журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

ТЕМА НОМЕРА: «КАЗКИ I РЕАЛЬНIСТЬ»

СУБ’ЄКТИ РИНКУ

МАРКЕТИНГ

ТЕНДЕНЦІЇ

ТЕХНОЛОГІЇ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ЦІНИ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №4, 2002

ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

Hey, mister DJ, do you speak English?

Зірка "Gala-радіо" діджей Паша вирішив збагатити наше зібрання англійських підручників. Треба визнати, що чим би діджей не бавився – у нього непогано виходить. Курс англійської мови для початківців "Английский от диджея Паши" складається з двох книжок – "Student's book" та "Workbook" – і трьох аудіокасет. "Student's book" містить 24 лексичних і 6 граматичних уроків з словами, текстами, діалогами, правилами граматики, вправами. "Workbook" з гумористичними ілюстраціями призначено для виконання вправ. На аудіокасетах записані тексти і діалоги, які спочатку повільно і виразно читає сам Паша, даючи поради і коментарі, а потім їх у природному розмовному темпі відтворюють американець та англійка. Усе це приправлене англійськими піснями у виконанні Славка Вакарчука, Олександра Пономарьова і Андрія Данилка (в образі Вєрки Сердючки).

Для запам'ятовування англійських слів Паша пропонує асоціації на кшталт: "lip" – "липкие губы", "team" – "Тимур и его команда", "ham" – "только хамы не едят ветчину". Це трохи нагадує сленг українських комп'ютерщиків: "CD-rom" – "сідюк", "PageMaker" – "пажмакер" та ін. Я не розуміюся на мнемоніці та лінгвопсихології, але, знаючи свою пам'ять, можу сказати, що обов'язково запам'ятала би ці асоціації, бо дурнуваті фрази завжди найкраще запам'ятовуються (чим невтомно користуються рекламодавці й політики), але через деякий час вже не змогла б вичленити з них англійські слова. Втім, це суб'єктивна думка.

Курс розрахований на три місяці занять і коштує 85 гривень. Наш кореспондент зустрівся з автором нетрадиційного підручника і пропонує вашій увазі виклад цієї бесіди.

"Книжковий огляд": Як і коли виникла ідея створення такого курсу? Можливо, вас надихнула стандартність і занудність багатьох підручників англійської, і ви спробували розробити щось нове та краще?

DJ Паша: Ще до вступу у вуз, а також на першому і другому курсах я та мої друзі давали уроки англійської, а в університеті вивчали кілька іноземних мов. І вже тоді в нас були ідеї оптимального, водночас ефективного і розважального, курсу – щоб на нього витрачалося мінімум часу й зусиль, щоб не надто "нагружала" граматика. Тобто ідея була давно, а власне курс "Английский от диджея Паши" у тому вигляді, в якому він є зараз, був створений наприкінці січня минулого року. Протягом року, починаючи з лютого, ми працювали над здійсненням цього проекту.

"КО": А як ви переконаєте людей у своїй компетентності? Адже взагалі підручники пишуть спеціалісти – викладачі, науковці, методисти... Діджеї поки чомусь не дуже задіяні в цій царині.

DJ Паша: Ми теж спеціалісти, магістри, моя спеціальність – перекладач з англійської та іспанської мов, так що ми не якісь "ліві" люди. Просто нам свого часу дуже пощастило з цікавими талановитими викладачами, і в нас була солідна практика викладання. Зараз ми з другом і партнером навчаємося на факультеті психології і звідти – багато психолінгвістичних ідей, зокрема, метод асоціацій чи, наприклад, запам'ятовування мовних конструкцій за допомогою музики. Й усі ці методи ми поєднуємо в комплекс. Є авторитетні люди, спеціалісти в сфері викладання англійської в нашій країні, які високо оцінили нашу працю. Психологи також схвально відгукнулись...

"КО": А ви не думали, що на рівень Elementary, можливо, не буде попиту, тому що в нас зараз дуже багато людей знають англійську на рівні розмовника ще зі школи, і взагалі вивчити ази не так вже й складно? У мене склалося враження, що найчастіше людей цікавить Intermediate level або й Advanced для роботи, виїзду за кордон чи ще чогось. І ціна курсу досить висока, як на Elementary.

DJ Паша: Згідно з нашою статистикою – навпаки, якраз від початкового рівня до Intermediate є прогалина в навчальній літературі. Тому що коли ти вже отримав Pre-Intermediate підготовку і хочеш вчитися далі, то є маса прекрасних першокласних підручників: Oxford, Headway, Streamline та інші. А от саме сучасних фірмових підручників для людей, які взагалі нічого не знають, дуже мало, ніша практично не зайнята. Тому серед українських видань у нас, можна стверджувати, немає конкурентів – чи багато ви бачили підручників від початкового до середнього рівня з якісними матеріалами, записами, оформленням, друком, з нетрадиційним підходом, використанням психолінгвістичних властивостей тощо?

А стосовно ціни, то дві книжки, три касети – порахуйте самі.

Закордонні англомовні видання коштували б вдвічі дорожче. Навпаки, навіть виявляється, що для певного контингенту ціна занизька, треба було ставити вище, бо для багатьох людей саме ціна – показник найвищої якості, і, скажімо, коли вони бачать дві пляшки горілки, обидві дуже гарні і високоякісні, одна з яких коштує десять гривень, а друга – п'ятнадцять, то вони обов'язково куплять дорожчу.

"КО": На яку аудиторію ви насамперед розраховуєте – на поодиноких покупців? Чи вашим підручником користуються якісь курси, школи, вузи?

DJ Паша: Аудиторія у нас дуже широка, а розраховували ми насамперед на середній менеджмент – це люди, в яких ніколи не вистачає часу на те, щоб вивчити іноземну мову. Ми дуже добре знаємо цю аудиторію, бо, по-перше, я працюю на радіо, по-друге, ми викладали англійську в основному саме для цієї категорії людей. Щодо другого питання, то ми знаємо, що кілька вузів придбали курс і використовують його, звичайно, не як основний, а як допоміжний матеріал. Взагалі "розкрутка", власне, тільки починається, ми активно налагоджуємо контакти, ведемо переговори з багатьма людьми, наприклад, буквально зараз одеський ліцей зацікавився... Коротше кажучи, процес іде.

"КО": Книговидавці стверджують, що оригінальність книжки, в чому б вона не проявлялась, часто відлякує покупців, вони схильні витрачати гроші на те, що добре знають, до чого звикли. Напевне, особливо це стосується такої серйозної консервативної речі, як підручник; що ви про це думаєте?

DJ Паша: Я думаю, що оригінальність скоріше приваблює. Люди, які почули про наш підручник і зацікавились, змінюють свою думку в кращий бік після того, як побачать усе на власні очі. Бо це дуже комплексний проект, ми забезпечили якість і матеріалу, і друку, і оформлення, і запису, і пісень, також розробили комплексну маркетингову стратегію.

"КО": Розкажіть, будь ласка, докладніше про рекламну кампанію і систему розповсюдження. Я, наприклад, знаю тільки, що "Английский от диджея Паши" рекламується на радіо та в Інтернеті і продається в "Квадраті".

DJ Паша: Зараз підручник продається в усіх центральних книгарнях Києва, крім, хіба що, старих радянських магазинів. Але, як я казав, справжня "розкрутка" ще тільки починається, зацікавилось дуже багато людей, і ми ведемо з ними переговори. Невдовзі ми охопимо значно більше книжкових "точок".

"КО": Хто, власне, видав ваш підручник – ви знайшли спонсора?

DJ Паша: Ні, ми підготували і видали підручник своїм коштом.

"КО": Ви плануєте робити щось подібне в майбутньому – скажімо, аналогічний курс іспанської мови або англійської вищого рівня?

DJ Паша: Є кілька цікавих проектів стосовно англійської мови, можливо, один із них з'явиться вже на початку вересня. Здійснивши один проект, ми з друзями та колегами вже починаємо працювати над іншими.

"КО": Успіхів вам.

Від редакції. Паша не є першим з "неакадеміків", хто запропонував широкому загалові власну методу вивчення мови. Минулого року цикл уроків англійської, створений на основі авторської методики, друкувався у газеті "2000". Такі спроби об'єднує одна риса: автори будують методики на тих прийомах, які допомогли вивчити мову саме їм. А тому більшість із того, що написано в такому підручнику, "пропущено через себе".

Остання спроба є цікава ще й з комерційної точки зору: проект підтримує одна з найпотужніших в країні радіоструктур – "Gala-радіо". А оригінальний звуковий супровід, напевне, буде цікавим для широких "панукраїнських кіл". Тому, на нашу думку, спроба Паші цілком може розбити монополію оксфордсько-лонгманівської продукції.

"Книжковий огляд" запрошує висловитися на своїх сторінках авторів академічних підручників та видавців з приводу нетрадиційних методик вивчення мови та з приводу ситуації на ринку підручників з іноземних мов.

Інтерв'ю провела
Інна Волосевич

 
© агенство "Стандарт"