкодить здоров'ю, якщо бруднить руки фарбою, у склад якої входять іони важких металів, якщо ця фарба розпливається чи лягає нерівно, якщо папір, на якому надруковано книгу, виділяє формальдегід, який використовується при його виробництві. Папір має бути досить білим, але не занадто – щоб не нашкодити зору дитини. Псують зір і застиглі смітинки в структурі паперу, і наповзання однієї фарби на іншу, і сторінки, що просвічуються...

До речі, кожний може попросити в місці продажу підручників копію гігієнічного висновку Міністерства охорони здоров'я України. Час від часу санітарно-епідеміологічні служби відвідують місця продажу поліграфічної продукції й у випадку виявлення порушень існуючих норм накладають штраф і вилучають партії товару з продажу. Нещодавно були встановлені нові вимоги до друкованої продукції для дітей, де зазначені прийнятні для дитячого зору шрифти, їхня щільність, довжина рядків, середня вага підручника. Як повідомила кореспонденту "Дня" співробітник лабораторії гігієни дитинства Інституту гігієни і медичної екології АМН України Галина Єрьоменко, загальна вага підручників на один навчальний день для учнів 1-3 класів не повинна перевищувати 2 кг, 4-5 класів – 2,5 кг, 6-7 класів – 3,5 кг, а старших класів – 4,5 кг (середня вага одного підручника для початкової школи – 300 г, основної – 450 г, старшої – 650 г). Галина Єрьоменко розповідає, що один з авторських колективів якось подав у комітет із підготовки підручників МОН України буквар у 260 сторінок! Фахівці міністерства запропонували розбити ту книжку на дві частини. Цікаве рішення щодо ваги шкільного підручника знайшли в Німеччині. Там діти ходять до школи зі швидкозшивачами, у яких знаходяться потрібні на цей день сторінки підручників.

За матеріалами газети "День" Переклад з російської

 
© агенство "Стандарт"